Kalendarium, 7 marca
  

7 marca


Kalendarium dnia 7 marca.


Zjazd gnieznienski

7-15 marca 1000 roku odbyl sie zjazd w Gnieznie. Cesarz Otto III przybyl zrzeszyc w swych granicach rózne narody, by zyly zgodnie pod jednym, cesarskim berlem. Swoista forpoczta miala byc Polska. Zjazd byl sukcesem Boleslawa Chrobrego jej wynikiem bylo utworzenie niezaleznej prowincji koscielnej w Polsce z siedziba w Gnieznie, a takze uznanie Chrobrego za wladce. Dwa lata pozniej Otto III zmarl i jego koncepcja jednosci Europy stala sie nieaktualna.

Swiety Tomasz z Akwinu

Swiety Tomasz z Akwinu urodzony okolo 1225-1274 wloski filozof i teolog, dominikanin. Byl tworca systemu filozoficznego zwanego tomizmem. Dokonal rozróznienia filozofii i teologii. Sformuowal tezy, ktore nazwano dowodami na istnienie Boga oraz nowe wyjasnienia dogmatów m.i. Trójcy Swietej i osobowej jednosci Chrystusa. W 1323 roku zostal kanonizowany, a w 1563 roku uznany za doktora Kosciola.

Joseph Niepce

 
 
Joseph Niepce (1765-1833) w Chalon-sur-Saone, byl wynalazca francuskim wspolodkrywca fotografii. W 1826 roku jako pierwszy otrzymal trwaly obraz fotograficzny na plytce pokrytej warstwa swiatloczulego asfaltu. Pracowal z Luisem Daguerrem nad utrwaleniem obrazu na plytce srebrnej pokrytej swiatloczulym jodkiem srebra.

Powolanie Towarzystwa do Ksiag Elementarnych

Towarzystwo do Ksiag Elementarnych powolano po pierwszym rozbiorze Polski. Kraj stawal sie przedmiotem polityki mocarstw europejskich, a sam rozbiór ostrzezeniem dzialaczy narodowych. Powstalo wiele organizacji.Duza wage przywiazano do rozwoju oswiaty,powolano Komisje Edukacji Narodowej, której zadaniem bylo opracowanie nowych programów i podreczników dla zreformowanych szkól. Instytucja ta przejela nadzór nad calym procesem edukacyjnym. Do najwybitniejszych dzialaczy Towarzystwa do Ksiag Elementarnych nalezeli Potocki, Piramowicz, Kollataj, Kopczynski, Zablocki, Wybicki.

Adolf Dygasinski

Adolf Dygasinski (1839-1902) byl absolwentem warszawskiej Szkoly Glownej. Pracowal jako nauczyciel, ksiegarz i wydawca w Warszawie i Krakowie. Uczestnik powstania styczniowego. Byl jednym z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego naturalizmu. Dygasinski byl rowiez tlumaczem oraz autorem prac pedagogicznych i popularyzatorskich. Duza popularnosc zdobyly opowiadania "Z siól, pól i lasów", a takze powiesci z zycia zwierzat "As", "Zajac".

Maurice Ravel

Maurice Ravel (1875-1937), francuski kompozytor. Jego styl cechuje wrazliwosc harmoniczna i rytmiczna. W swoich utworach wykorzystywal elementy muzycznego folkloru hiszpanskiego i cyganskiego. Byl autorem oper i baletu, a przedewszystkim utworów orkiestrowych m.in. Rapsodia hiszpanska, oraz slawne "Bolero". Pisal tez piesni i utwory fortepianowe.

Opatentowanie telefonu Alexandra Grahama Bella

W Stanach Zjednoczonych w 1876 r. wydano patent na pierwszy aparat telefoniczny. Jego projaktantem byl Alexander Graham Beell, amerykanski fizyk pochodzenia szkockiego. Opracowal on urzadzenie, które po przetworzeniu dzwieku umozliwialo przesylanie go na odleglosc droga kablowa. Oprócz aparatu telefonicznego skonstruowal przyrzad do wykrywania kawalków metalu w ranach ciala oraz tzw. sonde telefoniczna do celów chirurgicznych. A w 1886 roku opublikowal prace dotyczaca sposobu zapisywania i odtwarzania mowy.

Anna Magnani

Anna Magnani (1908-1973) jedna z najwybitniejszych wloskich aktorek. Niezbyt urodziwa lecz dynamiczna i ekspresyjna grala role dramatyczne i komediowe. Jedna z czolowych artystek wloskiego kina neorealistycznego. Grala w takich filmach jak: "Rzym, miasto otwarte", "Najpiekniejsza", "Mamma Roma". Grala tez w amerykanskich filmach. Hold jej aktorstwu zlozyl Federico Fellini w filmie "Rzym".

Stefan Kisielewski

Stefan Kisielewski (1911-1991) byl kompozytorem, prozaikiem i publicysta. Byl zolnierzem Armii Krajowej i uczestnikiem powstania warszawskiego. W 1945 roku zalozyl dwutygodnik "Ruch Muzyczny" wychodzacy do dzis. W latach 1957-1965 posel na sejm. Pisal felietony do "Tygodnika Powszechnego" i tygodnika "Wprost" Jako kompozytor pisal utwory nawiazujace do neoklasycyzmu. Od 1990 roku przyznawana jest doroczna nagroda im. Stefana Kisielewskiego dla dzialaczy gospodarczych, publicystów i przedsiebiorców.

Przemianowanie Katowic na Stalinogród

7 marca 1953 roku na skutek balwochwalczego kultu Józefa Stalina przemianowano nazwe "Katowice" na "Stalinogród". Zmiany tej jednak nie zakceptowano. Trzy lata pozniej po XX zjezdzie KPZR, zaczeto burzyc pomniki i popiersia Stalina. Przywrócono równiez dawne nazwy miejscowe.

Arkady Fiedler

Arkady Fidler (1894-1985) pisarz, podróznik z zawodu poligraf. Jako szef sztabu Zandarmerii Krajowej uczestniczyl w powstaniu wielkopolskim, a po odzyskaniu niepodleglosci kontynuowal wyprawy podróznicze. Zwiedzil Brazylie, Kanade i Madagaskar. Po wyprawach powstaly ksiazki "Ryby spiewaja w Ukajali" i "Kanada pachnaca zywica". W czasie II wojny swiatowej sluzyl w Polskich Silach Zbrojnych na Zachodzie. Z tego czasu pochodzi ksiazka "Dywizjon 303". W jego domu w Puszczykówku pod Poznaniem jest dzis muzeum pelne pamiatek i trofeów z podrózy.

Agnieszka Osiecka

Agnieszka Osiecka (1936-1997) poetka, autorka wierszy satyrycznych i lirycznych, a takze tekstów piosenek. Tworzyla takze muzyczne widowiska teatralne takie jak "Niech no tylko zakwitna jablonie", "Apetyt na czeresnie"i telewizyjne"Listy spiewajace". Pisala tez ksiazki dla dzieci i mlodziezy utwory proza oraz wspomnienia "Szpetni czterdziestoletni", "Rozmowy w tancu".