Kalendarium, 24 marca
  

24 marca


Kalendarium dnia 24 marca.


Wybuch powstania kosciuszkowskiego

24 marca 1794 r. Tadeusz Kosciuszko na Rynku Glównym w Krakowie oglosil wybuch powstania narodowowyzwolenczego i oglosil sie naczelnikiem. 4 kwietna stoczyli oni zwycieska bitwe pod Raclawicami. Przyspieszylo to wybuch powstania w innych obszarach Polski, m.in. w Warszawie, na Wilenszczyznie i w Wielkopolsce.

Henryk Zeglarz

Henryk Zeglarz (1394-1460) organizator wypraw geograficznych portugalski ksiaze, wielki mistrz Zakonu Chrystusowego. Organizator wypraw morskich i odkrywczych. Dotarl do Azorów, Wysp Zielonego Przyladka, Madery, ujscia Senegalu i Gambii. Patronowal pracom nad innowacjami technicznymi dotyczacymi zeglugi.

Bertel Thorwaldsen

Bertel Thorvaldsen (1770-1884), wybitny rzezbiarz dunski. Studiowal w Akademii Sztuk Pieknych w Kopenhadze. Byl stypendysta w Rzymie, a pózniej zwiazal sie z Akademia Sztuk Pieknych w Kopenhadze i Accademia di San Luca w Rzymie. W swojej twórczosci zajmowal sie tematyka mitologiczna i religijna. Jego dzielo to pomnik Józefa Poniatowskiego w Warszawie.

Igor Newerly

Igor Newerly (1903-1987), pisarz, sekretarz i wspólpracownik Janusza Korczaka. Po wojnie, która przezyl glównie w obozie koncentracyjnym, poswiecil sie twórczosci literackiej. Jego utwory to: "Chlopiec z Salskich Stepów" i "Pamiatka z Celulozy", a ostatnie utwory to opowiesc "Zostalo z uczty bogów" i ksiazka "Wzgórze Blekitnego Snu".

Jules Verne

 
 
Jules Verne (1828-1905) pisarz francuski. Jego twórczosc jest niezwykla, ze zawiera wiele pomyslów wprowadzonych pózniej w zycie. Zaczynal od pisania komedii i librett operetkowych. Wielka popularnoscia cieszyly sie powiesci "Dzieci kapitana Granta", "W 80 dni dookola swiata" i "Tajemnicza wyspa".

Wizyta gen. Sikorskiego w Waszyngtonie

4 marca 1942 r. gen. Wladyslaw Sikorski, premier RP i naczelny wódz polskich sil zbrojnych, rozpoczal wizyte w Waszyngtonie, po to, by zapewnic Polsce odpowiednia pozycje w gronie panstw sojuszniczych, a takze przedstawic stanowisko naszej strony w sprawie wschodniej granicy Polski po zakonczeniu wojny. Sikorski zostal w Waszyngtonie przyjety z szacunkiem, lecz jak sie pózniej okazalo, jego wizyta nie miala zadnego wplywu w sprawie wschodniej granicy Polski.

Poczatek ewakuacji Armii Polskiej w ZSRR na Srodkowy Wschód

W marcu 1942 r. rozpoczela ewakuacja Armii Polskiej z ZSRR na Srodkowy Wschód. Brytyjczycy potrzebowali doswiadczonych zolnierzy do oslony pól naftowych. W wyniku podpisania trójstronnej umowy polsko-brytyjsko-radzieckiej wojsko pod wodza Andersa przeszlo do Iraku, wchodzac czesciowo w sklad 2. Korpusu Polskiego.

Ukazal sie pierwszy numer "Tygodnika Powszechnego"

24 marca 1945 r. ukazal sie pierwszy numer "Tygodnika Powszechnego" - katolickiego pisma spoleczno-kulturalnego. Patronem "Tygodnika" byl metropolita krakowski. Wsród autorów "Tygodnika" byli, ks. Józef Tischner, Stefan Kisielewski, Stanislaw Stomma i Hanna Malewska. Redaktorem naczelnym "Tygodnika Powszechnego" byl Jerzy Turowicz (1912-1999).

Elvis Presley zostal powolany do wojska

24 marca 1958 r. Elvis Presley otrzymal karte powolania do wojska. Mimo protestów zostal on jednak wcielony do armii i rozpoczal sluzbe w 3. dywizji pancernej stacjonujacej w okolicach Frankfurtu nad Menem w Republice Federalnej Niemiec.

Bernard Law Montgomery

Marszalek Bernard Law Montgomery (1887-1976) dowdca brytyjski w czasie II wojny swiatowej. Jego kariera rozpoczela sie gdy odniósl zwyciestwo nad wojskami niemiecko-wloskimi w Egipcie. Stal na czele brytyjskich wojsk okupacyjnych w Niemczech, byl zastepca dowódcy sil NATO w Europie.

Marc Chagall

Marc Chagall (1887-1985) francuski malarz, ilustratori grafik pochodzenia zydowskiego. W czasie wojny wyjechal do USA, a po jej zakonczeniu na stale zamieszkal we Francji. Inspirowala go takze tematyka rewolucyjna oraz milosna. Ponadto byl autorem rzezb i ilustracji, a takze fresków i witrazy. Projektowal równiez wyroby ceramiczne.