Kalendarium, 26 lutego
  

26 lutego


Kalendarium dnia 26 lutego.


"Mazurek Dabrowskiego" polskim hymnem narodowym

26 lutego 1927 roku "Mazurek Dabrowskiego", oficjalnie stal sie naszym hymnem. W pierwszych latach powojennych Bierut zamierzal zmienic hymn polski na piesn Sygietynskiego i Galczynskiego "Ukochany kraj". Sprzeciwil sie temu Józef Stalin.

Stanislaw Leszczynski

Stanislaw Leszczynski (1677-1766), wojewoda poznanski i król Polski. Najpierw wybrany wladca Rzeczypospolitej po czterech latach musial opuscic kraj. Wrócil na tron po smierci Augusta II, ale pod naciskiem wojsk saskich i rosyjskich musial schronic sie w Gdansku. Wyjechal i objal rzady w ksiestwach Lotaryngii i Baru. Zapisal sie tam jako dobry gospodarz, mecenas ludzi, nauki i sztuki oraz pisarz. Prawdopodobnie byl autorem traktatu politycznego "Glos wolny wolnosc ubezpieczajacy".

Wictor Hugo

 
 
Wictor Hugo (1802-1885), pisarz francuski. Swoje odczucia rewolucyjne zawarl w wielkiej powiesci "Nedznicy". Nie przepadal za monarchia, byl demokrata i liberalem, przez co przez 18 lat przebywal na wygnaniu. Zbiorami swoich wierszy "Legenda wieków" wysunal sie na czolo romantyków, a wstepem do dramatu "Cromwell" wyrazil manifest tego kierunku. Szczególne miejsce zajmuje powiesc z czasów sredniowiecza "Katedra Marii Panny w Paryzu". Byl twórca aktywnym literacko i publicystycznie.

Opublikowanie Statutu Organicznego Królestwa Polskiego

26 lutego 1832 roku opublikowano Statut Organicznego Królestwa Polskiego. Regulowal on sytuacje Królestwa po upadku powstania listopadowego. Królestwo Polskie zostalo wlaczone w granice cesarstwa rosyjskiego, reaktywowano urzad namiestnika, zlikwidowano armie polska, wiekszosc stanowisk i urzedów zostalo dostosowanych do systemu obowiazujacego w Rosji. Ograniczono równiez swobode wypowiedzi i druku.

Buffalo Bill

Buffalo Bill (1846-1917), bohater Dzikiego Zachodu. Przyczynil sie do zdziesiatkowania w Ameryce stad bizonów. Mial to byc sposób na pokonanie Indian glodem, którym polowania na bizony zapewnialy pozywienie. Swoje walki z Indianami przedstawial w objazdowym widowisku w Ameryce i Europie. Pokaz napadu "czerwonoskórych" na dylizans czy osiedle i oczywiscie triumfalnie zakonczona odsiecz staly sie typowym obrazem Dzikiego Zachodu.

Henryk Rzewuski

Henryk Rzewuski (1791-1866) pisarz i publicysta. Sluzyl w armii Ksiestwa Warszawskiego, kierowal konserwatywna i ugodowa koteria petersburska. W Warszawie, wydawal "Dziennik Warszawski". Najbardziej znanymi jego dzielami sa barwnie napisane "Pamiatki Soplicy", powiesci historyczne "Listopad", "Zaporozec" oraz zbiór szkiców "Mieszaniny obyczajowe".

Odkrycie zjawiska radioaktywnosci

W 1898 roku paryski fizyk Henri Becquerel odkryl zjawisko radioaktywnosci. Zbadal on wplyw na material swiatloczuly skaly zawierajacej uran i zaobserwowal, ze posiada ona jakis nieznany rodzaj energii.

Witold Rowicki

Witold Rowicki (1914-1989), dyrygent polski. Pierwszy dyrygent Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach. Od 1950 roku byl dyrektorem artystycznym orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie. Cel, który sobie postawil bylo trwale realizowanie i popularyzowanie w kraju i za granica muzyki polskiej. Komponowal równiez utwory kameralne i symfoniczne.

Pierwsze bojowe wykorzystanie miotaczy ognia

W lutym 1915 roku niemiecki 3 pulk zwiadowczy gwardii na froncie zachodnim, w Malancourt wykorzystal miotacz ognia. Miotacz ognia zlozony byl z dzialajacej na zasadzie cisnienia recznej wyrzutni i zbiornika plynnej substancji palnej. Uzywane byly w czasie II wojny swiatowej.

Pierwsza wytwórnia Volkswagena w Niemczech

Pierwszy, do dzis popularny Volkswagen "garbus" wykonany zostal w fabryce w Fallersleben w Niemczech. Oficjalnego otwarcia dokonal Hitler w lutym 1936 roku. Samochód ten wazyl 650 kg. Mial silnik o mocy 24 koni, chlodzony powietrzem, umieszczony z tylu, spalal 6-7 litrów benzyny na 100 km. Kosztowac mial 1000 marek. Prawdziwa kariera tego samochodu rozpoczela sie dopiero po 1945 roku.

Pierwsze katapultowanie pilota z samolotu naddzwiekowego

Stosowanie katapultowania pilotów z uszkodzonej maszyny bylo powszechne. Z uplywem lat powstal problem bezpiecznego opuszczania samolotu naddzwiekowego. Pierwszym pilotem, który dokonal tej sztuki w lutym 1955 roku byl Amerykanin George Franklin Smith w Kalifornii. Katapultowal sie on z samolotu mysliwskiego F-100 A Super Sabre przy predkosci 1250 km/godz. Ogromny ped powietrza zerwal z lotnika helm, maske i kombinezon. Bezpiecznie wyladowal na spadochronie w morzu, ale pól roku przechodzil rehabilitacje w szpitalu.

Zamkniecie ostatniej w Polsce kopalni rudy zelaza

W Polsce zloza rudy zelaza zwlaszcza w Zaglebiu Staropolskim, nigdy nie byly wielkie i bogate. W miare uplywu czasu i wzrostu zapotrzebowania na zelazo przestaly wystarczac i import rudy stal sie elementem naszej gospodarki. W lutym 1990 roku zostala zamknieta ostatnia w Polsce kopalnia rudy zelaza, w Leczycy.