Kalendarium, 22 lutego
  

22 lutego


Kalendarium dnia 22 lutego.


Fryderyk Chopin

Fryderyk Chopin (1810-1849), polski kompozytor. Przebywal poza krajem na salonach Wiednia, Paryza i Londynu. Dawal koncerty fortepianowe na salonach arystokracji. Zwiazany byl z francuska pisarka George Sand. Jego twórczosc obejmuje utwory na fortepian, które stanowia polaczenie polskiej tradycji ludowej z elementami nowoczesnej harmonii. Skomponowal 57 mazurków, 27 etiud, 24 preludia we wszystkich 24 tonacjach i 19 nokturnów. Napisal równiez wiele polonezów, sonat, koncertów fortepianowych, ballad i piesni. Zmarl na gruzlice jego cialo zlozono na cmentarzu Père Lachaise, a serce wmurowano w warszawskim kosciele Sw. Krzyza.

Amerigo Vespucci

Amerigo Vespucci (1454-1512), podróznik wloski. Dotarl do Gujany, Wenezueli i Haiti, oplynal wschodnie wybrzeze Ameryki Poludniowej, odkrywajac ujscie Amazonki. Odnalezione lady Vespucci nazywal Nowym Swiatem, a kartografowie zaczeli uzywac nazwy "Ameryka", na czesc imienia Vespucciego. Nazwa ta zaczela równiez dotyczyc Ameryki Pólnocnej. Osiedlil sie w Hiszpanii i zostal naczelnym pilotem floty hiszpanskiej. Pozostawil po sobie wiele zapisków i map z podrózy.

George Washington

George Washington (1732-1799), pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych. Byl majorem milicji wirginskiej a nastepnie doszedl do stopnia generala i stanowiska naczelnego wodza sil kolonistów. Równoczesnie osiagal kolejne szczeble kariery politycznej. W 1789 roku zostal pierwszym prezydentem nowego panstwa. Swój urzad pelnil przez dwie kadencje. Byl dobrym organizatorem zycia gospodarczego. Obecnie jest bohaterem narodowym Stanów Zjednoczonych.

Szymon Bogumil Zug

Szymon Bogumil Zug (1733-1807), architekt. Byl mistrzem architektury i ogrodnictwa. Poczatkowo dzialal w Saksonii, a od 1756 roku w Polsce. Jego projektem byl w Warszawie okragly gmach zboru ewangelicko-augsburskiego, palac Blanka, zalozenie ogrodowe w Mlocinach, Solcu, na Powazkach i w Mokotowie. Reprezentowal styl laczacy pózny barok z klasycyzmem o romantycznych tendencjach.

Artur Schopenhauer

 
 
Arthur Schopenhauer (1788-1860), filozof niemiecki. Jego koncepcje filozoficzne cechuje woluntaryzm, ze istota rzeczywistosci jest wola, czyli slepy, bezrozumny poped. Glosil poglad o nieuchronnosci ludzkiego cierpienia, którego zródel upatrywal sie w refleksji i samowiedzy czlowieka, a takze w dazeniu do jego szczescia, nieosiagalnego ze wzgledu na ludzka nature. Widzial trzy sposoby ograniczenia cierpienia, poprzez wyrzeczenie sie dazen i pragnien, a takze poprzez wspólczucie dla innych cierpiacych istot. Opublikowal wiele pism, "Swiat jako wola i przedstawienie", "O wolnosci ludzkiej woli" i "O podstawie moralnosci" .

baron Münchhausen

Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen (1720-1797), baron - sympatyczny blagier i fantasta. Zaslynal ze swoich opowiastek, laczyl w nich nieprawdopodobne, basniowe sytuacje z bystrej obserwacji zycia. W swoich satyrach na realia z codziennego zycia operowal groteska. Jego opowiesci zostaly spisane przez Rudolfa Raspego, bibliotekarza-defraudanta oraz poete Gottfrieda Bürgera. To wedlug nich baron sam siebie za wlosy wyciagnal z bagna, podrózowal na kuli armatniej i dwukrotnie odwiedzil Ksiezyc.

Oskar Kolberg

Oskar Kolberg (1814-1890), etnograf, muzyk i kompozytor. Byl autorem monumentalnego dziela "Lud", zwyczaje, sposób zycia, mowa, podania, przyslowia, obrzedy, gusla, zabawy, piesni, muzyka i tance to tomy, które zawieraja materialy z poszczególnych regionów. Opracowal ponad 1000 hasel z zakresu muzyki. Najwazniejszym jego dokonaniem bylo stworzenie podstaw etnografii polskiej.

Wybuch rewolucji lutowej we Francji

W lutym 1848 roku doszlo do wybuchu rewolucji w Paryzu. Opór króla Ludwika Filipa wobec planów reform a takze do zbrojnego spacyfikowania manifestantów, doprowadzily do walk ulicznych. Król zostal obalony, a we Francji proklamowano powstanie II Republiki. Jednak w czerwcu dawne stosunki powrócily, a próba kolejnego powstania zbrojnego zostala krwawo stlumiona.

Heinrich Hertz

Heinrich Hertz (1857-1894), fizyk niemiecki. Za pomoca oscylatora elektrycznego wytworzyl fale elektromagnetyczne. Doswiadczenie stalo sie zaczatkiem badan nad radiokomunikacja. Udowodnil równiez, ze promieniowanie cieplne ma charakter elektromagnetyczny. Oprócz elektrycznosci badal zagadnienia mechaniki teoretycznej. Miedzynarodowa jednostke czestotliwosci nazwano jego imieniem.

lord Baden-Powell of Gilwell

Baden-Powell of Gilwell (1857-1941), angielski twórca skautingu. Sluzyl w wojskach kolonialnych w Indiach, Afganistanie i poludniowej Afryce. Po obronie miasta Mafeking zostal bohaterem narodowym. W 1908 roku zalozyl ruch skautowy dla chlopców a nastepnie, wspólnie z zona i siostra dla dziewczat. Organizacja skautowa rozprzestrzenila sie, pod róznymi nazwami, w wielu krajach Europy. Jego ksiazka "Scouting for boys" stala sie obowiazkowym podrecznikiem dla wszystkich instruktorów i czlonków tego ruchu. W Polsce kontynuacja skautingu jest ruch harcerski.

Karol Swierczewski

Karol Swierczewski (1897-1947), general Armii Czerwonej i Wojska Polskiego. Z pochodzenia Polak, ale sluzyl w Armii Czerwonej podczas rewolucji i wojny domowej w Rosji. Dowodzil w Hiszpanii brygada miedzynarodowa, a nastepnie przeszedl do Wojska Polskiego i niezbyt skutecznie dowodzil II Armia WP. Po wojnie zostal wiceministrem obrony narodowej. Zginal w niejasnych okolicznosciach w Bieszczadach. Lansowany jako jeden z oficjalnych bohaterów narodowych, dzis budzi coraz wiecej watpliwosci.

Luis Bunuel

Luis Buñuel (1900-1983), hiszpanski rezyser filmowy. Zaslynal wizyjnym filmem "Pies andaluzyjski", wyrezyserowanym z malarzem Salvadorem Dalim. Jego twórczosc zawierajaca akcenty sprzeciwu wobec religii, zostala objeta zakazem wyswietlania w Hiszpanii. Rezyser wyjechal do Francji, gdzie powstaly jego najglosniejsze filmy, nagrodzona Zlota Palma w Cannes "Viridiana", "Pieknosc dnia", uhonorowany Oscarem "Dyskretny urok burzuazji", "Widmo wolnosci" i "Mroczny przedmiot pozadania". Caly czas prowokowal forma i trescia swoich filmów. Opublikowal równiez swoje wspomnienia "Ostatnie tchnienie".

Mira Ziminska-Sygietynska

Mira Ziminska (1901-1997), aktorka, piosenkarka i pedagog. Wystepowala w warszawskich teatrach, rewiach i kabaretach. Wystapila w filmach "Kazdemu wolnokochac", "Papa sie zeni", "Ada to nie wypada". W 1948 roku z mezem Tadeuszem Sygietynskim zalozyla Zespól Piesni i Tanca "Mazowsze". Po smierci meza przejela samodzielne kierownictwo zespolem. Opublikowala równiez wspomnienia "Nie zylam samotnie" i "Druga milosc mego zycia".

Stefan Zweig

Stefan Zweig (1881-1942), pisarz austriacki. Napisal antywojenny dramat "Jeremiasz". Wyemigrowal do Anglii, a potem do Stanów Zjednoczonych. Zaslynal jako znawca ludzkiej psychiki, co widac w cyklu opowiadan "24 godziny z zycia kobiety". Umiejetnosci w podejmowaniu tej problematyki ukazal takze w biografiach Marii Antoniny. Tlumaczyl dziela literatury francuskiej i rosyjskiej.

Uruchomienie rurociagu "Przyjazn"

W lutym 1962 roku oddano do uzytku rurociag naftowy "Przyjazn" laczacy Wolzansko-Uralskie Zaglebie Naftowe z Polska, Niemiecka Republika Demokratyczna, Czechoslowacja i Wegrami. Dlugosc rurociagu wyniosla 5000 km. Rozwinal sie przemysl petrochemiczny w tych krajach, powstaly kombinaty w Plocku, Schwedt, Bratyslawie i Budapeszcie.

Oskar Kokoschka

Oskar Kokoschka (1886-1980), austriacki malarz. Reprezentowal Secesje Berlinska oraz grupy "Der Blaue Reiter" i "Die Brücke". Byl profesorem akademii sztuk pieknych w Dreznie, po czym wyemigrowal do Pragi, potem do Londynu i Szwajcarii. Malowal obrazy i portrety silnie akcentujace tematyke antywojenna. Zdecydowany przeciwnik hitleryzmu i przemocy w polityce.

Mieczyslaw Jastrun

Mieczyslaw Jastrun (1903-1983), polski poeta. Jego dorobek poetycki jest bardzo zróznicowany pod wzgledem tematyki i stylistyki. W swej twórczosci nawiazywal do romantyzmu, symbolizmu i katastrofizmu, "Spotkanie w czasie", "Strumien i milczenie". Nastepnie w jego ksiazkach przewazaja watki patriotyczne i refleksja o okrucienstwie wojny "Godzina strzezona", "Sezon w Alpach", a takze krytyka historii i cywilizacji "Genezy", "W bialy dzien", "Scena obrotowa", szkice o poezji "Miedzy slowem a milczeniem", eseje o kulturze europejskiej "Mit sródziemnomorski" oraz powiesc autobiograficzna "Piekna choroba".

Andy Warhol

Andy Warhol (1927-1987), amerykanski grafik, malarz i filmowiec. Poczatkowo zwiazany z grafika reklamowa. Zwykl mawiac, "Lubie rzeczy nudne" - bo wtedy latwiej bylo mu je ozywiac. Ilustrowal rzeczy codzienne, np. butelki coca-coli, stosowal technike zwielokrotniania obrazu portretów gwiazd np. "Marylin Monroe". Zrealizowal ok. 80 filmów tzw. undegroundowych, bywalo ze w atmosferze skandalu, "Sen", "Dziewczeta z Chelsea". Zajmowal sie takze promocja mlodych artystów.

Rejestracja Wielkiej Lozy Narodowej Polski

W lutym 1993 roku, Sad Wojewódzki w Warszawie zarejestrowal Wielka Loze Narodowa Polski. W Polsce obecnie dziala kilkuset wolnomularzy trzech glównych kierunków, Wielka Loza Narodowa Polski, Wielki Wschód i Droit Humain. Sa to stowarzyszenia wysoce elitarne, ale majace niewielki wplyw na wydarzenia w kraju.