Kalendarium, 24 kwietnia
  

24 kwietnia


Kalendarium dnia 24 kwietnia.


Koronacja Kazimierza Wielkiego

23 kwietnia 1933 r. zostal koronowany Kazimierz Wielki (1310-1370) król nazwany tez królem chlopów, który "zastal Polske drewniana, a zostawil murowana". Dazyl do wzmocnienia i scalenia Królestwa Polskiego, opierajac sie na sojuszu z Wegrami i papiestwem. Byl wladca liczacym sie na arenie miedzynarodowej. W polityce dazyl do centralizacji rzadów, popieral kolonizacje, a takze rozwój miast, rzemiosla, handlu i górnictwa. Przeprowadzil kodyfikacje prawa zwyczajowego, oglaszajac statuty w Wislicy i Piotrkowie, zreformowal skarb i obronnosc kraju. Zalozyl pierwszy uniwersytet w Krakowie. Na tronie polskim byl ostatnim królem z dynastii Piastów.

caryca Katarzyna II

Caryca Katarzyna II (1729-1796), z pochodzenia Niemka. Byla inteligentna i bezwzgledna w realizacji zamierzonych celów, znana ze swobody obyczajowej. Dokonala przewrotu palacowego, przyczynila sie do smierci meza i oglosila sie cesarzowa Rosji. Pokonala Turcje i przyczynila sie do likwidacji Rzeczypospolitej. Uchodzila za osobe swiatla, zwana Semiramida Pólnocy.

Samuel Bogumil Linde

Samuel Bogumil Linde (1771-1840), jezykoznawca, lektor jezyka polskiego na uniwersytecie w Lipsku. Nalezal do licznych towarzystw naukowych w kraju i zagranica. Opublikowal dzielo swojego zycia - szesciotomowy "Slownik jezyka polskiego", zawierajacy 60 tys. hasel.

Napoleon III

Napoleon III (1808-1873), cesarz i polityk Francji, byl bratankiem cesarza Napoleona I. W polityce zagranicznej dazyl do odzyskania przez Francje przewagi w Europie, w zwiazku z czym uwiklal kraj w szereg konfliktów miedzynarodowych. Kleska Napoleona III zaczela sie w 1870 r., gdy Francja dala sie wciagnac w wojne z Prusami. Napoleon III zostal wziety do niewoli, a nastepnie zdetronizowany. Wkrótce potem wyjechaldo Anglii.

Philippe Pétain

Philippe Pétain (1856-1951), polityk i dowódca francuski, absolwent akademii wojskowej Saint-Cyr. Byl dowódca, marszalkiem, wiceprzewodniczacym Najwyzszej Rady Wojennej, inspektorem armii, a takze ministrem wojny i ambasadorem w Madrycie. Po wojnie zostal skazany na kare smierci, która pózniej zamieniono na dozywotnie wiezienie.

Jaroslaw Hašek

 
 
Jaroslaw Hašek (1883-1923), czeski pisarz. Najwieksze jego dzielo to "Przygody dobrego wojaka Szwejka". Pisal tez humoreski i opowiadania "Trampoty pana Tenkrata" i "Tasiemiec ksieznej pani".



Helmuth von Moltke

Feldmarszalek Helmuth von Moltke (1800-1891), uwazany za jednego z twórców potegi Prus. Byl szefem sztabu generalnego. Stal na czele armii w zwycieskich wojnach przeciwko Danii Austrii i Francji.



Wydobycie XVII-wiecznego okretu Vasa w Szwecji

Potezny okret Vasa duma floty szwedzkiej zatonal od razu po wyplynieciu z doku i az do 1957 r. spoczywal na dnie portu sztokholmskiego. Cztery lata pózniej wrak okretu zostal wydobyty i poddany konserwacji. Dzis jest jedna z najwiekszych atrakcji turystycznych Szwecji.

Pierwszy przekaz sygnalu telewizyjnego za posrednictwem satelity

24 kwietnia 1962 r. uczeni z Massachussetts Institute of Technology przekazali pierwszy sygnal telewizyjny za posrednictwem satelity. Taka metoda przesylania obrazu jest juz powszechnie stosowana.