Kalendarium, 4 maja
  

4 maja


Kalendarium dnia 4 maja.


Josip Broz Tito

Josip Broz Tito(1892-1980) z pochodzenia Chorwat. Dokonal reorganizacji Komunistycznej Partii Jugoslawii i w 1937 r. zostal jej sekretarzem generalnym. Pózniej Tito wprowadzil wlasna forme komunizmu, charakteryzujaca sie samorzadnoscia, brakiem zaangazowania w polityke zagraniczna oraz suwerennoscia Zwiazku Komunistów Jugoslawii. W 1953 r. Tito zostal prezydentem Jugoslawii, a w 1974 r. objal ten urzad dozywotnio. Byl otoczony kultem i szacunkiem. Nie udalo mu sie scalic Jugoslawii, która rozpadla sie 11 lat po jego smierci.

Friedrich Arnold Brockhaus

Friedrich Arnold Brockhaus (1772-1823), niemiecki wydawca leksykonów. Dzialal w Amsterdamie a nstepnie w Lipsku. Wydawnictwo opublikowalo wiele encyklopedii oraz slowników.

Jerzy Waldorff

Jerzy Preyss-Waldorff (1910-1999), pisarz felietonista i krytyk filmowy. Podczas okupacji organizowal w stolicy podziemne zycie muzyczne. Publikowal w tygodnikach "Przekrój", "Swiat" i "Polityka". Byl równiez felietonista radiowym i telewizyjnym. Przyczynil sie do utworzenia Muzeum im. K. Szymanowskiego w Zakopanem oraz wlaczyl sie w akcje ochrony zabytków Cmentarza Powazkowskiego w Warszawie. Najslynniejsze prace Waldorffa to "Sekrety Polihymnii", "Diably i anioly", "Jan Kiepura", a takze publikacje wspomnieniowe, takie jak "Moje cienie" czy "Dolina szarej rzeki".

Audrey Hepburn

 
 
Audrey Hepburn (1929-1993), aktorka amerykanska. Wystepowala w Wielkiej Brytanii, nastepnie przeniosla sie do Hollywood. Tam zaslynela rola w "Rzymskich wakacjach" Williama Wylera, za która otrzymala Oscara. Wystapila potem w wielu filmach, takich jak w "Wojnie i pokoju" i w musicalu "My Fair Lady". Zaangazowala sie w przedsiewziecia charytatywne w UNICEFie.

Wladyslaw Orkan

Wladyslaw Orkan (1875-1930), pisarz silnie zwiazanym z problematyka gór. Sluzyl w Legionach Polskich, dokumentujac ten okres ksiazka "Droga Czwartaków". W swoich utworach przedstawial zycie biedoty. Pisal powiesci historyczne oraz liryke. Jego ksiazki to "Komornicy", "W roztokach" i "Drzewiej".

niszczyciel "Grom"

Polski niszczyciel ORP "Grom" byl najnowoczesniejszm okretem tej klasy plywajacych po Baltyku. Zostal zatopiony przez samoloty niemieckie 4 maja 1940 r. w norweskim fiordzie Rombakken w czasie walk o Narwik.

Zakonczenie blokady Berlina

Najbardziej spektakularnym akcentem zimnej wojny byla blokada Berlina Zachodniego rozpoczeta przez ZSRR w czerwcu 1948 roku. Wobec niepowodzenia tej formy nacisku na mocarstwa zachodnie 3 maja 1949 r. Moskwa oglosila zniesienie blokady Berlina.