Kalendarium, 29 stycznia
  

29 stycznia


Kalendarium dnia 29 stycznia.


Antoni Czechow

 
 
Antoni Czechow (1860-1904), pisarz rosyjski. Jego dramaty "Wujaszek Wania", "Trzy siostry", "Wisniowy sad", rozgrywajace sie w kameralnej scenerii skrywaja w sobie niezwykly ladunek emocji oraz ukazuja tragizm dla zycia ówczesnego w Rosji. Miejsce zeslania i katorgi na wyspie Sachin, zaowocowala powstaniem jego opracowania "Chlopi". Byl równiez autorem opowiadan, noweli satyrycznych, "Smierc urzednika", oraz felietonów, anegdot i gawed.

Grzegorz z Sanoka

Grzegorz z Sanoka (1407-1477), uczony, arcybiskup lwowski. Byl filozofem, krytykujacym sredniowieczna scholastyke i propagujacy humanizm. Pisal epitafie, elegie milosne, poematy polemiczne i listy. Byl spowiednikiem króla Wladyslawa. Jako arcybiskup lwowski stworzyl pierwszy znany w Polsce dwór humanistyczny. Udzielil schronienia przepedzonemu z Wloch Filipowi Buonaccorsiemu-Kallimachowi i otworzyl mu droge kariery na dworze Jagiellonów.

Thomas Paine

Thomas Paine (1737-1809), angielski pisarz polityczny. W 1774 roku wyemigrowal do Filadelfii. Znany jako pisarz i mysliciel polityczny. Jego dorobek wykorzystany byl w pracach nad Deklaracja Niepodleglosci. Po latach wrócil do Anglii, skad musial uciekac do Francji po opublikowaniu broszury "Prawa czlowieka", propagujacej idee Rewolucji Francuskiej. Do Ameryki powrócil w 1802 roku, gdzie zmarl w zapomnieniu.

Utworzenie w Warszawie Banku Polskiego

Pod koniec stycznia 1828 roku w Warszawie utworzono Bank Polski z siedziba w Warszawie. Instytucja ta, stanowila mocne oparcie dla przemyslu Królestwa Polskiego. Bank Polski funkcjonowal takze po upadku powstania listopadowego, a w 1870 roku zostal podporzadkowany rosyjskiemu Ministerstwu Skarbu. W 1886 roku wlaczony do rosyjskiego Banku Panstwa.

Ustanowienie Krzyza Wiktorii

Krzyz Wiktorii ustanowiony w styczniu 1856 roku przez królowa Wiktorie. Jest najwyzszym orderem wojennym Wielkiej Brytanii nadawany w wojskach angielskich i Wspólnoty Brytyjskiej za akty wyjatkowej odwagi.

Aleksander Brückner

Aleksander Brückner (1856-1939), polski jezykoznawca i historyk kultury. Zajmowal sie dziejami kultury polskiej. W swoim dorobku mial ponad 2 tys. prac naukowych z dziedziny jezykoznawstwa, historii kultury, obyczajów. Napisal "Dzieje kultury polskiej", "Encyklopedie staropolska", "Slownik etymologiczny jezyka polskiego", "Dzieje jezyka polskiego". Odkryl równiez zabytkowe "Kazania swietokrzyskie".

Bitwa z wojskami czeskimi pod Skoczowem

W styczniu 1919 roku wojska czeskie zajely obszar Ksiestwa Cieszynskiego i dotarly do Wisly. Do starcia doszlo w okolicach Skoczowa 29-31 stycznia 1919 roku, wojskiem polskim dowodzil plk Franciszek Latinik. Ofensywe czeska zatrzymano, a 3 lutego zawarto rozejm konczacy starcia zbrojne w tym rejonie.

Fritz Kreisler

Fritz Kreisler (1875-1962), skrzypek amerykanski. Byl wirtuozem skrzypiec a takze kompozytorem wielu utworów muzycznych. Najwieksza popularnosc przyniosly mu miniatury skrzypcowe melodyjne, latwe do zapamietania, majace w sobie urok wiedenskiego muzykowania m.in "Chinski tamburyn" i "Kaprys wiedenski".