Kalendarium, 23 kwietnia
  

23 kwietnia


Kalendarium dnia 23 kwietnia.


William Shakespeare

William Shakespeare (1564-1616), angielski poeta dramatopisarz i aktor. Zwiazany ze znanym londynskim teatrem The Globe. Byl autorem licznych wierszy, zaslynal jednak glównie jako autor 37 sztuk, tragedii, komedii i dramatów historycznych, które weszly do kanonu teatru swiatowego. Najslynniejsze jego dziela to "Sen nocy letniej", "Jak wam sie podoba", "Romeo i Julia", "Hamlet", "Otello", "Król Lear" i "Makbet", a takze wydany w 1609 r. cykl 154 sonetów.

sw. Wojciech

Sw. Wojciech, czyli Wojciech Slawnikowic (ok. 955-997), Czech wychowany w Niemczech, w 983 r. zostal biskupem Pragi. W wyniku niesnasek wewnetrznych miedzy Slawnikowicami i Przemyslidami musial jednak opuscic swoja diecezje i z woli papieza zostal biskupem misyjnym. W 997 r. w porozumieniu z cesarzem Ottonem III i Boleslawem I Chrobrym przybyl do Polski, skad udal sie w celach misyjnych do Prus, gdzie zginal smiercia meczenska. Dwa lata pózniej zostal kanonizowany, a jego szczatki zostaly sprowadzone przez Boleslawa I Chrobrego do Gniezna. Utworzone tam sanktuarium sw. Wojciecha umozliwilo nadanie miastu w 1000 r. rangi metropolii koscielnej, co bylo waznym krokiem w drodze Boleslawa do korony. Sw. Wojciech jest obok sw. Stanislawa jednym z dwóch patronów Polski, a jego sarkofag w katedrze gnieznienskiej jest najstarszym miejscem pielgrzymek w Polsce.

Miguel de Cervantes

 
 
Miguel de Cervantes (1547-1616), pisarz hiszpanski, przezyl niewole u piratów algierskich a po wykupieniu powrócil do ojczyzny i rozpoczal dzialalnosc pisarska. Pisal romanse i utwory dramatyczne. Najwieksza slawe przyniósl mu "Don Kichot", arcydzielo literatury parodiujace sredniowieczne powiesci rycerskie.

William Turner

William Turner (1775-1851), malarz i grafik angielski. W swych obrazach glównymi elementami kompozycji uczynil swiatlo, kolor i powietrze. Najslynniejsze obrazy Turnera to "Walczacy Temeraire", "Slonce weneckie" i "Deszcz, para, szybkosc".

Max Planck

Max Planck (1858-1947), fizyk niemiecki. Wprowadzil pojecie kwantu energii, dajac poczatek fizyce kwantowej. Teoria kwantów posluzyla pózniej do budowy atomu i efektu fotoelektrycznego. W 1918 r. zostal wyrózniony Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki.

Sergiej Prokofiew

Sergiusz Prokofiew (1891-1953), kompozytor i pianista rosyjski. Najslynniejsze jego dziela to opery "Milosc do trzech pomaranczy" oraz "Wojna i pokój", a takze suita "Porucznik Kize", balet "Romeo i Julia", siedem symfonii, w tym slynna "Klasyczna". Osobne miejsce zajmuje basn symfoniczna "Piotrus i wilk", bedaca przewodnikiem dla dzieci po orkiestrze symfonicznej.

Vladimir Nabokov

Vladimir Nabokov (1899-1977), pisarz amerykanski, pochodzenia rosyjskiego. Poczatkowo pisal w jezyku rosyjskim, a od 1940 r. po angielsku. Napisal powiesci "Prawdziwe zycie Sebastiana Knighta", "Blady ogien", "Oko", "Ada" i "Przejrzystosc rzeczy". Najglosniejszym jego utworem byla skandalizujaca powiesc "Lolita", opisujaca milosc dojrzalego mezczyzny do dwunastoletniej dziewczynki. Ksiazka zostala sfilmowana przez Adriana Lyne'a.

Shirley Temple

Shirley Temple (1928-2014), amerykanska aktorka filmowa. Jako cudowne dziecko Hollywood Temple grala glówne role w filmach rodzinnych, takich jak "Zlotowlosy brzdac" czy "Buziaczek". Od 1949 r. zajela sie dzialalnoscia spoleczna, byla ambasadorem USA przy ONZ.

Uchwalenie tzw. konstytucji kwietniowej

23 kwietnia 1935 r. uchwalono tzw. konstytucje kwietniowa. Byla ona jednoznacznie oceniana jako akt prawny prowadzacy do rzadów autorytarnych w panstwie.