Kalendarium, 11 lipca
  

11 lipca


Kalendarium dnia 11 lipca.


 
 

George Gershwin

George Gershwin (1898-1937), jeden z najpopularniejszych kompozytorów i pianistów amerykanskich. Wspólnie z bratem Ira napisal kilka musicali, m.in. "Crazy Girl", i opere murzynska "Porgy And Bess", a takze wiele przebojowych piosenek. Mial jednak ambicje symfoniczne, gdy w Nowym Jorku po raz pierwszy zaprezentowal "Blekitna rapsodie".

Wojciech Ketrzynski

Wojciech Ketrzynski (1838-1918), historyk, etnograf i publicysta. Aktywnie wspieral powstanie, byl dyrektorem Zakladu Narodowego im. Ossolinskich we Lwowie. Jako historyk zajmowal sie dziejami Slowianszczyzny i stosunków polsko-niemieckich, byl tez badaczem przeszlosci Warmii i Mazur. Jego najslynniejsze prace to "O ludnosci polskiej w Prusach niegdys krzyzackich", "Studia nad dokumentami XII wieku", oraz trzytomowy "Katalog rekopisów Zakladu Narodowego im. Ossolinskich". Na czesc tego uczonego miasto Rastenburg przemianowano w 1946 roku na Ketrzyn.

Plebiscyt na Warmii, Mazurach i Powislu

11 lipca 1920 roku przeprowadzono plebiscyt na Warmii, Mazurach i Powislu. Mial on zdecydowac o przynaleznosci tych terenów do Polski lub Niemiec. Na obszarze mazurskim za przynaleznoscia do Niemiec opowiedzialo sie ok. 98% osób, a na obszarze warminskim 92%. Konferencja Ambasadorów przyznala Polsce trzy gminy na obszarze mazurskim i piec na obszarze warminskim.

Giorgio Armani

11 lipca 1934 r. urodzil sie Giorgio Armani, swiatowej slawy wloski kreator mody. Zalozyl wlasna firme wraz z Sergiem Galeottim. W latach siedemdziesiatych zorganizowal w Mediolanie serie pokazów mody meskiej i damskiej, zyskujac wielki rozglos. Obecnie nazwisko Armaniego widnieje na ekskluzywnej odziezy i perfumach znanych na calym swiecie.

Pär Lagerkvist

Pär Lagerkvist (1891-1974), szwedzki poeta, prozaik i dramaturg. Jako dramaturg poczatkowo pozostawal pod wplywem swego wielkiego rodaka Augusta Strindberga. Znany byl ze swych antyfaszystowskich pogladów, czemu wielokrotnie dawal wyraz w dramacie "Czlowiek bez duszy" i w zbiorze wierszy "Piesn i walka". Swiatowa slawe przyniosla mu powiesc "Barabasz". W 1951 roku pisarz otrzymal literacka Nagrode Nobla.

Laurence Olivier

Laurence Olivier (1907-1989), aktor i rezyser angielski. Wystepowal w wielu teatrach brytyjskich, specjalizujac sie w rolach szekspirowskich. Wystapil w wielu filmach, w "Wichrowych wzgórzach" , "Operze zebraczej" i "Maratonczyku", a za zrealizowana przez siebie trylogie szekspirowska "Henryk V", "Hamlet" i "Ryszard III" otrzymal dwa Oscary. Kilka lat przed smiercia opublikowal swoje wspomnienia "Wyznania aktora".

Przyjecie Polski do Organizacji Wspólpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD)

W lipcu 1996 roku Polska zostala przyjeta do Organizacji Wspólpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD - Organization for Economic Cooperation and Development). Jest to miedzynarodowa organizacja gospodarcza z siedziba w Paryzu. Zrzesza 29 panstw, a jej zadaniem jest uzgadnianie polityki gospodarczej w celu zwiekszania dobrobytu spolecznego i ekonomicznego, utrzymywania stabilnosci finansowej i eliminowania przeszkód w handlu swiatowym.

Porazka Andrzeja Goloty w walce z Riddickiem Bowe'em

11 lipca 1996 roku w nowojorskiej sali Golota stoczyl walke z Amerykaninem Riddickiem Bowe'em. Polak zostal zdyskwalifikowany w 7. rundzie za zadawanie ciosów ponizej pasa. Niespelna pól roku pózniej Golota przegral przez dyskwalifikacje kolejna, rewanzowa walke z Bowem, zyskal jednak na tyle duzy rozglos, ze w pazdzierniku 1997 roku mógl stanac do walki z Lennoxem Lewisem o mistrzostwo swiata wagi ciezkiej kategorii WBC. Byla to jednak kolejna porazka polskiego boksera, tym razem przez nokaut w pierwszej rundzie.