Kalendarium, 24 stycznia
  

24 stycznia


Kalendarium dnia 24 stycznia.


Winston Churchill

Sir Winston Churchill (1874-1965), polityk i pisarz brytyjski. Styl wyglaszanych mów, odwaga cywilna, upór a takze wyglad pokazna tusza i nieodlaczne cygaro zjednaly mu wielu zwolenników w kraju i za granica. Byl premierem Wielkiej Brytanii z ramienia Partii Konserwatywnej w latach 1940-1955. Wspóltwórca koalicji antyhitlerowskiej, uczestnik konferencji w Teheranie, Jalcie i Poczdamie, jako jedyny sposród koalicjantów zachodnich, trzezwo ocenial metody dzialania Stalina. Byl autorem prac historycznych, oraz wielotomowych pamietników "Druga wojna swiatowa". W 1953 roku wyrózniony literacka Nagroda Nobla.

Hadrian

Hadrian (76-138), cesarz rzymski. Udalo mu sie dokonac wielu reform, skonsolidowac i umocnic cesarstwo oraz wzniesc wiele budowli m.in. mauzoleum Hadriana, wille Hadriana i umocnien obronnych, muru na granicy Anglii i Szkocji, który zyskal jego imie.

Zwyciestwo Jana Zamoyskiego w bitwie pod Byczyna

Jan Zamoyski (1542-1605), polski szlachcic, sekretarz królewski. Po smierci króla Stefana Batorego poparl Zygmunta III Waze. W styczniu 1588 roku w bitwie pod Byczyna na Slasku pokonal wojskami arcyksiecia Maksymiliana Habsburga, ubiegajacego sie równiez o tron. Jednak Zygmunt po objeciu wladzy odsunal go od dotychczasowego wplywu na sprawy panstwa i zaczal prowadzic wlasna polityke.

Fryderyk II Wielki

Fryderyk II Wielki (1712-1786), król Prus. Byl wybitnym wodzem i dobrym gospodarzem swego kraju. Zreformowal on kraj, a jego rzady nosily cechy oswieconego absolutyzmu. Dla Polski pozostanie jednym z inicjatorów pierwszego rozbioru w 1772 roku i propagatorem niszczenia gospodarki nie tylko w Polsce, a takze z innymi sasiadami. Prusy zawdzieczaly mu swoja pózniejsza potege.

Pierre Beaumarchais

Pierre Beaumarchais (1732-1799), komediopisarz francuski. Znany m.in. z komedii "Wesele Figara", "Cyrulik sewilski". Komedie o intrydze dworskiej krytykowaly rzadzacych i wady spoleczenstwa. Jego utwory byly zakazane przez niektóre dwory europejskie. Adaptacje jego tekstów wykorzystywane byly w literaturze czy muzyce. Posluzyly za libretta do slynnych oper "Wesele Figara" Mozarta i "Cyrulik sewilski" Rossiniego.

E.T.A Hoffmann

Ernest Teodor Amadeusz Hoffmann (1776-1822), pisarz i kompozytor niemiecki. Byl autorem zbioru opowiesci, które staly sie kanwa opery J. Offenbacha "Opowiesci Hoffmanna", romansu grozy "Diable eliksiry" oraz groteskowej powiesci "Kota Mruczyslawa poglady na zycie". Posiadal w swoim dorobku równiez basn dziecieca "Dziadek do orzechów", która posluzyla za fabule do baletu Piotra Czajkowskiego.

Amedeo Modigliani

Amedeo Modigliani (1884-1920), malarz i rzezbiarz wloski. Mial specyficzny styl portretowania postaci byly to wydluzone i uproszczone sylwetki. Jego rzezby figuralne takze charakteryzowaly sie prostota i nieproporcjonalnym wydluzeniem i nawiazywaly do sztuki afrykanskiej.

Tadeusz Zawadzki "Zoska"

Tadeusz Zawadzki (1921-1943), pseud. "Zoska", zolnierz Armii Krajowej. Pelnil funkcje zastepcy dowódcy Oddzialu Specjalnego "Jerzy", znany z lektury "Kamienie na szaniec". Byl urodzonym przywódca. Kierowal wieloma akcjami konspiracyjnymi. Polegl pod Sieczychami. Jego imieniem nazwano pózniej najslynniejszy batalion harcerski.

Pierwszy komputer IBM

W 1947 roku w koncernie IBM powstal pierwszy komputer. Przetwarzal on dane poslugujac sie programami operacyjnymi.

Poddal sie ostatni zolnierz II wojny swiatowej

 
 
W styczniu 1972 roku swiat obiegla sensacyjna wiadomosc, zandarmeria amerykanska schwytala w dzungli na wyspie Guam sierzanta Shoichi Yokoi. Byl to zolnierz japonski, który dopiero wtedy dowiedzial sie ze wojna sie zakonczyla. Ukrywal on sie przez 28 lat. Zmarl w wieku 82 lat w 1997 roku.