Kalendarium, 1 czerwca
  

1 czerwca


Kalendarium dnia 1 czerwca.


Wladyslaw Jagiello

Wladyslaw Jagiello (1351-1434), król Polski. Przylaczyl do Polski Litwe i rozpoczal jej chrystianizacje. Rozszerzyl przywileje szlacheckie, odnowil Akademie Krakowska i znacznie umocnil miedzynarodowa pozycje Polski. Jego panowanie zapoczatkowalo w Polsce rzady dynastii Jagiellonów, która umocnil jego syn Kazimierz.

Bartolomeo Berrecci

Bartlomiej Berrecci (1480-1537), architekt i rzezbiarz wloski. Jego glównym dzielem jest Kaplica Zygmuntowska w katedrze wawelskiej, a takze przebudowa zamku na Wawelu. Wykonal równiez wiele rzezb nagrobnych m.in. Zygmunta I Starego i biskupa Piotra Tomickiego. Berrecci uwazany jest obecnie za najwybitniejszego pracujacego w Polsce wloskiego artyste okresu renesansu.

Michal Glinka

Michal Glinka (1804-1857), kompozytor rosyjski. Nalezal do grupy artystycznej zwanej Potezna Gromadka. Glinka fascynowal sie równiez folklorem hiszpanskim, a najwieksza slawe przyniosly mu opery, zwlaszcza "Iwan Susanin" inaczej "Zycie za cara" oraz "Ruslan i Ludmila".

Louis Bleriot

Louis Blerio (1872-1936), francuski pionier lotnictwa. Budowal szybowce, a z czasem stal sie konstruktorem samolotów. W 1909 r. uzyskal pierwszy na swiecie dyplom pilota, a 25 lipca 1909 r. przelecial nad Kanalem La Manche.

Tadeusz Bór-Komorowski

Tadeusz Bór-Komorowski (1895-1966), dowódca i konspirator. Zolnierz armii austriackiej, pózniej uczestniczyl w wojnie polsko-bolszewickiej. Od 1940 r. zajmowal stanowiska dowódcze, byl dowódca AK, komendantem sil zbrojnych i jencem niemieckim. Po wydostaniu sie z niewoli zostal naczelnym wodzem. Po wojnie pozostal na uchodzstwie w Wielkiej Brytanii. Byl autorem waznej pracy "Armia Podziemna".

Oficjalne wprowadzenie sygnalu SOS, oznaczajacego wzywanie pomocy

1 czerwca 1908 r. wprowadzono inny znacznie latwiejszy do wystukania kluczem telegrafu sygnal SOS (trzy kropki, trzy kreski, trzy kropki). Po raz pierwszy skutecznie wykorzystano ten znak juz dziesiec dni pózniej w katastrofie liniowca S/s Slavonia, który rozbil sie na Azorach.

ks. Jan Twardowski

 
 
Jan Twardowski (1915-2006), z wyksztalcenia byl polonista, z zamilowania przyrodnikiem, ale z powolania - kaplanem. Nalezal do redakcji "Kuzni Mlodych", z która wspólpracowal. W 1945 r. wstapil do seminarium duchownego, a w 1948 r. przyjal swiecenia kaplanskie. Pierwszy powojenny tomik wydal w 1959 roku. Wieksza czesc zycia spedzil w Warszawie w klasztorze sióstr wizytek i tam prowadzil msze dla dzieci. Wydal wiele tomików. Laczny ich naklad to blisko 2 mln egzemplarzy.

Marilyn Monroe

Marilyn Monroe (1926-1962), amerykanska modelka i aktorka filmowa. Najpopularniejsza gwiazda Hollywood lat 50. Grala w licznych komediach i melodramatach. Najslynniejsze filmy w których grala to "Przystanek autobusowy", "Ksiaze i aktoreczka", "Pól zartem, pól serio" i "Sklóceni z zyciem". Nie mogla poradzic sobie ze swoja wielka slawa i intrygami w srodowisku filmowym. Zmarla w niewyjasnionych do dzis okolicznosciach.

Ukazal sie pierwszy numer miesiecznika "Znak"

1 czerwca 1946 r. ukazal sie w Krakowie pierwszy numer miesiecznika "Znak". Poswiecony sprawom religijno-kulturalnym. Redaktorami naczelnymi pisma "Znak" byli Hanna Malewska, Stanislaw Stomma i Bogdan Cywinski. Miesiecznik ukazuje sie w nakladzie 3 tys. egzemplarzy.