Kalendarium, 14 kwietnia
  

14 kwietnia


Kalendarium dnia 14 kwietnia.


Chrzest Polski

14 kwietnia 966 r. Polska przyjela chrzest, wprowadzil on jedna religie, która jednoczyla kraj ideologicznie. Do dzis nie wiadomo, gdzie odbyla sie uroczystosc chrztu. Moglo to nastapic w Poznaniu lub w Gnieznie, a na ziemiach polskich kontynuowano ceremonie w stosunku do moznowladztwa.

Christian Huygens

 
 
Christian Huygens (1629-1695), holenderski fizyk, matematyk i astronom. Skonstruowal pierwszy zegar wahadlowy, opracowal nowe metody szlifowania i polerowania soczewek, zbudowal teleskop. Byl czlonkiem Towarzystwa Królewskiego w Londynie i francuskiej Akademii Nauk.

Georg F. Handel

Georg Friedrich Händel (1685-1759), kompozytor niemiecki. Tworzyl w Londynie i we Wloszech. Specjalizowal sie w pisaniu muzyki kameralnei, chóralnej i orkiestrowej. Twórca "Mesjasz" ze slynnym "Alleluja". Innym utworem jest suita orkiestrowa "Muzyka na wodzie", napisana z okazji przejazdzki króla Jerzego I lodzia po Tamizie, a takze "Muzyka królewskich ogni sztucznych".

Walerian Lukasinski

Walerian Lukasinski (1786-1868), oficer i dzialacz niepodleglosciowy. Sluzyl w armii Ksiestwa Warszawskiego, pózniej zostal majorem sil zbrojnych i stanal na czele Wolnomularstwa Narodowego. Aresztowany i uwieziony, a podczas Nocy Listopadowej w 1830 r. wywieziony do twierdzy w Petersburgu, gdzie pozostal juz do konca zycia.

W zamachu zginal Abraham Lincoln, prezydent Stanów Zjednoczonych

Abraham Lincoln (1809-1865), szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych. Byl zwolennikiem zniesienia niewolnictwa. Kiedy w 1860 r. zostal wybrany prezydentem i zapowiedzial wprowadzenie tego zamiaru w zycie. Byl doskonalym mówca. Odznaczal sie tez wielka prawoscia charakteru. Zginal 14 kwietnia 1864 r. Zostal zamordowany w teatrze przez aktora, fanatycznego zwolennika pokonanej Konfederacji.

John Gielgud

Sir John Gielgud (1904-2000), angielski aktor i rezyser. Jego specjalnoscia byly role w sztukach Szekspirowskich. Wystepowal równiez serialach telewizyjnych i takich filmach jak "Opatrznosc", "Dyrygent", "Ksiegi Prospera". W 1981 r. aktor otrzymal Oscara za drugoplanowa role w komedii "Artur".

Rad

Marii Sklodowskiej - Curie pracujacej wraz z mezem Piotrem Curie udalo sie wyizolowac rad, za co 9 lat pózniej zostali uhonorowani przyznaniem Nagrody Nobla.

Zatoniecie Titanica

W nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 r. swiat obiegla wiadomosc o zatonieciu Titanica - najwiekszego wówczas pasazerskiego transatlantyku, uwazanego za niezatapialny. Na jego pokladzie znajdowalo sie 1503 pasazerów. Wrak odnaleziono w 1986 r. na glebokosci 3800 m. W wyniku dokladnych badan ustalono, ze glówna przyczyna tragedii byl niewlasciwy gatunek stali uzytej do budowy statku.

Wojciech Zukrowski

Wojciech Zukrowski (1916-2000), pisarz, wspólredaktor "Miesiecznika Literackiego", zolnierz AK. Autor utworów o tematyce wojenno-okupacyjnej takich jak "Lotna" zekranizowana przez Wajde. Byl autorem scenariuszy filmowych, reportazy z podrózy po Azji, a takze utworów dla dzieci "Porwanie w Tiutiurlistanie".

Wlodzimierza Majakowskiego

Wlodzimierz Majakowski (1893-1930), poeta i dramatopisarz radziecki. Autor poematów "Oblok w spodniach", "Wojna i swiat", "Wlodzimierz Ilicz Lenin". Majakowski popelnil samobójstwo.

Pokaz pierwszego profesjonalnego magnetowidu

W kwietniu 1956 r. w Chicago i w Redwood zaprezentowano przed telewizja CBS pierwszy profesjonalny magnetowid przeznaczony do powszechnej sprzedazy. Byl to model VR-1000. Cena urzadzenia wynosila 75 tys. dolarów. Najczesciej korzystaly z tego sprzetu stacje telewizyjne, które zyskaly mozliwosc taniego nagrywania audycji przed ich emisja na antenie.