Kalendarium, 17 lipca
  

17 lipca


Kalendarium dnia 17 lipca.


Otwarcie obrad konferencji poczdamskiej

Od 17 lipca do 2 sierpnia 1945 roku w Poczdamie pod Berlinem odbyla sie konferencja wielkich mocarstw, której zadaniem bylo ustalenie szczególów nowego porzadku w Europie po klesce panstw Osi. Rzady panstw wchodzacych w sklad dawnej koalicji zmienily sie w porównaniu z uczestniczacymi wczesniej w konferencji jaltanskiej. Konferencja poczdamska ostatecznie rozwiala nadzieje na demokratyzacje rzadów w centralnej czesci kontynentu, nie rozstrzygnela tez kwestii okupowanych Niemiec.

Jadwiga Andegawenska

 
 
Sw. Jadwiga Andegawenska (1374-1399), królowa Polski, byla osoba swiatla i gleboko religijna, prowadzaca aktywna dzialalnosc charytatywna. Jadwiga miala poswiecic planowany zwiazek z Wilhelmem Habsburgiem na rzecz malzenstwa z ksieciem litewskim Jagiella. Zmarla przedwczesnie, a swoje kosztownosci przekazala w testamencie na odnowienie Akademii Krakowskiej. W 1997 roku Jadwiga zostala kanonizowana.

Opatentowanie maszyny do szycia

17 lipca 1790 roku opatentowano w Paryzu maszyne do szycia. Wynalazek ten upowszechnil sie jednak dopiero w drugiej polowie XIX stulecia.

Aleksander Gieysztor

Profesor Aleksander Gieysztor (1916-1999), historyk. Po wojnie zwiazal sie z Instytutem Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Byl jednym z sygnatariuszy Listu 34 i uczestnikiem obrad Okraglego Stolu, a takze dwukrotnie prezesem Polskiej Akademii Nauk, czlonkiem Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk i dyrektorem Zamku Królewskiego w Warszawie. Autor prac poswieconych historii sredniowiecza "Ze studiów nad geneza wypraw krzyzowych", "Historia pisma lacinskiego", pisal tez rozdzialy podrecznika historii "Historia Polski".

Egzekucja rosyjskiej rodziny carskiej

Przedstawiciele dynastii Romanowów byli problemem dla nowej wladzy. Latem czlonkowie rodziny Mikolaja II zostali umieszczeni w domu kupca Ipatiewa w Jekaterinburgu (Swierdlowsku). W nocy 17 lipca 1918 roku w piwnicy budynku cala rodzina zostala rozstrzelana, rzekomo w celu zapobiezenia uwolnieniu jej przez wojska "bialych". Szczatki pomordowanych usilowano ukryc lub zniszczyc, zostaly jednak odnalezione po kilkudziesieciu latach. Dom w Swierdlowsku, w którym dokonano mordu, zostal w latach siedemdziesiatych rozebrany z polecenia... Borysa Jelcyna, przyszlego prezydenta Rosji.

Juan Antonio Samaranch

Juan Antonio Samaranch (1920-2010), hiszpanski dzialacz sportowy. Byl ambasadorem w ZSRR i Mongolii, a nastepnie objal funkcje prezydenta Miedzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. W ciagu czterech kadencji sprawowania urzedu Samaranchowi udalo sie przeksztalcic komitet olimpijski niemalze w imperium.

Wojciech Kilar

Wojciech Kilar (1932-2013), polski kompozytor. Najbardziej znane dziela Kilara to "Krzesany", "Koscielec 1909", "Angelus", "Orawa" i "Exodus", nawiazujacy do slynnego "Bolera" Maurice'a Ravela. Wazne miejsce w dorobku zajmuje równiez muzyka sakralna "Bogurodzica". Znany jest jako twórca muzyki filmowej, autor sciezek dzwiekowych do takich filmów jak: "Lalka", "Ziemia obiecana" czy "Drakula" Francisa Forda Coppoli. Jego slynny "Polonez" z Pana Tadeusza niemal calkowicie wyparl z sal studniówkowych poloneza Oginskiego. Wojciech Kilar otrzymal za swoja muzyke wiele prestizowych nagród, miedzy innymi ASCAP Award 1992 w USA za muzyke do Drakuli.

Otwarcie pierwszego Disneylandu

W lipcu 1955 roku w Anaheim w Kalifornii (USA) otwarto Disneylad - park rozrywki zbudowany w stylu nawiazujacym do filmów wytwórni Walta Disneya. Wkrótce otwarto podobne parki - Disney World w Orlando na Florydzie, Disneyland kolo Tokio w Japonii i Eurodisneyland kolo Paryza.

Billie Holiday

Billie Holiday (1915-1959), amerykanska spiewaczka jazzowa i slynna wykonawczynia bluesa. Wystepowala w najwiekszych salach koncertowych w USA. Nagrala ponad 350 plyt, a swoje burzliwe, nierzadko bardzo dramatyczne losy opisala w autobiografii "Lady Sings The Blues".

Zbigniew Zamachowski

17 lipca 1961 roku urodzil sie Zbigniew Zamachowski, aktor. Wystepuje w repertuarze dramatycznym, a takze w kabaretach i spektaklach estradowych "Big Zbig Show". Zamachowski znany jest równiez z duzego ekranu z filmów "Ucieczka z kina Wolnosc", "Trzy kolory. Bialy", "Zawrócony", "Pulkownik Kwiatkowski". W "Ogniem i mieczem" zmierzyl sie z rola Wolodyjowskiego, granego niegdys po mistrzowsku przez Tadeusza Lomnickiego. Wystepuje równiez w Teatrze Telewizji, jest tez autorem tomiku poezji "Pólkrople, cwierckrople".

John Coltrane

John Coltrane (1926-1967), amerykanski saksofonista i kompozytor jazzowy. Wspólpracowal z Milesem Davisem, a od 1960 roku wystepowal z wlasnym zespolem. Uwazany jest za najbardziej twórczego i oryginalnego, saksofoniste w dziejach jazzu. Coltrane, znany z zywiolowosci i dynamizmu, wywarl duzy wplyw na wielu muzyków, a takze na rozwój techniki gry na saksofonie.

Leszek Kolakowski

Prof. Leszek Kolakowski (1927-2009), wybitny filozof. Wykladal na najlepszych swiatowych uczelniach. Oprócz publikacji naukowych byl równiez autorem innych utworów literackich poruszajacych tematyke filozoficzna. Nagral rowniez kilkadziesiat miniwykladów telewizyjnych, w których w ciekawy i madry, a jednoczesnie zrozumialy dla widzów sposób objasnial wazne zagadnienia filozoficzne.