Kalendarium, 27 pazdziernika
  

27 pazdziernika


Kalendarium dnia 27 pazdziernika.


Nicolo Paganini

 
 
Niccolo Paganini (1782-1840), wloski skrzypek. Wystepowal od dwunastego roku zycia. Wprowadzil wiele nowosci do sposobu gry na skrzypcach, a jego niespotykane mozliwosci techniczne i kontrowersyjny styl zycia sprawialy, ze posadzano go o kontakty z diablem. Tworzyl równiez wlasne kompozycje na skrzypce solo "24 Kaprysy", a takze koncerty skrzypcowe i wariacje.

James Cook

James Cook (1728-1779), podróznik angielski. Zorganizowal trzy wyprawy dookola swiata. W czasie pierwszej z nich odkryl Australie i oglosil ja wlasnoscia Anglii, zapoczatkowujac tym samym jej kolonizacje. W dwu kolejnych wyprawach dotarl do Tahiti, Nowych Hebrydów i Nowej Kaledonii, mial tez zamiar odkryc tzw. przejscie pólnocno-zachodnie z Pacyfiku na Atlantyk. W 1779 roku zginal w potyczce z tubylcami na Hawajach w Zatoce Kealakekua.

Waclaw Rzewuski

Waclaw Rzewuski (1706-1779), polityk, poeta i dramatopisarz. Byl wojewoda podolskim, hetmanem polnym koronnym i wojewoda krakowskim, a takze hetmanem wielkim koronnym. Uchodzil za zwolennika reform w Rzeczypospolitej, z czasem jednak opowiedzial sie po stronie oligarchii magnackiej. Na dorobek literacki skladaja sie liczne wiersze dydaktyczne, okolicznosciowe i refleksyjne oraz mowy polityczne "Zabawki wierszopiskie i krasomówskie", wierszowane tragedie historyczne i komedie molierowskie "Zólkiewski", "Wladyslaw pod Warna" i "Natret". Jego utwory uznawane sa za przyklad czystosci i piekna polskiego jezyka literackiego.

Isaac M. Singer

Isaac M. Singer (1811-1875), nowojorski mechanik. Zaslynal z wynalezienia w 1851 roku pedalowej maszyny do szycia, która zrewolucjonizowala swiatowy przemysl krawiecki. W 1859 roku rozpoczal w Bostonie masowa produkcje, która firmowal wlasnym nazwiskiem "Singer". Maszyny te zostaly wyparte dopiero przez maszyny z napedem elektrycznym.

Theodore Roosevelt

Theodore Roosevelt (1858-1919), dwudziestyszósty prezydent Stanów Zjednoczonych. Prezydentem zostal po smierci Williama McKinleya, który padl ofiara zamachu. Stany Zjednoczone pod jego przywództwem weszly na droge polityki globalnej i imperialnej, wlaczyly sie równiez w polityke mocarstw europejskich. Doprowadzil do podpisania pokoju miedzy Rosja a Japonia za co otrzymal Pokojowa Nagrode Nobla.

Kornel Filipowicz

Kornel Filipowicz (1913-1990), pisarz polski. W czasie okupacji pracowal jako urzednik w kamieniolomach i w antykwariacie. Po aresztowaniu przez Gestapo trafil do obozów koncentracyjnych Gross-Rosen i Oranienburg. Pisal przede wszystkim opowiadania i mikropowiesci. W swoich utworach nawiazywal do II wojny swiatowej w zbiorach opowiadan "Krajobraz niewzruszony" i "Niepokój mlodego serca", czesto wracal tez do wlasnych wspomnien, przyjaciól i zycia na prowincji "Ciemnosc i swiatlo", "Bialy ptak", "Romans prowincjonalny", "Pamietnik antybohatera", "Mój przyjaciel i ryby".

Kazimierz Brandys

Kazimierz Brandys (1916-2000), pisarz polski. W 1981 roku wyjechal na Zachód i osiedlil sie we Francji. Tematem jego twórczosci byly nadzieje i rozczarowania lewicujacej inteligencji polskiej "Drewniany kon". Pózniej zajal stanowisko opozycyjne, widoczne m.in. w slynnej powiesci "Matka Królów", która zostala sfilmowana. W swoich kolejnych powiesciach i opowiadaniach, "Romantycznosc", "Sposób bycia", "Dzoker", "Wariacje pocztowe", Nierzeczywistosc", "Sztuka konwersacji", podjal watek zwatpienia w mozliwosc jednoznacznej kwalifikacji intencji i czynów ludzkich. Byl ponadto autorem powiesci o Warszawie "Miasto niepokonane", wspomnien "Mala ksiega", a takze licznych esejów literackich i dramatów.

Rzad wloski rezygnuje pod naciskiem faszystów

27 pazdziernika 1922 roku rzad wloski, na którego czele stal Luigi Facta, ustapil wobec rosnacej grozby faszystowskiego zamachu stanu. Król Wiktor Emanuel III desygnowal na nowego premiera rzadu Benita Mussoliniego przywódce organizacji Fasci di Combattimento. Organizacja ta przerodzila sie w ogromna paramilitarna organizacje, a nastepnie w Narodowa Partie Faszystowska, która przejela wladze w panstwie. Juz po rezygnacji rzadu Mussolini zorganizowal wielka manifestacje sily 25 tysiecy wloskich faszystów, którzy z calego kraju wyruszyli do stolicy, by przemaszerowac ulicami demonstrujac poparcie dla swojego przywódcy.