Kalendarium, 17 czerwca
  

17 czerwca


Kalendarium dnia 17 czerwca.


Jan III Sobieski

 
 
Jan III Sobieski (1629-1696), ostatni król na tronie polskim. Uczestniczyl w wojnach z Kozakami, Tatarami, Szwecja, Moskwa i Turcja. Jako doskonaly dowódca zostal hetmanem polnym koronnym, a dwa lata pózniej hetmanem wielkim koronnym. W 1674 r. zostal koronowany na króla Polski. Jego wielkim sukcesem bylo rozgromienie wojsk tureckich w bitwie pod Wiedniem. Byl znakomitym wodzem, politykiem i mecenasem sztuki, a takze autorem "Listów do Marysienki".

Boleslaw I Chrobry

Boleslaw I Chrobry (967-1025), król Polski. Po objeciu wladzy zaczal realizowac program wprowadzania swego panstwa w krag polityki europejskiej. Prowadzil szeroko zakrojona polityke, obejmujaca interwencje zbrojne na Rusi i w Czechach. Mimo ze nie byl w stanie utrzymac wszystkich zjednoczonych ziem, wsród nich Pomorza Zachodniego, byl twórca potegi wczesnofeudalnego panstwa polskiego.

Jan Olbracht

Jan I Olbracht (1459-1501), król Polski. Król umocnil stan szlachecki w Polsce, ale zapisal sie tez kleska poniesiona na Bukowinie, utrwalona przyslowiem "za króla Olbrachta wyginela szlachta".

Ucieczka króla Henryka Walezego do Francji

18 czerwca 1574 r. doszlo do wydarzenia bez precedensu w dziejach Polski: król Henryk Walezy potajemnie opuscil kraj, by objac tron we Francji po swoim zmarlym bracie Karolu IX. Powrót do Francji nie wyszedl mu na dobre - w 1589 r. Henryk Walezy zostal zasztyletowany przez mnicha Clementa.

Heinz Guderian

Heinz Guderian (1888-1954), niemiecki general i teoretyk broni pancernej. Byl dowódca niemieckich wojsk pancernych, wspóltwórca niemieckich sukcesów, kampanii wrzesniowej w Polsce i rok pózniej kampanii francuskiej. Pelnil obowiazki szefa sztabu generalnego wojsk ladowych. Napisal cenione przez historyków "Wspomnienia zolnierza".

Utworzenie obozu w Berezie Kartuskiej

17 czerwca 1934 r. zostalo wydane rozporzadzenie prezydenta RP o utworzeniu w Berezie Kartuskiej "obozu izolacyjnego dla osób zagrazajacych bezpieczenstwu i porzadkowi publicznemu". Byla to bezposrednia reakcja na zamordowanie przez nacjonalistów ukrainskich ministra spraw zagranicznych Bronislawa Pierackiego. Obóz stal sie miejscem odosobnienia dla przeciwników politycznych sanacji.

Krzysztof Zanussi

17 czerwca 1939 r. urodzil sie Krzysztof Zanussi, rezyser filmowy. Jego najslynniejsze filmy to: "Struktura krysztalu", "Iluminacja", "Barwy ochronne", "Spirala" i "Rok spokojnego slonca". Wspólpracuje z partnerami z Niemiec, Wloch, Szwajcarii i Francji. Jest przewodniczacym Europejskiej Organizacji Kultury Audiowizualnej "Eurovision" z siedziba w Rzymie.

Wkroczenie Armii Czerwonej do Litwy, Lotwy i Estonii

Postanowienia paktu Ribbentrop-Molotow przesadzily o losie Polski i panstw baltyckich. Druga Rzeczpospolita przestala istniec juz w pazdzierniku, natomiast Estonia, Lotwa i Litwa byly wchlaniane stopniowo. W czerwcu 1940 r. Armia Czerwona wkroczyla do tych panstw "na prosbe" miejscowych komunistów. Wkrótce z Litwy, Lotwy i Estonii utworzono kolejne republiki radzieckie.

Premiera musicalu "Skrzypek na dachu"

17 czerwca 1964 r. w Imperial Theatre odbylo sie premierowe przedstawienie musicalu Jeremy'ego Bocka "Skrzypek na dachu". Przygody Tewjego Mleczarza, ilustrowane wspaniala muzyka, staly sie popularne i wkrótce zostaly sfilmowane.