Kalendarium, 2 kwietnia
  

2 kwietnia


Kalendarium dnia 2 kwietnia.


Jan Pawel II

Jan Pawel II (1920-2005) Papiez-Polak. Urodzil sie w Wadowicach. Studiowal polonistyke na Uniwersytecie Jagielonskim w Krakowie. Byl aktorem, pracowal robotnik w kamieniolomie i fabryce chemicznej. W latach 1942-45 jako seminarzysta uczestniczyl w tajnych kompletach Wydzialu Teologicznego UJ. W 1946 r. otrzymal swiecenia kaplanskie od arcybiskupa Adama Sapiehy. Studiowal teologie w Rzymie, a po powrocie do kraju zostal wikariuszem w Niegowici i w Krakowie, potem prefektem i duszpasterzem akademickim. W 1948 r. otrzymal stopien doktora, w 1953 r. habilitowal sie. W 1954 roku po zlikwidowaniu Wydzialu Teologicznego UJ, rozpoczal wyklady z etyki filozoficznej na KUL-u. Byl biskupem pomocniczym i arcybiskupem. Uczestniczyl w soborze watykanskim. W 1967 roku otrzymal nominacje kardynalska. 16 pazdziernika 1978 roku zostal wybrany na papieza. Przybral imie Jan Pawel II. Zmarl 2 kwietnia 2005 roku.

cesarz Karol Wielki

Karol Wielki (742-814) cesarz rzymski. Podbil i schrystianizowal panstwo Sasów, Longobardów i Awarów, powiekszajac znacznie terytorium kraju. Po jego smierci panstwo sie rozpadlo dajac poczatek Francji, Niemcom i Wlochom.

Wybuch wojny chlopskiej w Niemczech

2 kwietnia 1525 roku doszlo w Niemczech do zbrojnego powstania chlopów. Powstancy dzialajacy w rozproszonych grupach reprezentowali rózne programy polityczne, przewazal jednak postulat zniesienia poddanstwa i swiadczen feudalnych. Powstancy opanowali wiele miast, lecz chwiejna postawa miast ulatwily feudalom stlumienie powstania.

Casanova

Giovanni Giacomo Casanova (1725-1798), wloski awanturnik. Zyskal slawe uwodziciela i amatora przygód milosnych. Zajmowal sie równiez pisarstwem. Autor slynnych "Pamietników". Jego postac stala sie pózniej tematem wielu dziel literackich, muzycznych oraz filmów.

Honoré Gabriel de Mirabeau

Honoré Gabriel Riqueti de Mirabeau (1749-1791), francuski pisarz i dzialacz polityczny. Odegral znaczana role w okresie rewolucji francuskiej. Znakomity dziennikarz i mówca. Byl pomyslodawca sprowadzenia krola do Paryza. Autor szeregu prac politycznych m.in. "Królestwa pruskiego za rzadów Fryderyka Wielkiego".

Hans Christian Andersen

Hans Christian Andersen (1805-1875), dunski pisarz. Pisal humoreski, wiersze i powiesci. Slawe przyniosly mu basnie dla dzieci. Najpopularniejsze basnie to "Calineczka", "Brzydkie kaczatko", "Dziewczynka z zapalkami", "Królowa sniegu".

Samuel Morse, twórca telegrafu

 
 
Samuel Finley Morse (1791-1872), malarz wynalazca. Opatentowal maszyne do ciecia marmuru, zbudowal pierwszy elektromagnetyczny aparat telegraficzny. Ulozyl specjalny alfabet zwany alfabetem Morse'a skladajacy sie z umownych kropek i kresek.

Otwarcie pierwszego kina w Stanach Zjednoczonych

2 kwietnia 1902 roku w Los Angeles otwarto pierwsze kino w Stanach Zjednoczonych. Byl to namiot cyrkowy o nazwie "Electric Thester". Pierwszy film jaki wyswietlono to Burza w Nowym Jorku".

Decyzja o utworzeniu Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich

2 kwietnia 1940 roku Wladyslaw Sikorski wydal rozkaz formowania Brygady Strzelców Karpackic. W sklad tej formacji weszli glównie emigranci i dawni zeslancy syberyjscy, którzy przedostali sie do Syrii.

Poczatek wojny o Falklandy

Do 1806 roku Falklandy byly wlasnoscia Hiszpanii, a od 1820 roku Argentyny. 2 kwietnia 1982 roku doszlo do wybuchu wojny argentynsko-brytyjskiej. Konflikt zakonczyl sie zwyciestwem Anglików i przywróceniem administracji brytyjskiej.

Podpisanie w Moskwie unii rosyjsko-bialoruskiej

Po rozpadzie Zwiazku Radzieckiego Bialorus uzyskala niepodleglosc. Tak zostala otwarta droga do wladzy Aleksandra Lukaszenki, który jedyne rozwiazanie problemów panstwa dostrzegal od poczatku w przywróceniu zwiazku Bialorusi z Rosja. W rezultacie jego dzialan 2 kwietna 1997 roku w Moskwie podpisano akt unii rosyjsko-bialoruskiej, a w 1999 roku uklad o powolaniu Zwiazku Bialorusi i Rosji.