Kalendarium, 21 marca
  

21 marca


Kalendarium dnia 21 marca.


Johann Sebastian Bach

Johann Sebastian Bach (1685-1750) najwybitniejszy niemiecki kompozytor i organista epoki baroku. Za zycia byl znany i ceniony glównie jako organista i pedagog. Bach byl twórca muzyki liturgicznej, pasji, a takze ponad 200 kantat koscielnych i swieckich, motetów oraz choralów. Bardzo znane sa jego "Koncerty brandenburskie", cykl "Das wohltemperierte Klavier", a takze "Wariacje Goldbergowskie" i "Sztuka fugi". Jego twórczosc wciaz jest analizowana, on sam zas patronuje licznym towarzystwom i organizacjom muzycznym.

Publius Owidius Naso

Publius Owidius Naso (43 r. p.n.e. - 17 lub 18 r. n.e.) najwybitniejszy poeta rzymski. Tworzyl utwory o tematyce napisal tez zbiór mitów objasniajacych kalendarz rzymski ("Fasti") oraz "Przemiany", czyli 250 mitów wyjasniajacych pojawienie sie niektórych zwierzat, roslin i cial niebieskich milosnej. Zeslany przez cesarza do Tomi nad Morzem Czarnym nie uzyskal zgody na powrót i zmarl na wygnaniu.

sw. Benedykt z Nursji

 
 
Benedykt z Nursji (ok. 480-547) zalozyciel zakonu benedyktynów, pustelnik od czternastego roku zycia. Byl zalozycielem i autorem reguly zakonu benedyktynów. W 1964 roku papiez Pawel VI oglosil sw. Benedykta patronem Europy.

Ukazal sie pierwszy numer "Monitora"

21 marca 1765 r. ukazal sie pierwszy numer "Monitora", pisma spoleczno-oswiatowego, które wychodzilo w Warszawie w latach 1765-1785. Poczatkowo jako tygodnik lecz pózniej jaki dwutygodnik. Patronem i inicjatorem byl Stanislaw August Poniatowski. W "Monitorze" po raz pierwszy w Polsce zastosowano nowa forme publicystyki - felieton.

Joachim Lelewel

Joachim Lelewel (1786-1861) historyk, dzialacz narodowy, bibliograf. Byl poslem na sejm Królestwa Polskiego, a podczas powstania listopadowego nalezal do Rady Administracyjne. Po klesce powstania zamieszkal w Paryzu. Po wydaleniu z Francji przeniósl sie do Brukseli, gdzie kontynuowal dzialalnosc polityczna az do upadku Wiosny Ludów. Prowadzil ponadto studia nad naukami pomocniczymi historii, nad geografia historyczna i kartografia.

Ogloszenie Kodeksu Napoleona

21 marca 1804 r. zostal wprowadzony Kodeks Napoleona. Wprowadzal on w zycie idee rewolucji francuskiej w zakresie prawa cywilnego, laczac przy tym wiele instytucji francuskiego prawa zwyczajowego i prawa rzymskiego. Glosil on formalna równosc obywateli wobec prawa, poszanowanie wlasnosci prywatnej, swobode umów, a takze swiecki charakter malzenstwa i slubów cywilnych. Dopuszczal on rozwody i poddawal sprawy malzenskie sadownictwu powszechnemu. Na ziemiach polskich obowiazywal z pewnymi zmianami od 1808 r., a przestaly obowiazywac od 1946 r.

Benito Juarez

Benito Juarez (1806-1872) meksykanski bohater narodowy, prawnik i polityk. Przebywal na emigracji w Stanach Zjednoczonych. Do kraju wrócil w 1855 r. gdzie stanal na czele rewolucji liberalnej nastepnie zostal ministrem sprawiedliwosci,spraw koscielnych i oswiecenia. Wprowadzil rozdzial kosciola od panstwa, ograniczyl koscielny stan posiadania. W 1871 r. dzieki falszerstwom wygral wybory po czym stlumil powstanie zorganizowane przez opozycje.

Modest Musorgski

Modest Musorgski (1839-1881) kompozytor rosyjski. Byl twórca dramatów muzycznych, opery komicznej, a takze licznych piesni. Skomponowal ponadto miniatury fortepianowe "Obrazki z wystawy" i poemat symfoniczny "Noc na Lysej Górze".

Iran

Zmieniono nazwe Persji na Iran.

Bez bledów

Na pierwszej stronie magazynu "Time" ukazala sie pierwsza w historii literówka: zamiast 'control' wydrukowano 'contol'.

Leopold Tyrmand

Leopold Tyrmand (1920-1985) prozaik i publicysta. Mieszkal we Francji, a w czasie okupacji przebywal na przymusowych robotach w Niemczech. Wrócil po wojnie i nawiazal wspólprace z "Przekrojem" i "Tygodnikiem Powszechnym". Duza popularnosc przyniosla mu powiesc "Zly". W 1966 roku wyemigrowal do Stanów Zjednoczonych. Wspólpracowal z czasopismem "The New Yorker", wykladal tez na uniwersytecie stanowym w Nowym Jorku i Columbia. Napisal tez wysoko ceniony, niepokorny "Dziennik 1954", wydany w Londynie w 1980 roku.

Stanislaw Rembek

Stanislaw Rembek (1901-1985) polski powiesciopisarz. Ukonczyl studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej i kampanii wrzsniowej. Jego powiesc "Wyrok na Franciszka Klosa" przedstawiajaca okres okupacji zostala w roku 2000 sfilmowana przez Andrzeja Wajde, a zbiór opowiesci "Ballada o wzgardliwym wisielcu" stal sie kanwa filmu "Szwadron" Juliusza Machulskiego.