Kalendarium, 28 kwietnia
  

28 kwietnia


Kalendarium dnia 28 kwietnia.


Benito Mussolini

Benito Mussolini (1883-1945), wloski dziennikarz i inicjator faszyzmu. Poprzez zamach stanu Mussolini objal urzad premiera. Wprowadzil w panstwie rzady dyktatorskie, oparte na opracowanej przez siebie "Doktrynie faszyzmu", a takze system policyjny, oparty na haslach antykomunistycznych, nacjonalistycznych i solidarystycznych. Skazany na smierc, a 28 kwietnia 1945 r. rozstrzelany. Jego zwloki zostaly publicznie powieszone w Mediolanie

James Monroei

James Monroe (1758-1831), polityk amerykanski, uczestnik wojny o niepodleglosc Stanów Zjednoczonych. Sluzyl w dyplomacji, wreszcie zostal sekretarzem stanu USA. Prowadzil aktywna polityke zagraniczna, sformulowal zasady doktryny politycznej, nazwanej pózniej jego imieniem.

Bunt na "Bounty"

Zaglowiec "Bounty" zbudowany w 1794 roku byl statkiem handlowym plywajacym pod nazwa "Bethia of Hull". Zaglowiec ten przebudowano i polynal on na poludnie w poszukiwaniu zródel zaopatrzenia dla rozrastajacego sie Imperium Brytyjskiego. Rejs trwal dluzej niz planowano, dowódca okretu nie znosil sprzeciwu wiec wybuchl bunt. Kapitan i kilkunastu wiernych mu ludzi zostali porzuceni na oceanie w 7-metrowej szalupie. Po trzech miesiacach zeglugi dotarli na Timor. A rebelianci uprowadzili zaglowiec na zapomniana wyspe Pitcairn i tam osiedlili sie. Okret spalili, aby zatrzec slady. Po 19 latach poznano dalsze losy buntowników, ale wtedy na wyspie zyli ich potomkowie i tylko jeden z uczestników buntu. Dzisiejszy "Bounty" to replika slynnego zaglowca zbudowana specjalnie na potrzeby trzeciej ekranizacji historii zbuntowanej zalogi.

Wladyslaw Bieganski

 
 
Wladyslaw Bieganski (1857-1917), lekarz, filozof i spolecznik i etyk. Studiowal medycyne w Warszawie, Berlinie i Pradze. Mieszkal w Czestochowie, prowadzil obszerna praktyke lekarska. Uwazany za ojca polskiej metodologii nauk lekarskich. Jego najwazniejsze prace to "Diagnostyka róznicowa chorób wewnetrznych", "Logika medycyny" i "Teoria logiki".

Jan Sztaudynger

Jan Sztaudynger (1904-1970), poeta i satyryk. Organizator i propagator teatrów lalkowych. W jego twórczosci wazne miejsce zajmuja liryki "Dom mój", "Strofy wroclawskie", oraz wiersze satyryczne i fraszki, wydane w zbiorach "Rzez na Parnasie", "Piórka", "Ballady i fraszki" oraz "Supelki".

Klimatyzacja

Zgloszono patent na urzadzenie do klimatyzacji pomieszczen. Autorem patentu byl Willis H. Carrier.

Niemcy wypowiedzialy pakt o nieagresji z Polska

28 kwietnia 1939 roku rzad Niemiec uznal polsko-brytyjska deklaracje sojusznicza za pretekst do wypowiedzenia Polsce paktu o nieagresji zawartego piec lat wczesniej. Sugerowano wówczas Polsce, ze gdyby ustapila w sprawie Gdanska oraz budowy eksterytorialnej autostrady i linii kolejowej do Prus Wschodnich moglyby doprowadzic do cofniecia decyzji w sprawie paktu.

Poczatek akcji "Wisla" w Bieszczadach

28 kwietnia 1957 roku rozpoczeto akcje "Wisla", polegajaca na wysiedlaniu Ukrainców z poludniowo-wschodnich obszarów Polski i likwidowaniu oddzialów UPA. Rozbito wiekszosc tych oddzialów i wysiedlono ponad 140 tys. osób - Ukrainców i Lemków, bez wzgledu na stopien lojalnosci wobec panstwa polskiego. Przesiedlenców lokowano na ziemiach odzyskanych z pogwalceniem praw czlowieka.

"Kon-tiki"

Norweski podróznik Thor Heyerdahl wraz z piecioma towarzyszami wyruszyl w podróz przez Pacyfik na tratwie "Kon-tiki" z drzewa balsa, aby udowodnic, ze peruwianscy Indianie mogli dotrzec do Polinezji.

Hair

Na Broadwayu odbyla sie premiera musicalu "Hair"