Kalendarium, 13 kwietnia
  

13 kwietnia


Kalendarium dnia 13 kwietnia.


Samuel Beckett

Samuel Beckett (1906-1989), irlandzki pisarz. Autor opowiadan i powiesci. Najwieksza slawe przyniosly mu jednak dramaty, zwlaszcza sztuka "Czekajac na Godota". Uwazany za odnowiciela dramatu. Jego utwory cechowala niezwykle bogata wielokulturowa symbolika.

Katarzyna Medycejska

Królowa Katarzyna Medycejska (1519-1589), najbarwniejsza postac na dworze francuskim. Jako czternastoletnia dziewczynka zostala zona ksiecia Orleanu, pózniejszego króla Francji Henryka II. Królowa Katarzyna zostala odsunieta od wladzy z chwila objecia tronu Francji przez jej syna Henryka III de Valois, który byl wczesniej przez krótki okres królem Polski.

Borys Godunow

Bojar Borys Godunow (1552-1605), car Rosji. Po smierci cara Iwana IV Groznego sam sie koronowal, a nastepnie kontynuowal jego polityke. W polityce wewnetrznej opieral sie na szlachcie i dazyl do rozwiazan pokojowych.

Jean de La Fontaine

Jean de La Fontaine (1621-1695), poeta i bajkopisarz francuski. Najwieksza slawe przyniosly mu "Bajki" wydane w dwunastu ksiegach. Do wierszowanych bajek wprowadzil zywy dialog, a takze zagadnienia polityczne i naukowe.

Thomas Jefferson

Thomas Jefferson (1743-1826), amerykanski uczony i prezydent USA z zawodu prawnk. Autor slynnej "Deklaracji niepodleglosci Stanów Zjednoczonych". Wiceprezydent i od 1801-1809 prezydent USA, nastepnie wycofal sie z zycia politycznego. Byl tez rektorem uniwersytetu w stanie Wirginia.

Maja Berezowska, malarka i karykaturzystka

 
 
Maja Berezowska (1898-1978), malarka i karykaturzystka, poslugiwala sie technika rysunku i piórkiem. Ilustratorka dziel literatury swiatowej, utworów François Villona, Johanna W. Goethego, Jana Kochanowskiego i Ignacego Krasickiego. Malowala kwiaty i portrety, lubila prace z ksiazkami o tematyce obyczajowej i milosnej.

Poczatek "bitwy o handel"

13 kwietnia 1947 r. Polska Partia Robotnicza rozpoczela akcje nazywana "bitwa o handel". Zakladala ona rozwój handlu panstwowego i ograniczenie prywatnego. Polityka ta doprowadzila do wzrostu roli panstwa na rynku i wyeliminowaniu kupiectwa prywatnego. Doprowadzilo to do znacznych trudnosci w zaopatrzeniu ludnosci w towary. Wykonawca byl wówczas minister przemyslu i handlu Hilary Minc.