Kalendarium, 27 czerwca
  

27 czerwca


Kalendarium dnia 27 czerwca.


Boguslaw Linda

27 czerwca 1952 roku urodzil sie Boguslaw Linda, polski aktor. Wystapil w kilku glosnych filmach, m.in. w "Czlowieku z zelaza", "Kobiecie samotnej" i "Przypadku", "Matce Królów", "Magnacie", "Dantonie", "Panu Tadeuszu". Pokazywal sie w filmach sensacyjnych, takich jak "Zabij mnie glino", "Kroll", "Psy" czy "Sara", przez co stal sie gwiazdorem kina akcji, specjalista od ról twardych mezczyzn. Nadal wystepuje w filmach niekomercyjnych "Jancio Wodnik", "Zabic Sekala", zajmuje sie takze rezyseria ("Seszele", "Sezon na leszcza").

Giorgio Vasari

Giorgio Vasari (1511-1574), wloski malarz, architekt, rzezbiarz i historiograf sztuki. Specjalizowal sie w malowaniu fresków o tematyce historycznej i alegorycznej. Najwiekszym dzielem Vasariego jest jednak monumentalna, kilkutomowa praca "Zywoty najslawniejszych malarzy, rzezbiarzy i architektów".

Bitwa pod Poltawa

27 czerwca 1709 r. pod Poltawa na Ukrainie doszlo do decydujacej bitwy miedzy wojskami szwedzkimi i armia rosyjska. Byl to koniec triumfalnego pochodu szwedzkiego monarchy przez Europe Srodkowowschodnia w czasie wojny pólnocnej.

Wielki ksiaze Konstanty

Wielki ksiaze Konstanty Pawlowicz (1779-1831), wódz armii Królestwa Kongresowego. Znany byl z braku szacunku dla konstytucji i oficerów wojska, a takze z wrogosci wobec ruchów niepodleglosciowych. 27 czerwca 1831 roku zmarl w niejasnych okolicznosciach.

Poczatek powstania na pancerniku Potiomkin

27 czerwca 1905 r. doszlo do buntu zalogi na pancerniku rosyjskiej floty czarnomorskiej Potiomkin. Spowodowany nieludzkim traktowaniem marynarzy przez oficerów. Wydarzenia te traktowane jako pierwsza rewolucja na pokladzie carskiego okretu wojennego.

Krzysztof Kieslowski

 
 
Krzysztof Kieslowski (1941-1996), polski rezyser filmowy i telewizyjny. Rezyserowal filmy fabularne, poruszajace problematyke filozoficzna i etyczna. Wspóltworzyl w ten sposób nurt kina "moralnego niepokoju". Juz wczesne jego filmy, takie jak "Blizna", "Amator" czy "Przypadek", zyskiwaly pochlebne recenzje i zbieraly nagrody na polskich i europejskich festiwalach filmowych. Tworzyl scenariusze wspólnie z Krzysztofem Piesiewiczem, do slynnego cyklu "Dekalog", zawierajacego telewizyjne wersje "Krótkiego filmu o milosci" i "Krótkiego filmu o zabijaniu", nagradzanych na festiwalach w Cannes i w Wenecji. Równie znany stal sie tryptyk filmowy "Trzy kolory" ("Niebieski", "Bialy" i "Czerwony"). Zmarl na zawal serca w 1996 roku.

Lot kosmiczny Miroslawa Hermaszewskiego

27 czerwca 1978 roku odbyl sie lot statku Sojuz 30 z Miroslawem Hermaszewskim na pokladzie. Dowódca lotu, trwajacego do 5 lipca, byl Rosjanin Piotr Klimuk. Wydarzenie to komentowane i akcentowane w materialach propagandowych obydwu panstw.

Antoni Golubiew

Antoni Golubiew (1907-1979), pisarz polski. Byl wspólzalozycielem pisma "Zagary", a po wojnie zwiazal sie z redakcja krakowskiego "Tygodnika Powszechnego" oraz ze "Znakiem". Dzielem pisarza byl monumentalny cykl "Boleslaw Chrobry", przedstawiajacy role pierwszego króla Polski. Autor opowiadan oraz esejów moralno-religijnych, a takze tekstów publicystycznych opublikowanych w zbiorach: "Unoszeni historia", "Na drodze" i "Poszukiwania".