Kalendarium, 27 stycznia
  

27 stycznia


Kalendarium dnia 27 stycznia.


Pokój paryski konczacy wojne w Wietnamie

W dniu 27 stycznia 1973 roku w paryskim hotelu Majestic podpisano porozumienie w sprawie zakonczenia wojny w Wietnamie, czyli tzw. uklady paryskie. Stany Zjednoczone zobowiazaly sie do wycofania wszystkich swoich sil z Wietnamu, Laosu i Kambodzy, a Wietnamczycy do zwolnienia wszystkich amerykanskich jenców wojennych.

Francis Drake

27 stycznia 1596 roku na pokladzie swego okretu zmarl na dyzenterie Francis Drake (1540-1596), podroznik i dowódca floty angielskiej. Zaslynal jako pogromca hiszpanskiej "Niezwyciezonej Armady" na wodach Kanalu La Manche. W 1577 roku na czele pieciu statków odbyl wyprawe, która miala zbadac Ciesnine Magellana. Byl pierwszym zeglarzem angielskim, który oplynal dookola Ziemie. Za zaslugi podróznicze otrzymal od królowej Elzbiety I tytul szlachecki.

Bartolomeo Cristofori

Bartolomeo Cristofori (1655-1731), wloski budowniczy instrumentów. Pracowal jako budowniczy klawesynów na dworze Ferdynanda. Uwazany jest on za wynalazce fortepianu.

Wolfgang Amadeusz Mozart

Wolfgang Amadeusz Mozart (1756-1791), austriacki kompozytor. Gral poczatkowo na klawikordzie, klawesynie, fortepianie, organach i skrzypcach. Napisal kilka oper, "Don Giovanni", "Wesele Figara", "Uprowadzenie z Seraju", a krótko przed smiercia "Czarodziejski flet", a tuz przed smiercia monumentalna msze "Requiem". Jego zycie obfitowalo w skandale i zawirowania osobiste. Umarl w nedzy, po ciezkiej chorobie.

Obrona ratusza w Kargowej przed wojskami pruskimi

27 stycznia 1793 roku w Kargowej, miasteczku na Ziemi Lubuskiej polska kompania piechoty dowodzona przez kapitana Wieckowskiego obsadzila ratusz i otworzyla ogien do wkraczajacego batalionu pruskiego. Obroncy drogo zaplacili za swój patriotyzm, a ich dowódca polegl.

Wilhelm Hohenzollern

Wilhelm II Hohenzollern (1859-1941), cesarz niemiecki. Na tron wstapil w 1888 roku. Jego rzady cechowala niepohamowana daznosc do ekspansji. Nieostroznosc jego polityki byla kleska Niemiec w I wojnie swiatowej. Zmuszony do abdykacji w 1918 roku, wyjechal do Holandii i tam zmarl.

Opatentowanie lampy elektrycznej

Thomas Alva Edison (1847-1931), najbardziej znany wynalazca i przedsiebiorca na swiecie. W 1880 roku opatentowal w Stanach Zjednoczonych lampe elektryczna.

Giuseppe Verdi

 
 
Giuseppe Verdi (1813-1901), wloski kompozytor operowy. Pierwsza opere wystawil w mediolanskiej La Scali w 1839 roku. Wielki rozglos zdobyl dzieki operze "Nabucco". Kolejne znanejego dziela to, "Rigoletto", "Traviata", "Don Carlos", "Aida" a takze "Otello" i "Falstaff". Jego opery maja charakter dramatyczny i zawieraja rozbudowane partie orkiestrowe i recytatorskie.

John Eccles

John Eccles (1903-1997), australijski neurofizjolog. Profesor uniwersytetów w Australii i USA, zajmujacy sie badaniami nad elektrofizjologia i farmakologia synaps. Czlonek Towarzystwa Królewskie w Londynie. W 1963 roku otrzymal Nagroda Nobla za nowe metody leczenia chorób nerwowych.

Strajki rewolucyjne w Królestwie Polskim

27 stycznia 1905 roku w Królestwie Polskim doszlo do wielkiej fali strajków, która w samej tylko Warszawie objela 100 tysiecy robotników. Podobna sytuacja byla w Lodzi, Radomiu, Wilnie i Kownie. W nastepnym dniu do robotników dolaczyla mlodziez domagajaca sie polskiego szkolnictwa. Walki rewolucyjne trwaly az do 1907 roku.

Pierwszy pokaz telewizji

John Logie Baird (1888-1946), wynalazca szkocki. W 1926 roku w Londynie po raz pierwszy dokonal publicznej demonstracji telewizji.


Utworzenie Organizacji Ukrainskich Nacjonalistów

W dniach 27 I - 3 II 1929 roku na zjezdzie we Wiedniu powolano Organizacje Ukrainskich Nacjonalistów, która szczególnie aktywna byla na wschodnich terenach Rzeczypospolitej. Jej dzialacze dokonywali zamachów politycznych, a podczas II wojny swiatowej wspólpracowali z wladzami III Rzeszy.

Wyzwolenie obozu koncentracyjnego w Auschwitz

W 1945 roku wojska rosyjskie wyzwolily obóz zaglady w Auschwitz. W obozie nazisci zamordowali ponad póltora miliona ludzi, z których ponad milion to byli Zydzi.

Carl Gustaf Mannerheim

Carl Gustaf Mannerheim (1867-1951), twórca niepodleglej Finlandii. Stlumil on rewolucje w Finlandii, a pózniej zajmowal sie sprawami obronnosci nowo powstalego panstwa, dowodzil armia finska. W latach 1944-1946 byl prezydentem Finlandii. Po zawarciu rozejmu ze Zwiazkiem Radzieckim i wyparciu wojsk niemieckich wyemigrowal. Napisal obszerne pamietniki bedace waznym zródlem historycznym jego ojczyzny. Zmarl w Lozannie.

Michael Jackson doznal poparzen

Michael Jackson (1958-2009), amerykanski muzyk. W 1984 roku podczas krecenia reklamy Pepsi doznal poparzen. Poparzenia byly drugiego i trzeciego stopnia.



Jerzy Turowicz

Jerzy Turowicz (1912-1999), dziennikarz i publicysta polski. Redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego", prezes Spolecznego Instytutu Wydawniczego "Znak". Zwiazany byl z kregiem intelektualistów chrzescijanskich. Autor ksiazek o tematyce filozoficzno-publicystycznej, "Chrzescijanin w dzisiejszym swiecie" i "Kosciól nie jest lodzia podwodna".