Kalendarium, 22 marca
  

22 marca


Kalendarium dnia 22 marca.


Johann Wolfgang von Goethe

Johann Wolfgang von Goethe (1749-1832) poeta i pisarz niemiecki. Byl myslicielem mezem stanu twórca o wszechstronnych zainteresowaniach. Byl urzednikiem na dworze ksiecia Karola Augusta w Weimarze i kierowal tamtejszym teatrem. Najwazniejsze dzielo literackie Gothego to obszerna tragedia "Faust" (1808-1832), skladajaca sie z wielu fragmentów. Opierajac sie na histori stworzyl wielki dramat filozoficzny dotyczacy istoty zycia i czlowieczenstwa.

Antonis van Dyck

Antonis van Dyck (1599-1641) malarz flamandzki. Przebywal we Wloszech gdzie tworzyl kompozycje historyczne i portrety nawiazujace do twórczosci Tycjana i Rubensa. W 1627 r. artysta wrócil do Antwerpii i zajal sie malowaniem kompozycji religijnych i mitologicznych. W 1632 r. przeniósl sie do Londynu, gdzie stworzyl typ portretu arystokratycznego. Wtedy powstal slynny obraz "Karol I w stroju mysliwskim". Styl portretowy van Dycka obowiazywal przez dwa kolejne wieki.

Jan Kazimierz

Jan Kazimierz Waza (1609-1672) król Polski, syn Zygmunta III wazy, przyrodni brat Wladyslawa IV. Wlasnie po smierci Wladyslawa IV, zostal wybrany królem Polski. Jego rzady to okres wojen. Znekany król abdykowal w 1668 r. i wyjechal do Francji, gdzie zmarl cztery lata pózniej. Spoczywa dzis na Wawelu, a jego serce znajduje sie w kosciele Saint-Germain-des-Prés w Paryzu.

Wilhelm I Hohenzollern

Wilhelm I Hohenzollern (1797-1888) król pruski, cesarz Niemiec. Podjal sie realizacji programu zjednoczenia Niemiec poprzez wojny z Dania, Austria i Francja. W polityce zagranicznej dazyl do utrzymania przyjazni z Rosja, lecz pod naciskiem Bismarcka zawarl przymierze z Austro-Wegrami. Sojusz ten zadecydowal o nowym ukladzie sil w Europie.

Zawarcie Konwencji Genewskiej

22 marca 1864 r. w Genewie zawarto konwencje w sprawie polepszenia losu rannych zolnierzy. Powolano tez organizacje Miedzynarodowego Czerwonego Krzyza. W obydwu przypadkach chodzilo o zorganizowanie opieki nad rannymi.

Pierwszy pokaz filmu braci Lumière w Paryzu

 
 
Bracia Lumière, Auguste (1862-1954) i Louis (1864-1948), chemicy, jednak zaslyneli z wynalezienia kinematografu. 22 marca 1895 r. zorganizowali pierwsza projekcje filmowa. Ten króciutki film "Wyjscie robotników z fabryki" zapoczatkowal wielka kariere kina.

Julian Marchlewski

Julian Marchlewski (1866-1925), ekonomista i dzialacz komunistyczny, przywódca Socjaldemokracji Królestwa Polskiego i Litwy. Wspóltworzyl w Rosji Radzieckiej Miedzynarodówke Komunistyczna. Sprzeniewierzyl sie polskiej racji stanu, przewodniczac podczas najazdu bolszewickiego. Marchlewski napisal szereg prac historyczno-ekonomicznych

Poczatek emisji pierwszego regularnego programu telewizyjnego

Pierwsza stacje nadawcza uruchomiono w Stanach Zjednoczonych w 1929 r. Natomiast 22 marca 1935 r. w Berlinie zaczela nadawac pierwsza calkowicie elektroniczna stacja telewizyjna. W nastepnym roku w Wielkiej Brytanii rozpoczeto stala emisje programu telewizyjnego. W Polsce nastapilo to dopiero w roku 1956.

Utworzenie Ligi Panstw Arabskich

22 marca 1945 r. w Kairze utworzono Lige Panstw Arabskich. Organizacja Narodów Zjednoczonych uznala Lige, co uprawnilo ja do akredytowania stalej misji przy ONZ w Nowym Jorku. Zadaniem LPA jest zaciesnianie wspólpracy miedzy panstwami czlonkowskimi.

Opatentowanie lasera

22 marca 1960 r. Arthur Leonard Schawlow oraz Charles Hard Towens ze Stanów Zjednoczonych opatentowali pierwszy laser. Dwa lata wczesniej opracowali oni zasady jego dzialania. Dzisiaj urzadzenie to jest nieodlaczna czescia wielu urzadzen spotykanych nawet w naszych domach, w cyfrowych urzadzeniach audio i wideo.