Kalendarium, 18 czerwca
  

18 czerwca


Kalendarium dnia 18 czerwca.


Bitwa pod Waterloo

18 czerwca 1815 r. w okolicach Waterloo, miasta polozonego na pólnoc od Brukseli, doszlo do wielkiej bitwy wojsk francuskich z armia brytyjsko-pruska. Brak synchronizacji dzialan na polu walki i niedostateczne rozeznanie sil przeciwnika doprowadzily do kleski Napoleona. Cesarz zostal zmuszony do powtórnej abdykacji i wywieziony na wyspe sw. Heleny.

Karol XII

Karol XII (1682-1718), król szwedzki. Zmusil Danie do zawarcia pokoju, nastepnie wyladowal na Inflantach, gdzie pobil wojska rosyjskie pod Narwa, a potem pokonal pod Kliszowem wojska Augusta II Mocnego. Przeprowadzil detronizacje i elekcje Stanislawa Leszczynskiego na tron polski. Szlak jego zwyciestw zostal przerwany dopiero przez Piotra I w bitwie pod Poltawa. Wrócil wówczas do Szwecji i kontynuowal wojne z coraz silniejszym przeciwnikiem. W koncu polegl w czasie wyprawy przeciw Danii i Norwegii.

Bitwa pod Zielencami

18 czerwca 1792 r. pod Zielencami na Ukrainie doszlo do starcia polskich oddzialów dowodzonych przez ksiecia Józefa Poniatowskiego z rosyjskim korpusem gen. A. Markowa. Polacy odniesli zwyciestwo, które król Stanislaw August Poniatowski upamietnil ustanowieniem orderu Virtuti Militari.

Stanislaw Marusarz

 
 
Stanislaw Marusarz (1913-1993), narciarz polski. Czterokrotnie startowal na olimpiadach: 1932, 1936, 1948 i 1952 a w 1938 r. zostal wicemistrzem swiata w skokach narciarskich. Wielokrotny mistrz Polski w róznych dyscyplinach narciarskich. W 1940 r. aresztowany przez Niemców i skazany na kare smierci, udalo mu sie uciec z krakowskiego wiezienia. Napisal pamietnik "Na skoczniach Polski i swiata".

Maksym Gorki

Maksym Gorki (1868-1936), pisarz rosyjski. Debiutowal opowiadaniem "Makar Czudra", a zaslynal ze swoich "Szkiców i opowiadan" oraz z dramatów "Mieszczanie" i "Na dnie". Opublikowal znana powiesc "Matka", zekranizowana. Przebywal na emigracji w Niemczech, Czechoslowacji i we Wloszech. Powrócil do kraju, gdzie otworzyl I Zjazd Pisarzy. Stal sie wówczas pisarzem nowego ustroju i zarazem prekursorem stylu okreslonego jako realizm socjalistyczny. Napisal wówczas trylogie biograficzna "Dziecinstwo", "Wsród ludzi" i "Moje uniwersytety".

Poczatek tzw. procesu szesnastu

W marcu 1945 r. podstepnie porwano do Moskwy szesnastu przywódców Polski Podziemnej, którym 18 czerwca wytoczono publiczny proces. Oskarzonym postawiono zarzuty: wspólpracy AK z Niemcami oraz prowadzenia wywiadu i dywersji na tylach Armii Czerwonej. Na kary dlugoletniego wiezienia skazani zostali m.in. ostatni dowódca AK gen. Leopold Okulicki, wicepremier i delegat rzadu RP na kraj Stanislaw Jankowski. Obaj zgineli w wiezieniu. Pozostali wrócili z czasem do kraju.

Aleksander Zelwerowicz

Aleksander Zelwerowicz (1877-1955), polski aktor, rezyser. Wystepowal na scenach Warszawy, Lodzi, Krakowa i Wilna. Znany byl z ról w sztukach: Fredry, Moliera, Slowackiego, Zeromskiego, Mickiewicza i Dostojewskiego. Zelwerowicz Wystepowal tez w filmie i w radiu. Byl autorem wspomnien "Gawedy starego komedianta".

Gieorgij Zukow

Gierogij Zukow (1896-1974), marszalek, dowódca Armii Czerwonej w czasie II wojny swiatowej. Dowodzil glównymi liniami frontu, bedac zastepca glównodowodzacego Józefa Stalina. W maju 1945 r. wraz z przedstawicielami rzadów USA, Wielkiej Brytanii i Francji Zukow przyjal w Berlinie kapitulacje hitlerowskich Niemiec. Po wojnie dowodzil wojskami radzieckimi w okupowanych Niemczech. Pelnil funkcje ministra obrony ZSRR. Byl autorem czesciowo zafalszowanych "Wspomnien i refleksji".