Kalendarium, 7 listopada
  

7 listopada


Kalendarium dnia 7 listopada.


Wybuch rewolucji pazdziernikowej

7 listopada 1917 roku strzaly z krazownika Aurora daly w Rosji carskiej sygnal do rozpoczecia rewolucji bolszewickiej. Zamachu dokonali bolszewicy, pod przywództwem Wlodzimierza Lenina. Po salwie z okretu Aurora bolszewicy przeprowadzili szturm na Palac Zimowy w Petersburgu, bedacy wówczas siedziba Rzadu Tymczasowego, utworzonego po abdykacji cara Mikolaja II. Po obaleniu rzadu utworzyli Rade Komisarzy Ludowych. Na czele nowego gabinetu stanal Lenin. Nowe wladze dazyly przede wszystkim do spacyfikowania i podporzadkowania kraju, a nastepnie do wywolania rewolucji w innych panstwach europejskich. Przystapili do realizacji programu Lenina, opartego na nacjonalizacji i industrializacji gospodarki, a takze na wywlaszczeniu posiadaczy ziemskich i kolektywizacji rolnictwa. Stworzyli w Rosji podstawy panstwa totalitarnego, w którym obowiazywala dyktatorska wladza I sekretarza KPZR, legitymizowana haslami komunistycznymi.

Józef Chelmonski

Józef Chelmonski (1849-1914), malarz polski. W jego twórczosci dominuja nastrojowe, dynamiczne obrazy przedstawiajace sceny realistyczne i pejzaz wiejski. Najslynniejsze z nich to "Czwórka", "Sprawa u wójta", "Babie lato" i "Bociany". Byl jednym z najpopularniejszych malarzy polskich, nagradzanym m.in. na wystawach paryskich.

Maria Sklodowska-Curie

 
 
Maria Sklodowska-Curie (1867-1934), polska uczona w dziedzinach chemii i fizyki. W 1891 roku podjela studia na paryskiej Sorbonie. Tutaj tez jako pierwsza kobieta otrzymala katedre profesorska. W swej pracy doswiadczalnej zajmowala sie - wspólnie ze swoim mezem Piotrem Curie - zjawiskiem promieniotwórczosci. W 1898 roku oboje odkryli nowe pierwiastki (polon i rad), za co w 1903 roku otrzymali Nagrode Nobla w dziedzinie fizyki. Przyczynila sie takze do otwarcia Pracowni Radiologicznej Warszawskiego Towarzystwa Przyjaciól Nauk. W 1911 roku ponownie zostala wyrózniona Nagroda Nobla, tym razem w dziedzinie chemii.

Lew Trocki

Lew Trocki (1879-1940), rosyjski dzialacz komunistyczny. W rosyjskim ruchu robotniczym dzialal od 1896 roku. Jeden z czolowych organizatorów rewolucji pazdziernikowej. Po smierci Lenina stal sie jednym z glównych kandydatów na nowego przywódce, przegral rywalizacje ze Stalinem i stanal na czele opozycji wewnatrzpartyjnej. Wystepowal przeciwko dyktaturze aparatu stalinowskiego, byl rzecznikiem industrializacji kraju i dobrowolnej kolektywizacji rolnictwa. Stopniowo odsuwano go od wladzy, po czym wydalono z ZSRR. Kontynuowal wtedy swoja dzialalnosc na emigracj. Byl autorem licznych prac teoretycznych, a takze pamietnika "Moje zycie".

sir Chandrasekhara Venkata Raman

Chandrasekhara Venkata Raman (1888-1970), fizyk indyjski, profesor uniwersytetu w Kalkucie. Prowadzil badania nad optyka i akustyka, odkryl m.in. zjawisko Ramana, polegajace na rozpraszaniu czesci fotonów przy przechodzeniu swiatla przez czysty chemicznie roztwór wskutek odchylania niektórych fotonów przez molekuly roztworu. Ustalil, ze charakter odchylen jest zalezny od wielkosci, ilosci i jakosci molekul, co znalazlo zastosowanie w analizie spektralnej. Za swoje osiagniecia uczony otrzymal szlachectwo i Nagrode Nobla w dziedzinie fizyki.

Albert Camus

Albert Camus (1913-1960), pisarz francuski. Przed wojna opublikowal zbiór esejów filozoficznych, a w 1942 roku wydal rozprawe "Mit Syzyfa" i powiesc "Obcy", które staly sie manifestami egzystencjalizmu, koncepcji filozoficznej. W swojej kolejnej powiesci "Dzumie", przedstawil wielka alegorie swiata ogarnietego demonem faszyzmu i komunizmu. Kolejne prace potwierdzily jego wybitna pozycje w powojennej kulturze europejskiej. Po wydaniu slynnego eseju "Czlowiek zbuntowany" i glosnej powiesci "Upadek" otrzymal literacka Nagrode Nobla. Zginal w wypadku samochodowym, bedac u szczytu slawy. Pozostawil po sobie równiez opowiadania "Wygnanie i królestwo" i dramaty "Kaligula".

Wladyslaw Sikorski

General Wladyslaw Sikorski (1881-1943), dzialacz niepodleglosciowy, polityk i dowódca. W 1920 roku podczas wojny polsko-bolszewickiej stal na czele 5. armii, potem byl premierem i ministrem spraw wewnetrznych. W czasie II wojny swiatowej Sikorski byl premierem rzadu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodzstwie, a 7 listopada 1939 roku mianowano go naczelnym wodzem i generalnym inspektorem sil zbrojnych. Zginal 4 lipca 1943 roku w katastrofie lotniczej w Gibraltarze. Okolicznosci tego wypadku do dzis nie zostaly wyjasnione.

Steve McQueen

Steve McQueen (1930-1980), aktor amerykanski. Popularnosc zdobyl dzieki udzialowi w serialu telewizyjnym "Poszukiwany zywy lub martwy". Na duzym ekranie gral glównie role twardych mezczyzn w slynnych westernach, w "Siedmiu wspanialych" i w "Tomie Hornie", a takze w dramatach sensacyjnych takich jak "Bullitt", "Ucieczka gangstera" czy "Papillon". Byl znany z pasji do rajdów samochodowych, a takze z tego, ze nie korzystal z pomocy kaskaderów. Zmarl na atak serca 7 listopada 1980 roku, bedac w zaawansowanym stadium raka.

Lawrence Durrell

Lawrence Durrell (1912-1990), pisarz angielski. Mieszkal poza krajem, glównie w pólnocnej Afryce, Grecji, Jugoslawii i we Francji. Jego glównym dzielem jest tetralogia "Kwartet aleksandryjski", opowiadajaca o roli milosci i sztuki w ludzkim zyciu. Pisal bardzo duzo, ale poza "Kwartetem aleksandryjskim" wieksze uznanie zdobyly tylko jego poezje z tomu "Miasta, równiny, ludzie".