Kalendarium, 26 marca
  

26 marca


Kalendarium dnia 26 marca.


Ludwig van Beethoven

 
 
Ludwig van Beethoven (1770-1827) najwiekszy twórca w historii muzyki. Kariere rozpoczynal w Bonn, studiowal filozofie w Kolonii. Byl uczniem Josepha Haydyna. Po 20 latach postepujacej gluchoty utracil calkowicie sluch, co nieograniczylo to jego mozliwosci kompozytorskich. Jako nieslyszacy skomponowal najwieksze dzielo IX Symfonie z chóralnym finalem, którego tekst stanowila "Oda do radosci". Pisal uwertury koncertowe, opery, msze, piesni, a takze sonaty fortepianowe.

Ryszard Lwie Serce

26 marca 1199 r. zginal w zamachu Ryszard Lwie Serce, król Anglii, syn Henryka II. Wladal czescia francuskich posiadlosci, a potem zaczal wystepowac przeciw ojcu, opanowal Cypr, uczestniczyl tez w zdobyciu Akki, a potem walczyl z Saladynem o przywrócenie Królestwa Jerozolimskiego. Uwieziony w Niemczech i zmuszony przez cesarza Henryka VI do zaplacenia okupu i zlozenia holdu. Jego rzady w Anglii sprawily, ze pozostawil po sobie panstwo zubozale i oslabione.

Stanislaw Worcel

Stanislaw Gabriel Worcell (1799-1857) dzialacz niepodleglosciowy i publicysta. Po upadku powstania listopadowego wyemigrowal do Francji, pózniej do Belgii i Anglii. Wchodzil tez w sklad kierownictwa Towarzystwa Demokratycznego Polskiego. W swoich pracach laczyl idee rewolucyjno-demokratyczne z elementami socjalizmu utopijnego.

Stanislaw Noakowski

Stanislaw Noakowski (1867-1928), architekt, malarz i rysownk. Wykladowca historii i sztuki w Szkole Stroganowskiej w Moskwie, profesor moskiewskiej Szkoly Sztuk Pieknychi profesor Wydzialu Architektury Politechniki Warszawskiej. Byl takze autorem opracowan "Architektura polska. Szkice kompozycyjne", a takze "Zamki i palace polskie".

Cecil Rhodes

Cecil Rhodes (1853-1902) brytyjski polityk kolonialny. Twórca koncepcji bloku posiadlosci. Utworzyl Brytyjska Kompanie Poludniowoafrykanska, która skolonizowala ziemie nazwane pózniej od jego nazwiska Rodezja.

Tennesee Williams

Tennessee Williams (1911-1983), dramatopisarz amerykanski. Bohaterowie jego to ludzie uwiklani w problemy etyczne, nierzadko o podlozu seksualnym. Najwazniejsze dziela Williamsa to "Szklana menazeria", "Tramwaj zwany pozadaniem" , "Kotka na rozpalonym, blaszanym dachu" i "Noc Iguany". Utwory Williamsa byly podstawa wielu glosnych ekranizacji.

Wprowadzenie obowiazkowych egzaminów na prawo jazdy

26 marca 1926 r. wladze brytyjskie wprowadzily obowiazek zdawania przez wszystkich kierowców egzaminu uprawniajacego do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Zasada ta objela wkrótce wiekszosc panstw swiata i obowiazuje do dzisiaj.

Raymond Chandler

Raymond Chandler (1888-1959) pisarz amerykanski. Stworzyl slynna postac prywatnego detektywa Philipa Marlowe'a, zbiór opowiadan "Klopoty to moja specjalnosc", ksiazki "Tajemnica jeziora", "Zegnaj, laleczko" czy "Dlugie pozegnania"to kryminaly przenoszone na ekran.

Proklamowanie panstwa Bangladesz

Bangladesz to panstwo utworzone 26 marca 1971 r. z dawnego Pakistanu Wschodniego czyli Bengalu Wschodniego. W kwietniu 1971 r. powstal pierwszy rzad Bangladeszu na wygnaniu. Bengalczyków. Wkrótce armia pakistanska skapitulowala, a wladze w kraju przejela Liga Ludowa kierowana przez Mujibura Rahmana.