Kalendarium, 11 marca
  

11 marca


Kalendarium dnia 11 marca.


Kazimierz Brandys

 
 
Kazimierz Brandys (1916-2000) pisarz rozpoczal dzialalnosc literacka po II wojnie swiatowej. Wspólredaktor "Kuznicy", a potem "Nowej Kultury". W 1981 roku wyjechal do Francji. Biografia Brandysa zaczyna sie od tzw. "rozrachunków inteligenckich". W opowiadaniach "Jak byc kochana", "Romantycznosc" podjal watek zwatpienia. Byl autorem powiesci o Warszawie "Miasto Niepokonane", wspomnien "Mala ksiega", a takze esejów literackich.

Torquato Tasso

Torquato Tasso (1544-1595) wloski poeta, tworzyl w duchu manieryzmu, stylu przejsciowego miedzy renesansem i barokiem. Najwybitniejszym jego dzielem, byl poemat epicki w 20 piesniach "Jerozolima wyzwolona". Pisal on równiez dialogi filozoficzne, traktaty i listy.

Donato Bramante

Donato Bramante (1444-1514), wloski architekt i malarz. Rozbudowal koscioly min. slynny "Santa Maria delle Grazie". Opracowal projekt nowej bazyliki Sw. Piotra w Rzymie, uczestniczyl w rozbudowie palacu watykanskiego. Jako malarz dzialal glównie w Mediolanie, gdzie wykonal freski w domu Casa Panigarola.

hetman Stanislaw Koniecpolski

Stanislaw Koniecpolski (1594-1646) hetman polny koronny i wielki koronny, wojewoda sandomierski i kasztelan krakowski. Uczestniczyl w bitwie pod Cecora, gdzie zostal wziety do niewoli tureckiej. Kierowal walka ze Szwedami o ujscie Wisly. Potem dzialal na kresach. Cieszacy sie opinia wybitnego wodza wspólpracowal z królem Wladyslawem IV przy realizacji reform wojskowych w kraju.

Edward Rydz-Smigly

Edward Rydz-Smigly (1886-1941) marszalek Polski, z wyksztalcenia malarz i filozof. Nalezal do Zwiazku Walki Czynnej, a potem do Zwiazku Strzeleckiego, sluzyl w Legionach Polskich, potem zostal Komendantem Glównym Polskiej Organizacji Wojskowej. Od 1936 roku zostal marszalkiem Polski. Pelnil tez wiele funkcji spolecznych. W kampani wrzesniowej w 1939 roku pelnil funkcje Naczelnego Wodza. Internowany do Rumuni, ale w 1941 roku wrócil do kraju gdzie zmarl w osamotnieniu. Spoczywa na Cmentarzu Powazkowskim pod nazwiskiem Adam Zawisza.

Edmondo de Amicis

Edmondo de Amicis (1846-1908) pisarz wloski. Napisal wiele opowiadan o tresci patriotycznej, opisy wrazen z podrózy i szkice literackie. Wielkim bestsellerem wydawniczym byla powiesc "Serce". W Polsce ksiazka ta przez wiele lat byla jedna z obowiazkowych lektur szkolnych.

Wprowadzenie w Polsce nowego systemu szkolnego

W marcu 1932 roku przeprowadzono wielka reforme szkolnictwa. W ramach tych zmian wprowadzono powszechny obowiazek szkolny szczebla podstawowego, a szescioklasowa szkole ogólnoksztalcaca podzielono na dwa etapy - czteroletnie gimnazjum i dwuletnie liceum. Zróznicowano tez szkoly pod wzgledem programu. Uzyskanie duzej matury uprawnialo do zapisu na wyzsza uczelnie bez egzaminu wstepnego.

Anschluss Austrii

Terminem "Anschluss", okreslano zjednoczenie Austrii z III Rzesza. Niemcy próbowali doprowadzic w Wiedniu do puczu. Kanclerz Austrii postanowil przeprowadzic referendum dotyczace przylaczenia kraju do Niemiec. Uprzedzajac realizacje tego zamiaru Wehrmacht wkroczyl do Austrii, odbierajac im niezaleznosc. Namiestnikiem Rzeszy w Austrii zostal Arthur Seyss-Inquart, który podpisal akt Achlusssu. Po wojnie jako zbrodniarz wojenny zostal skazany na smierc.

Richard Evelyn Byrd

Richard Evelyn Byrd (1888-1957) admiral, amerykanski lotnik i badacz polarny. Kierowal pierwsza wyprawa antarktyczna, która odkryla Góre Rockerfellera, Ziemie Marii Byrd i Wybrzeze Scotta. Jako pierwszy przelecial samolotem nad biegunem poludniowym.

Proklamowanie niepodleglosci Litwy

Litwa, Lotwa, Estonia to obszary, ktore zazwyczaj byly przedmiotem przetargu miedzy Polska, Rosja, Szwecja i Niemcami. Po drugiej wojnie swiatowej staly sie republikami radzieckimi. Na fali rozpadu Zwiazku radzieckiego zaczely dazyc do niezaleznosci. 11 marca 1990 roku swa niepodleglosc oglosila Litwa, a 6 sierpnia Lotwa i Estonia.