Kalendarium, 5 lutego
  

5 lutego


Kalendarium dnia 5 lutego.


Kolejny lot czlowieka na Ksiezyc

5 lutego 1971 roku Bartlet Shepard i Edgar Mitchell, badacze z ladownika Lunar Module, dwukrotnie wyszli na powierzchnie Ksiezyca i rozmiescili na nim aparature naukowa, lecz ze wzgledu na zmeczenie zrezygnowali z wejscia na 120-metrowe zbocze polozone w odleglosci 1,5 km od ladownika.

Sejm Rzeszy w Augsburgu

Od 5 lutego do 25 wrzesnia 1555 roku w Augsburgu obradowal sejm Rzeszy. Podjeto próbe uchwalenia porozumienia miedzy protestantami a katolikami, co zaowocowalo zawarciem pokoju augsburskiego. Uznano istnienie na obszarze panstw niemieckich wyznania luteranskiego. Przyjeto zasade czyja wladza, tego wyznanie, nakazujaca poddanym przyjecie wyznania osoby panujacej.

Roman Ingarden

Roman Ingarden (1893-1970), filozof i estetyk. Reprezentowal kierunek filozoficzny zwany fenomenologia, byl przeciwnikiem idealizmu. Opublikowal, "Z badan nad filozofia wspólczesna", "U podstaw teorii poznania", "Z teorii jezyka i filozoficznych podstaw logiki". Stworzyl równiez wlasna teorie dziela literackiego "O dziele literackim".

Spencer Tracy

Spencer Tracy (1900-1967), amerykanski aktor filmowy. Zadebiutowal w 1930 roku, a w 1937 roku zdobyl juz pierwszego Oscara za role w filmie "Kapitanowie zuchy", a pózniej za role w filmie "Miasto chlopców". Wystapil równiez ze swa towarzyszka zycia, Katherine Hepburn w filmie "Zebro Adama" i "Zgadnij, kto przyjdzie na obiad".

Grazyna Bacewicz

Grazyna Bacewicz (1909-1969), kompozytorka i skrzypaczka polska. W muzyce reprezentowala styl neobarokowy i neoklasyczny. Komponowala koncerty skrzypcowe, koncerty wiolonczelowe i fortepianowe, symfonie, a takze melodyjne miniatury. W pamietnikach, które napisala uwidocznil sie takze jej talent narracyjny.

Decyzja o utworzeniu COP-u

W lutym 1937 roku podjeto decyzje o utworzeniu Centralnego Okregu Przemyslowego (COP), polozonego w widlach Wisly, Dunajca i Sanu. Zbudowano tam wiele zakladów przemyslu ciezkiego, zbrojeniowego i chemicznego, m.in. w Stalowej Woli i Starachowicach. Taka lokalizacja miala zapewnic zaopatrzenie kraju i walczacej armii w razie najazdu z obydwu kierunków zagrozenia.

Jan Bulhak

 
 
Jan Bulhak (1876-1950), artysta fotografik. Kierowal Zakladem Fotografii Artystycznej przy Uniwersytecie Wilenskim, byl zalozycielem Fotoklubu Polskiego i Fotoklubu Wilenskiego. Po II wojnie swiatowej zalozyl Zwiazek Polskich Artystów Fotografików. Byl twórca polskiej fotografii artystycznej. Napisal wiele prac z dziedziny estetyki i techniki fotografii, lecz wiekszosc jego prac splonela w czasie ostatniej wojny.

"Ogniem i mieczem"

5 lutego 1999 roku odbyl sie pokaz prasowy filmu Jerzego Hoffmana "Ogniem i mieczem". Byla to ostatnia czesc sienkiewiczowskiej trylogii. Kinowa premiera filmu nastapila w siedem dni pózniej, a odbyla sie w poznanskim kinie "Wilda".