Kalendarium, 18 stycznia
  

18 stycznia


Kalendarium dnia 18 stycznia.


Poczatek inzynierii genetycznej

18 stycznia 1964 roku to dzien narodzin inzynierii genetycznej. Wtedy to amerykanska genetyczka Muriel Roger z Instytutu Rockefellera, dokonala wszczepienia pojedynczego genu do obcej komórki. Zmiana metabolizmu tej komórki pozwolila przekonac sie, ze manipulujac genami mozna sterowac funkcjonowaniem zywego organizmu.

Mahomet

Mahomet (570-632), twórca i prorok islamu. W 610 roku doznal objawien Koranu, za posrednictwem archaniola Gabriela, a szesc lat pózniej oglosil sie prorokiem islamu. 622 rok to poczatek ery muzulmanskiej doszlo wtedy do hidzry czyli ucieczki Mahometa z Mekki do Medyny. Mahometanizm to jedna z najwiekszych liczebnie religii swiata.

Rozpoczecie obrad pierwszego sejmu polskiego

Od 18 I - 27 II 1493 roku obradowal zjazd piotrkowski, pierwszy dwuizbowy sejm polski. Skladal sie z senatu oraz przedstawicieli szlachty reprezentujacych ogól przedstawicieli tego stanu. Na tym zjezdzie król Jan Olbracht uzyskal srodki na zaciagi wojskowe i wykup kilku królewszczyzn.

Zalozenie Limy, stolicy Peru

U wybrzezy Pacyfiku hiszpanscy konkwistadorzy zalozyli miasto Lima. Obecnie to stolica Peru.

Monteskiusz

Baron Monteskiusz (1689-1755), francuski pisarz polityczny. "Listami perskimi" zwrócil na siebie uwage, w których w satyrycznym swietle przedstawil spoleczenstwo francuskie. Najwieksza slawe przynioslo mu dzielo "O duchu praw", w którym sformulowal zasade trójstopniowego podzialu wladzy. Teoria ta wywarla ogromny wplywa na ustawodawstwo europejskie oraz na projekt konstytucji amerykanskiej.

Koronacja Fryderyka I

18 stycznia 1701 roku w Królewcu odbyla sie koronacja pierwszego króla Prus, Fryderyka I. Byl to wladca chorowity leniwy i malo zdecydowany, gubiacy sie w polityce.


Robert Scott zdobyl biegun poludniowy

Robert Scott (1868-1912), oficer brytyjski, badacz Antarktydy. Pomiedzy polarnikami Scottem, Amundsenem, Nobilem dochodzilo do rywalizacji jednym z jej elementów bylo dotarcie do bieguna poludniowego. Scott osiagnal to w styczniu 1912 roku, ale okazalo sie, ze ekspedycja Amundsena byla tam juz dwa tygodnie wczesniej.

Poczatek obrad konferencji pokojowej w Paryzu

18 stycznia 1919 roku rozpoczela obrady w Paryzu konferencja pokojowa, której zadaniem bylo ustalenie nowego miejsca Niemiec w powojennej Europie. Centrum naszego kontynentu zostalo urzadzone niemal na nowo. Rzesza utracila czesc prowincji wschodnich, swoja armie i zostala obciazona reparacjami. W centrum kontynentu pozostawiono szereg kwestii nie rozwiazanych do konca, które staly sie zarzewiem wybuchu II wojny swiatowej. Obrady zostaly zakonczone podpisaniem traktatu wersalskiego w dniu 28 czerwca 1919 roku.

Feliks Nowowiejski

 
 
Feliks Nowowiejski (1877-1946), kompozytor. Twórca opery "Legenda Baltyku" i licznych piesni, autor melodii do "Roty". Zaslynal oratorium "Quo vadis". W 1919 roku osiadl w Poznaniu i juz do konca zycia zwiazal sie z tym miastem. Spoczywa tam w podziemiach kosciola sw. Wojciecha.

Pierwszy samotny rajd przez Antarktyde

Norweg Boerge Ousland zostal pierwszym czlowiekiem, który dotarl do wybrzezy Pacyfiku na Antarktydzie. Przemierzyl ten kontynent sam i bez niczyjej pomocy.