Dlaczego czopki są bezpieczniejsze niż tabletki?


Wkładanie czopka w „cztery litery” to bardzo nieprzyjemne uczucie i na pewno nieraz nas to spotkało w dzieciństwie. Czy wiecie dlaczego? Czy lekarz nie mógł po prostu zapisać syropu?

dlaczego czopki sa bezpieczniejsze niz tabletki

 

Wszystkie substancje wchłaniane w jelicie grubym, podobnie jak te z jelita cienkiego, trafiają wraz z krwią do wątroby, tam zaś są starannie badane i przysyłane do dużego krwiobiegu. Tylko krew z naczyń znajdujących się w ostatnich centymetrach przewodu pokarmowego nie przepływa przez „wielką oczyszczalnię” wątroby i jest kierowana bezpośrednio do krwiobiegu. Z reguły na tym etapie nic już się nie wchłania z tej prostej przyczyny, że wszystko zostało pobrane wcześniej. Jest jednak pewien wyjątek: czopki. Leki podawane w tej formie mogą zawierać znacznie mniej substancji czynnej niż tabletki przeznaczone do łykania, a na dodatek działają szybciej. Tabletki, czy syropy tylko dlatego zawierają często bardzo wysoką dawkę substancji czynnej, że znaczna jej część i tak zostaje unieszkodliwiona w wątrobie, zanim dotrze do miejsca przeznaczenia. 

Skoro świadomie przyjmujemy te „trucizny”, licząc, że zadziałają w określony sposób, stosowanie ich doustnie wydaje się pozbawione głębszego sensu. Jeśli nie chcemy obciążać wątroby środkami na zbicie gorączki i innymi lekami, warto wykorzystać „drogę na skróty” przez jelito grube i użyć czopka. To doskonałe rozwiązanie szczególnie u dzieci i osób starszych. 

  |  
Source: „Historia wewnętrzna” Gulia Enders


Zobacz także:Comments