Kalendarium, 15 lipca
  

15 lipca


Kalendarium dnia 15 lipca.


Bitwa pod Grunwaldem

15 lipca 1410 roku na polach wsi Grunwald doszlo najwiekszej bitewy sredniowiecza miedzy wojskami Zakonu Krzyzackiego a polaczona armia polsko-litewska dowodzona przez króla Wladyslawa Jagielle. Po obu stronach uczestniczylo w walce okolo 40 tysiecy ludzi. Kleska poniesiona przez Krzyzaków wstrzasnela ich panstwem, ale go nie zniszczyla. Wydarzenie to wciaz jest jednym z najbardziej znanych epizodów naszej historii, dzieki powiesci "Krzyzacy" Henryka Sienkiewicza i slynnemu obrazowi Jana Matejki.

Zdobycie Jerozolimy przez krzyzowców

Krucjaty, czyli wyprawy krzyzowe byly wyrazem rywalizacji o wladze miedzy cesarzem a papiezem. 15 lipca 1099 r., podczas I krucjaty (1096-1099), zostala zdobyta Jerozolima. Nastepnie utworzono Królestwo Jerozolimskie, którego pierwszym wladca zostal Godfryd de Bouillon. Nastepnie organizowano kolejnych 7 wypraw krzyzowych organizowano w obronie tego panstwa.

Rembrandt

Rembrandt Harmenszoon van Rijn (1606-1669), holenderski malarz, rysownik i grafik. Malowal liczne autoportrety. Pracowal na zlecenie ksiazat dworu oranskiego. Poczatkowo malowal w dosc ostrych, kontrastowych barwach, z czasem jednak stonowal stosowana przez siebie kolorystyke. Najslynniejsze jego obrazy to "Lekcja anatomii doktora Tulpa", "Wymarsz strzelców", "Krajobraz z milosiernym Samarytaninem". Podejmowal tematyke mitologiczna, religijna i portretowa. Wyksztalcil wielu wybitnych malarzy.

Jan Piotr Norblin

Jan Piotr Norblin (1745-1830), francuski malarz, rysownik i grafik tworzacy w Polsce. Wyksztalcenie zdobyl w Paryzu. Do roku 1804 przebywal w Polsce w Arkadii kolo Nieborowa i w Pulawach. Byl swietnym rysownikiem, mistrzem w przedstawianiu scen rodzajowych i typów ludzkich. Znane sa równiez doskonale obrazy przedstawiajace polska szlachte i sceny sejmikowe. W koncowym etapie artysta wykonywal glównie rysunki przedstawiajace sceny z wojen napoleonskich.

Jacek Malczewski

 
 
Jacek Malczewski (1854-1929), malarz polski. Byl uczniem Jana Matejki. Artysta wypracowal wlasny, styl, polegajacy na fantazyjnym laczeniu basniowosci i realizmu w monumentalnych scenach nawiazujacych do polskiej historii "Melancholia", "Bledne kolo". Z czasem zblizyl sie do symbolizmu, przedstawiajac postaci ludzi, faunów, boginek w scenach dotyczacych milosci i smierci, w cyklach "Thanatos" i "Zatruta studnia". Artysta byl równiez portrecista i autorem licznych autoportretów m.in. "Autoportret w zbroi" czy tryptyk "Autoportret z faunami". Namalowal okolo dwóch tysiecy obrazów, z czego ocalalo ponad tysiac.

Adam Jerzy Czartoryski

Ksiaze Adam Jerzy Czartoryski (1770-1861), polityk polski. Najblizszy wspólpracownik cara Aleksandra I, pelnil tez obowiazki ministra spraw zagranicznych Rosji. Pózniej znalazl sie we wladzach Królestwa Polskiego, a po wybuchu powstania listopadowego stanal na czele Rzadu Narodowego. Po klesce powstanców wyemigrowal do Francji, gdzie objal przywództwo wplywowego stronnictwa konserwatywnego.

Henryk Arctowski

Henryk Arctowski (1871-1958), polski badacz polarny. Uczestniczyl w wyprawie antarktycznej na pokladzie statku Belgica. Przeprowadzil wówczas liczne badania geologiczne i glacjologiczne - badania pokrywy lodowej. W Stanach Zjednoczonych kierowal dzialem przyrodniczym stanowej biblioteki publicznej. Byl profesorem uniwersytetu we Lwowie. Autor ponad 400 prac naukowych, prezentujacych w wielu jezykach przebieg wypraw i badan polarnych.

Aleksander Fredro

Aleksander Fredro (1793-1876), polski komediopisarz. Byl zolnierzem armii Ksiestwa Warszawskiego, poslem do galicyjskiego Sejmu Stanowego i do pierwszego Sejmu Krajowego, przede wszystkim zaslynal jako poeta i komediopisarz. Jego najwybitniejsze komedie to: "Pan Geldhab" , "Maz i zona", "Pan Jowialski", "Sluby panienskie, czyli Magnetyzm serca", "Zemsta" i "Dozywocie". W jego twórczosci z lat 1855-68 zaczela juz dominowac problematyka mieszczanska, a beztroski humor ustapil miejsca gorzkiej ironii "Rewolwer", "Wielki czlowiek do malych interesów". Byl autorem niezwykle popularnych wierszowanych bajek dla dzieci "Zapiski starucha", a takze gawedziarskich wspomnien z mlodosci "Trzy po trzy".

Antoni Czechow

Antoni Czechow (1860-1904), pisarz rosyjski z zawodu lekarz. Zaslynal jednak jako doskonaly pisarz i dramaturg. Tworzyl krótkie humoreski, felietony, gawedy i anegdoty, zebrane w zbiorze "Smierc urzednika". Wysmiewal biurokracje, hierarchie urzednicza. Najwieksza slawe zyskal dzieki swoim dramatom: "Mewa", "Wujaszek Wania" i "Trzy siostry".

Uchwalenie autonomii Slaska.

W lipcu 1920 roku wprowadzono Statut Organiczny województwa slaskiego, przyznajacy mu znaczna autonomie. Siedziba sejmu i skarbu slaskiego staly sie Katowice.

Gianni Versace

Gianni Versace (1946-1997), wloski dyktator mody. Zaslynal ze stosowania nowatorskich technik, m.in. wprowadzenia metalu do odziezy i stosowania techniki laserowej na pokazach. Pracowal z najslynniejszymi modelkami, a takze gwiazdami filmu i muzyki pop. Obecnie stroje firmowane jego nazwiskiem naleza do najdrozszych na swiecie. Versace zostal zastrzelony w poblizu swego domu na Florydzie.