Kalendarium, 7 grudnia
  

7 grudnia


Kalendarium dnia 7 grudnia.


Atak na Pearl Harbor

7 grudnia 1941 roku Japonczycy, III Rzesza i faszystowskie Wlochy uderzyli z powietrza na Pearl Harbor, amerykanska baze morska na Hawajach. Celem tego ataku bylo sparalizowanie floty amerykanskiej na Pacyfiku dla uzyskania dostepu do zasobów ropy naftowej w poludniowo-wschodniej Azji. 200 samolotów japonskich startujacych z pobliskich lotniskowców zniszczylo osiem okretów wojennych i ponad sto samolotów znajdujacych sie na ziemi. W nalotach zginelo tez ponad 3 tysiace amerykanskich marynarzy i pilotów. Nastepnego dnia Stany Zjednoczone wypowiedzialy Japonii wojne.

Cyceron

Cyceron (106-43 p.n.e.), rzymski mówca i pisarz i polityk. Rozglos zdobyl jako swietny obronca sadowy. Byl senatorem, nastepnie edylem, pretorem, wreszcie konsulem. Po zdemaskowaniu spisku Katyliny, Cyceron poparl Pompejusza w jego konflikcie z Cezarem. Zaangazowal sie w walke stronnictw jako zwolennik Oktawiana Augusta, przez co zostal zamordowany na polecenie Marka Antoniusza. Pozostawil po sobie wiele mów politycznych i sadowych, "Przeciw Werresowi", "Przeciw Katylinie" i "Filipiki". Pisal takze teksty z zakresu retoryki i filozofii.

Krzysztof Opalinski

Krzysztof Opalinski (1609-1655), polski pisarz i polityk. Byl wojewoda poznanskim, przewodniczyl poselstwu polskiemu do Paryza. Wystepowal jako przeciwnik reform obozu królewskiego, zapisal sie jako ten, który poddal Szwedom wielkopolskie pospolite ruszenie pod Ujsciem. Zaslynal z zalozenia w Sierakowie pierwszej w Polsce szkoly opartej na zasadach pedagogiki Komenskiego. Drukowal ksiazki w swoich drukarniach w Sierakowie i Lesznie do celów edukacyjnych. Ceniony byl równiez jako autor wielokrotnie wznawianego tomu "Satyry, albo Przestrogi dla naprawy rzadu i obyczajów w Polszcze nalezace".

Johan Huizinga

Johan Huizinga (1872-1945), holenderski historyk kultury. W 1905 roku objal katedre historii na uniwersytecie w Groningen, nastepnie byl wykladowca uniwersytecie niderlandzkim w Lejdzie. Swiatowy rozglos zdobyl dzieki tlumaczonym na wiele jezyków ksiazkom, najbardziej znana to "Jesien sredniowiecza" przedstawil w niej wlasna wizje epoki. Uwazal on tez, ze ostateczne poznanie historii nie jest mozliwe, natomiast kazda epoka wypracowuje nowe rozumienie poszczególnych okresów. Pisal eseje historyczno-kulturalne oraz wiele ksiazek poswieconych kulturze amerykanskiej "Ameryka zyjaca i myslaca", oraz o kulturze w ogóle "Homo ludens".

Feliks Dzierzynski

Feliks Dzierzynski (1877-1926), polski i rosyjski dialacz socjaldemokratyczny. 7 grudnia 1917 roku stanal na czele Ogólnorosyjskiej Nadzwyczajnej Komisji do Walki z Kontrrewolucja i Sabotazem Czeka (WCzK), przeksztalcona pózniej w NKWD. Jako szef tej organizacji zaslynal z okrucienstwa. W 1920 roku znalazl sie w skladzie rzadu, który mial przejac wladze w Polsce, ale jego plany nie powiodly sie. Do smierci zajmowal kierownicze stanowiska w radzieckim aparacie wladzy.

Tom Waits

 
 
7 grudnia 1949 roku urodzil sie Tom Waits, amerykanski muzyk i aktor. Debiutowal w wieku 15 lat, a juz w 1973 roku nagral swoja pierwsza plyte zatytulowana "Closing Time". Jego muzyka to folklor amerykanski, blues, jazz i rock. Popularnosc na calym swiecie przyniosly mu albumy "Small Change", "Foreign Affairs", "Blue Valentine", "Rain Dogs" i "Bone Machine". Zajmuje sie równiez pisarstwem, zagral tez w wielu filmach, takich jak "Poza prawem", "Dracula" czy "Na skróty".

Trzesienie ziemi w Armenii

7 grudnia 1988 roku w Armenii nastapilo trzesienie ziemi, które pochlonelo od 50 do 100 tysiecy ofiar. Tragedia nastapila w trakcie konfliktu armensko-azerbejdzanskiego o Górny Karabach. Wiekszosc ofiar zginela pod gruzami domów, a ze wzgledu na brak sprzetu udalo sie uratowac jedynie garstke zasypanych ludzi. Niemal pól miliona ludzi zostalo bez dachu nad glowa.