Kalendarium, 7 lutego
  

7 lutego


Kalendarium dnia 7 lutego.


Podpisanie traktatu w Maastricht

7 lutego 1992 roku w Maastricht w Holandii zostal ratyfikowany traktat przeksztalcajacy Wspólnote Europejska w Unie Europejska. W traktacie przewidziano wprowadzenie wspólnej waluty, jednolitej polityki zagranicznej i strategii bezpieczenstwa. Wszedl on w zycie 1 XI 1993 roku. Od tej chwili zlikwidowano formalne granice pomiedzy poszczególnymi panstwami czlonkowskimi Unii.

Thomas More

Thomas More (1478-1535), angielski mysliciel. Byl lordem kanclerzem Anglii na dworze Henryka VIII. W swej najwybitniejszej pracy pt. "Utopia", opisywal mityczna wyspe bedaca krajem szczescia z idealnym spoleczenstwem. Socjalisci uwazali go za prekursora socjalizmu utopijnego. Za odwage w gloszeniu wlasnych pogladów zostal oskarzony o zdrade i stracony. W 1935 roku kosciól katolicki oglosil go swietym.

Charles Dickens

Charles Dickens (1812-1870), pisarz angielski. Najbardziej znane jego dziela to, "Klub Pickwicka", "Dawid Copperfield", "Mala Dorritt". W swych utworach podejmowal tematyke spoleczna i obyczajowa, niektóre postacie przedstawial w swietle pelnym specyficznego angielskiego humoru, ale równiez wprowadzal atmosfere liryzmu, tajemnicy i basniowosci. Jego refleksyjne opowiadanie "Opowiesc wigilijna" stanowi jedynie czesc cyklu o tym samym tytule.

Dmitrij Mendelejew

Dmitrij I. Mendelejew (1834-1907), chemik rosyjski. Kierowal Glównym Urzedem Miar w Rosji, nalezal do wielu krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych. W 1869 roku skonstruowal uklad okresowy pierwiastków, oparty na odkrytym przez siebie prawie okresowosci pierwiastków chemicznych. Zajmowal sie równiez badaniami dotyczacymi roztworów, katalizy, ropy naftowej, opracowal metode produkcji prochu bezdymnego i sformulowal pojecie temperatury krytycznej.

papiez Pius IX

Pius IX (1792-1878), papiez. Byl papiezem od 1846 roku do 1878 roku. Najdluzszy w historii pontyfikat papieski, trwajacy 31 lat i 236 dni. Wslawil sie potepieniem nowych nurtów kulturowych i spolecznych oraz doprowadzeniem do przyjecia dogmatu o nieomylnosci papieza w sprawach wiary i moralnosci.

Józef Szujski

Józef Szujski (1835-1883), historyk, pisarz i dzialacz polityczny. Byl autorem wielu prac m.in. czterotomowych "Dziejów Polski". Zaliczany do przywódców dzialajacego w Galicji stronnictwa konserwatywnego "stanczyków". Wspóltwórca tzw. krakowskiej szkoly historycznej. Przy tworzeniu obrazów z jego wskazówek korzystal Jan Matejko.

Adolphe Sax

 
 
Adolphe Sax (1814-1894), wynalazca saksofonu. Belgijski budowniczy instrumentów. Skonstruowal rodzine instrumentów detych, saksofonów i sakshornów.



Romuald Cebertowicz

Romuald Cebertowicz (1897-1981), inzynier hydrotechnik. Byl twórca nowej metody umacniania podloza, polegajacej na zeskalaniu gruntu metoda elektroiniekcyjna. Srodki scalajace wiaza podloze z wykorzystaniem wytworzonego pola elektromagnetycznego. Metoda ta sluzy do uratowania postawionych na niepewnym podlozu np. zabytków warszawskiego Starego Miasta.

Ulf von Euler

Ulf von Euler (1905-1983), szwedzki fizjolog. Wchodzil w sklad wielu towarzystw i organizacji naukowych. W 1970 roku otrzymal Nagrode Nobla z dziedziny medycyny za odkrycie noradrenaliny - jednego z hormonów ukladu nerwowego.

Pu-i

Pu-i (1906-1967), ostatni cesarz Chin. Na tron cesarski wstapil jako dwuletni chlopiec. Po rewolucji chinskiej i powstaniu republiki abdykowal. W 1934 roku Japonczycy ustanowili go cesarzem panstwa Mandzukuo, abdykowal ponownie. Nastepnie uwieziony zostal na terenie ZSRR. Od 1956 roku mieszkal w Pekinie i pracowal jako archiwista. Na podstawie jego pamietników powstal film "Ostatni cesarz".

Egzekucja admirala Kolczaka

Aleksander Kolczak (1873-1920), admiral. Byl ministrem spraw wojskowych i morskich w rzadzie rosyjskim powolanym w Omsku, a nastepnie oglosil sie wielkorzadca Rosji. Pokonany przez Armie Czerwona zbiegl z Omska do Irkucka. Tam zostal wydany w rece bolszewików, a nastepnie stracony.

Juliette Greco

Juliette Greco (ur. 1927), piosenkarka i aktorka francuska. Zadebiutowala jako piosenkarka kabaretowa. Wykonywala piosenki poetyckie i dramatyczne, pisane przez czolowych przedstawicieli egzystencjalizmu. Stworzyla wlasny styl piosenki aktorskiej, charakteryzujacy sie maksymalna prostota i sila wyrazu.

Nadanie praw wyborczych Szwajcarkom

W 1971 roku Szwajcarzy zadecydowali w referendum o nadaniu praw wyborczych kobietom.

Pierwszy "spacer" czlowieka w przestrzeni kosmicznej

Dwaj kosmonauci amerykanscy Bruce McCandless i Robert Stewart, w lutym 1984 roku opuscili poklad wahadlowca "Challenger" na wysokosci 259 km nad Hawajami. Nie uzywali lin zabezpieczajacych, a poslugiwali sie recznie sterowanymi silniczkami odrzutowymi umocowanymi na plecach. Oddalili sie oni na odleglosc 100 metrów od wahadlowca, po czym wrócili na poklad.

Koniec monopolu KPZR

W 1990 roku Komitet Centralny Komunistycznej Partii Zwiazku Radzieckiego zdecydowal, ze nie bedzie ona juz miala monopolu na sprawowanie wladzy.