Kalendarium, 21 lipca
  

21 lipca


Kalendarium dnia 21 lipca.


Ernest Hemingway

 
 
Ernest Hemingway (1899-1961), pisarz amerykanski. W swoich utworach laczyl prostote stylu i realizm z refleksja dotyczaca podstawowych wartosci i wiezi miedzyludzkich. Byl autorem wielu znanych powiesci "Slonce tez wschodzi", "Pozegnanie z bronia", "Komu bije dzwon", zbiorów opowiadan takich jak "Sniegi Kilimandzaro", "49 opowiadan", a takze reportazy "Zielone wzgórza Afryki", "Ruchome swieto". Zostal uhonorowany literacka Nagroda Nobla.

Kasata zakonu jezuitów

Zakon jezuitów, czyli Towarzystwo Jezusowe, kierowane przez Ignacego Loyole, zostalo zlikwidowane w Portugalii, Hiszpanii, a takze we Francji, a 21 lipca 1773 roku papiez Klemens XIV w ogóle rozwiazal to zgromadzenie. W Polsce majatek jezuitów zostal przeznaczony na rozwój szkolnictwa i przekazany do dyspozycji Komisji Edukacji Narodowej. W 1814 roku papiez Pius VII doprowadzil do wznowienia dzialalnosci zakonu.

Robert Burns

Robert Burns (1759-1796), poeta szkocki. Byl samoukiem, pochodzil z ubogiej rodziny szkockich farmerów. Bezposredni kontakt z ludem szkockim i jego tradycjami utrwalil w twórczosci poety watki narodowe i patriotyczne. Burns byl wybitnym piewca szkockiego pejzazu i folkloru, obecnie zas jest uwazany za narodowego wieszcza Szkocji. Opublikowal za zycia jedynie dwa wydania zbioru swoich wierszy.

Bitwa pod piramidami

21 lipca 1798 roku, podczas wyprawy egipskiej Napoleona Bonapartego, w okolicach piramid w Gizie doszlo do starcia maszerujacych na Kair wojsk francuskich z armia mameluków Murada Paszy. Dzieki taktyce Francuzi odparli ataki oddzialów arabskich i zmusili je do odwrotu, dzieki czemu Bonaparte wkroczyl do Kairu. Napoleon mial wtedy wypowiedziec slynne slowa "Zolnierze, pamietajcie, ze z wierzcholka tych piramid 40 wieków na was patrzy!".

Paul Julius von Reuter

Baron Paul Julius Reuter (1816-1899), zalozyciel agencji prasowej. Pracowal w wydawnictwie berlinskim, potem byl korespondentem w Paryzu, wreszcie w 1850 roku zalozyl agencje prasowa Reuter Ltd w Akwizgranie. Przeniósl firme do Londynu i nadal jej nazwe Mr Reuter's Office. Jako pierwszy wykorzystal na szeroka skale podmorski kabel telegraficzny dla celów dziennikarskich. Agencja Reutera jest dzis jedna z najbardziej renomowanych instytucji informacyjnych na swiecie.

Stefan Okrzeja

Stefan Okrzeja (1886-1905), rewolucjonista polski. Byl dzialaczem Polskiej Partii Socjalistycznej. Utworzyl pierwsza tzw. Dziesiatke Organizacji Spiskowo-Bojowej. Podczas akcji na komisariat policji carskiej na Pradze w marcu 1905 roku zostal ranny i schwytany, a nastepnie stracony 21 lipca 1905 roku.

Robin Williams

Robin McLaurim Williams (1951-2014), amerykanski aktor filmowy. Poczatkowo wystepowal jako komik. Dzieki rolom w filmach "Swiat wedlug Garpa", "Good Morning, Vietnam" i przede wszystkim "Stowarzyszenie umarlych poetów" aktorowi udalo sie jednak pozbyc etykietki komika. Zagral pózniej w kolejnych znanych filmach, takich jak "Przebudzenie" czy "Fisher King", nie rezygnujac przy tym z ról w komediach i filmach dla mlodziezy "Hook", "Pani Doubtfire". Wielokrotnie nominowany do Oscara, wreszcie otrzymal te nagrode za drugoplanowa role w filmie "Buntownik z wyboru". Od wielu lat zmagal sie z depresja. W sierpniu 2014 roku popelnil samobójstwo w swoim domu w Kalifornii.

Otwarcie Palacu Kultury i Nauki w Warszawie

21 lipca 1955 roku nastapilo uroczyste otwarcie Palacu Kultury i Nauki im. Józefa Stalina w Warszawie. Oficjalnie byl to dar narodu radzieckiego dla Polski. Palac o wysokosci 230 metrów byl wtedy najwyzszym budynkiem w miescie. Architektura PKiN stanowi przyklad socrealistycznego monumentalizmu, wzbogaconego o polskie elementy narodowe. Wbrew oczekiwaniom pomyslodawców, budowla zawsze byla przedmiotem dowcipów, a takze doskonalym punktem orientacyjnym dla osób spoza Warszawy.

Utworzenie Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego

Patriotyczny Ruch Odrodzenia Narodowego, powolany w lipcu 1982 roku, byl organizacja polityczna utworzona przez Polska Zjednoczona Partie Robotnicza oraz podporzadkowane jej stronnictwa i organizacje: ZSL, Stowarzyszenie PAX i Chrzescijanskie Stowarzyszenie Spoleczne. PRON mial realizowac polityke porozumienia spolecznego i organizowac poparcie dla ówczesnych wladz. Na czele organizacji, stala Rada Krajowa pod kierownictwem Jana Dobraczynskiego.