Kalendarium, 12 grudnia
  

12 grudnia


Kalendarium dnia 12 grudnia.


Uchwala o stanie wojennym

Z 12 na 13 grudnia 1981 roku uchwala Rady Panstwa wprowadzono stan wojenny. Uchwalono zakaz strajków, sadownictwo dorazne, zawieszenie dzialalnosci zwiazków zawodowych, militaryzacje glównych dzialów gospodarki oraz wprowadzenie godziny milicyjnej.

Pierwszy numer "Kuriera Polskiego"

Ukazal sie pierwszy numer "Kuriera Polskiego", glównej trybuny romantyków. Na jego lamach odbyla sie dyskusja ostatniej fazy starcia romantyków z klasykami. Innym waznym zagadnieniem bylo wyjasnienie stanowiska romantyków wobec literatury antycznej. Z czasem zaczelo sie pojawiac coraz wiecej artykulów o tematyce politycznej. A pod koniec istnienia stal sie on organem liberalnych polityków ziemianskich, tzw. kaliszan.

Marc Brunel

Marc Brunel (1769-1894), angielski inzynier. Opracowal system maszynowo napedzanych dzwigów. W 1842 roku zbudowal pierwszy tunel pod Tamiza, za co otrzymal tytul szlachecki.


Jan Kasprowicz

Jan Kasprowicz (1926-1926), poeta, dramaturg i pisarz. Dzialal w patriotycznych organizacjach samoksztalceniowych, angazowal sie równiez w dzialalnosc spoleczna. Wykladal i doktoryzowal sie na Uniwersytecie Lwowskim. Jego wiersze o tematyce chlopskiej cechuje nowatorstwo wersyfikacyjne "Obrazki natury", "Z chalupy", "Obrazy i obrazki chlopskie". Najwieksze osiagniecia poety to wiersz "Krzak dzikiej rózy", hymny "Ginacemu swiatu" i "Salve Regina". Tom "Ballada o sloneczniku" to liryki pisane w stylistyce ludowej. Franciszkanizm, personalizm okreslaja tonacje tomów "Chwile", "Ksiega ubogich" i "Mój swiat". Od 1924 roku mieszkal w Poroninie, gdzie zmarl.

Edwin Forrest

Edwin Forrest (1806-1872), aktor amerykanski. W 1826 roku odniósl sukces w Tatrze Bowery w Nowym Jorku. A ogromna popularnosc zdobyl jako odtwórca ról szekspirowskich m.in rola Otella.

Harry Warner

 
 
Harry Warner (1881-1958), filmowiec, urodzony w Polsce. Wspólnie z bracmi Albertem, Samuelem i Jackiem zalozyli jedna z najwiekszych wytwórni filmowych na swiecie, "Warner Brothers".

Bitwa pod Okormezo

Slowackie miasteczko Okormezo bylo miejscem bitwy II Brygady LP pod dowództwem generala Karola Trzaski-Durskiego. Udalo mu sie powstrzymac rosyjska ofensywe w kierunku poludniowym. Zwyciestwo jednak zostalo okupione znacznymi stratami w szeregach legionistów.

Frank Sinatra

Frank Sinatra (1915-1998), piosenkarz amerykanski. Debiutowal pod koniec lat 30. Dzieki swojemu niskiemu, cieplemu glosowi zdobyl uznanie wielu pokolen sluchaczy. Otrzymal Oscara za role w filmie "Stad do wiecznosci". Nagral kilkanascie albumów plytowych, najslynniejsze to "Come Fly with Me", "Frank Sinatra Sings for Only the Lonely", "Nice 'n' Easy", i "Strangers in the Night". Plyte pt. "W duecie" z wielkimi przebojami Sinatry zaspiewal z innymi znanymi wykonawcami. Wiele z jego piosenek weszlo do jazzowej i rozrywkowej klasyki, "All of Me", "I've Got You Under My Skin", "All The Way", "Come Fly With Me".

Raymond Radiguet

Raymond Radiguet (1903-1923)), pisarz francuski. Autor jednej powiesci, "Diabel wcielony", opowiadajacej o romansie szesnastolatka z zona zolnierza walczacego na froncie. Powiesc ta, napisal w wieku 17 lat, i to ona przyniosla mu slawe. Na jej podstawie powstal film Claude'a Autant-Lara film. Zmarl w wieku 20 lat na dur brzuszny.

Aleksander Izrael Lazariewicz Helphand

Aleksander Izrael Lazariewicz Helphand (1867-1924), dzialacz rosyjskiego ruchu rewolucyjnego. Byl wspólorganizatorem bolszewickiego zamachu stanu w Rosji w 1917 roku i organizatorem przejazdu Lenina ze Szwajcarii do Rosji. Opublikowal tez swoje wspomnienia.

Mieczyslawa Buczkówna

12 grudnia urodzila sie Mieczyslawa Buczkówna, poetka. Debiutowala tomem wierszy "Rozstania". Nalezala tez do redakcji miesiecznika "Poezja". Uprawiala liryke milosna i refleksyjna, "Chleb i oblok", "W podwójnym sloncu", "Wigilie", "Dalekie z pobliza", "Wstep do milosci", "Swiatla ziemi", "Jutrzejsze sniegi", "Dwie przestrzenie", "Na zawsze, na chwile", "Planeta milosc". Jest ona równiez autorka ksiazek dla dzieci.

Robert Noyce

Robert Noyce (1927-1990), jeden z wynalazców mikroprocesora. Jego firma, jako jedna z pierwszych w Dolinie Krzemowej w Kalifornii, zajela sie produkcja mikroprocesorów. W 1968 roku wraz z Gordonem Moorem zalozyl Intel Corporation i wprowadzil na rynek opracowany przez siebie mikroprocesor. Tak tez rozpoczela sie era komputerów osobistych.

Douglas Fairbanks

Douglas Fairbanks (1883-1939), aktor amerykanski. Pierwszy odtwórca roli Zorro oraz innych ról w filmach z cyklu "plaszcza i szpady", "Zelazna maska", "Czarny pirat". Zyskal sobie miano "króla Hollywoodu". Wspólzalozyciel wytwórni United Artists Corporation.

Rozpoczecie pracy pierwszego reaktora jadrowego

12 grudnia 1942 roku rozpoczal prace pierwszy reaktor jadrowy. Reaktor EBR-I, znajdujacy sie w National Engineering Laboratory osiagal moc 300 tys. W. Bylo to pierwsze w Stanach Zjednoczonych urzadzenie przetwarzajace energie jadrowa na elektryczna. Podczas zachodzacej w jego wnetrzu reakcji jadrowej wyzwalana byla energia, która to zuzywano do napedzania turbogeneratorów.

Premiera sztuki "Pierwszy dzien wolnosci"

12 grudnia 1964 roku odbyla sie premiera sztuki "Pierwszy dzien wolnosci" Leona Kruczkowskiego w Teatrze Wspólczesnym w Warszawie. Przedstawienie to wyrezyserowal Erwin Axer.

Zapadly wyroki w procesie studentów

12 grudnia 1968 roku zapadly skazujace wyroki w procesie studentów oskarzonych o udzial w wydarzeniach marcowych na Uniwersytecie Warszawskim. Seweryn Blumsztajn skazany zostal na dwa lata wiezienia, a Jan Litynski na dwa i pól roku.

Najcenniejszy kostium filmowy

Podczas aukcji w Beverly Hills padla rekordowa suma 250 tys. dolarów za kostium tchórzliwego lwa z filmu "Czarnoksieznik Oz" w tej roli wystapil Bert Lahr.