Kalendarium, 6 lutego
  

6 lutego


Kalendarium dnia 6 lutego.


Poczatek obrad Okraglego Stolu

2 lutego 1989 roku rozpoczely sie obrady Okraglego Stolu, a zakonczyly 5 kwietnia tego samego roku. Byly one rezultatem przemian w Zwiazku Radzieckim, jak i determinacji polskiej opozycji oraz poczucia bezradnosci ówczesnej wladzy. Ustalono wówczas zasady stopniowego oddawania steru w rece srodowisk opozycyjnych i rozpoczecia rzadów demokratycznych.

Christopher Marlowe

Christopher Marlowe (1564-1593), angielski poeta i dramaturg. Najwybitniejszy twórca tragedii elzbietanskiej. Napisal dramaty "Tamerlan Wielki", "Tragiczne dzieje doktora Fausta" oraz "Edward II". Znany byl z lekkiego pióra i z awanturniczego trybu zycia. Zginal w tragicznych okolicznosciach zostal zasztelytowany podczas bójki w gospodzie.

Carlo Goldoni

 
 
Carlo Goldoni (1707-1793), komediopisarz wloski. Z zawodu prawnik, na zmiane profesji zdecydowal sie okolo 40 roku zycia. Zajal sie pisaniem sztuk dla zespolów teatralnych. Napisal okolo 200 popularnych komedii, "Sluga dwóch panów", "Sprytna wdówka", "Mirandolina". Byl takze autorem pamietników.

Podpisanie traktatu paryskiego

W 1989 roku podpisano traktat paryski, konczacy wojne miedzy Hiszpania a Stanami Zjednoczonymi. Postanowiono, ze Hiszpania zrzeknie sie na rzecz USA Kuby, Puerto Rico, wyspy Guam na Oceanie Spokojnym i Filipin, a w zamian otrzyma 20 milionów dolarów.

Claudio Arrau

Claudio Arrau (1903-1991), chilijski pianista. Pierwszy koncert dal w wieku pieciu lat. Uwazany za jednego z najwybitniejszych wirtuozów specjalizujacych sie w interpretacji muzyki Chopina, Liszta, van Beethovena, Mozarta, Schumanna i Brahmsa.

Wladyslaw Gomulka

Wladyslaw Gomulka (1905-1982), dzialacz komunistyczny. Po wojnie byl wicepremierem i ministerem Ziem Odzyskanych. W 1948 roku zostal odsuniety z powodu odchylenia prawicowo-nacjonalistycznego. Po dojsciu do wladzy w pazdzierniku 1956 roku wystapil jako zwolennik destalinizacji kraju, zahamowal postep reform, zwolennik interwencji w Czechoslowacji, przeciwnik Kosciola i intelektualistów w szeregach partii. Po rozpetaniu kampanii antysemickiej w kraju i doprowadzeniu do krwawej rozprawy z robotnikami wybrzeza w grudniu 1970 roku zostal zmuszony do rezygnacji ze stanowiska I sekretarza KC PZPR. Napisal interesujace pamietniki.

Gustav Klimt

Gustaw Klimt (1862-1918), austriacki malarz. Uwazany jest za jednego z najwazniejszych twórców secesyjnych. Malowal stylizowane postacie ludzkie, ubrane w dekoracyjne stroje, które artysta zdobil skomplikowanymi mozaikami. Specjalizowal sie w tworzeniu basniowych portretów i aktów, zwlaszcza kobiecych. Wykonywal równiez plafony dla uniwersytetu w Wiedniu.

Proklamowanie Republiki Weimarskiej

Abdykacja cesarza Wilhelma II i powolanie demokratycznego panstwa niemieckiego dalo poczatek panstwu niemieckiemu, które w latach 1919-1933 okreslalo sie mianem Republiki Weimarskiej. W styczniu 1919 roku w Weimarze zebralo sie Zgromadzenie Narodowe i tam w lutym proklamowano nowe panstwo.

Koniec konferencji waszyngtonskiej

Odbywajaca sie w latach 1920-1921, konferencja z udzialem Stanów Zjednoczonych, Chin, Japonii, Francji, Wloch i Wielkiej Brytanii zostala zakonczona. Konferencja dotyczyla sytuacji na Dalekim Wschodzie i Oceanie Spokojnym. Kraje ustalily, ze ogranicza uzycie trujacych gazów w czasie konfliktów zbrojnych oraz nie beda uzywac lodzi podwodnych przeciw statkom handlowym i pasazerskim.

Bob Marley

Bob Marley (1945-1981), piosenkarz jamajski. Twórca muzyki regge. Zalozyl zespól trio The Wailers, z którym rozpowszechnil swoja muzyke. Z czasem stal sie postacia kultowa, zwlaszcza wsród ciemnoskórej amerykanskiej mlodziezy. Najslynniejsze jego albumy to "Burnin'" i "Exodus".

Wstapienie na tron królowej Elzbiety II

6 lutego 1952 roku panujaca obecnie królowa brytyjska, Elzbieta II Windsor (ur. 1926), formalnie objela tron po smierci ojca. Uroczysta koronacja odbyla sie 2 czerwca. Jej rzady przypadly na czas burzliwych zmian w dziejach monarchii, a takze w skandale. Nastawienie Brytyjczyków do instytucji monarchii jest coraz bardziej krytyczne, lecz Elzbieta II jest lubiana przez swych podwladnych.

Tunel pod Kanalem La Manche

W 1964 roku Wielka Brytania zawarla z Francja porozumienie o budowie tunelu kolejowego pod Kanalem La Manche.

Zona prezydenta USA ubiega sie o fotel senatora

Hillary Clinton (1947), zglosila swa kandydature do Senatu USA. Pokonala w wyborach swego republikanskiego konkurenta i zasiadala w Senacie jako reprezentantka stanu Nowy Jork. Funkcje ta pelnila od 2001-2009 roku.

Pierwsza kobieta-prezydent Finlandii

Tarja Halonen (1943), zostala pierwsza kobieta wybrana na stanowisko prezydenta Finlandii. Wczesniej byla ministrem spraw zagranicznych tego kraju.