Kalendarium, 5 lipca
  

5 lipca


Kalendarium dnia 5 lipca.


Bitwa pod Wagram

W dniach 5-6 lipca 1809 roku pod Wagram w Austrii doszlo do wielkiej bitwy miedzy armia Napoleona I i wojskami austriackimi dowodzonymi przez arcyksiecia Karola. W efekcie Austriacy zostali zmuszeni do odwrotu i podpisania pokoju w Schönbrunnie. W bitwie po obu stronach zginelo i odnioslo rany okolo 80 tys. zolnierzy.

Fundacja Akademii Zamoyskiej

5 lipca 1600 roku wydano akt fundacyjny Akademii Zamojskiej. Jan Zamoyski utworzyl te uczelnie szesc lat wczesniej. W Akademii Zamojskiej uczono matematyki, logiki, medycyny, retoryki, polityki i prawa. Uczelnia miala prawo nadawania doktoratów filozofii i prawa. W 1784 roku placówke rozwiazano.

Cecil Rhodes

Cecil Rhodes (1853-1902), angielski polityk kolonialny. Byl twórca koncepcji utworzenia bloku posiadlosci brytyjskich od Kapsztadu po Kair. Utworzyl Brytyjska Kompanie Poludniowoafrykanska, która skolonizowala ziemie nazwane od jego nazwiska Rodezja - obecnie Zimbabwe i Zambii.

Jean Cocteau

 
 
Jean Cocteau (1889-1963), francuski pisarz malarz i rezyser. Pisal dramaty, konstruowane czesto jako alegorie oparte na watkach antycznych "Orfeusz", a takze libretta, m.in. oratorium "Edyp Król", a takze scenariusze filmowe. Rezyserowal takie filmy jak: "Piekna i bestia" i "Testament Orfeusza". Byl cenionym malarzem, grafikiem i ilustratorem ksiazek.

Andriej Gromyko

Andriej Gromyko (1909-1989), polityk radziecki. Pracowal jako ekonomista w Instytucie Ekonomii Akademii Nauk ZSRR, nastepnie jako dyplomata w ambasadzie rosyjskiej w USA i Wielkiej Brytanii. W 1956 roku zostal czlonkiem KC KPZR, a nastepnie Biura Politycznego, po czym objal urzad ministra spraw zagranicznych i wicepremiera w latach 1983-1985.

Georges Pompidou

Georges Raymond Pompidou (1911-1974), polityk francuski. Doradca generala Charlesa de Gaulle'a, pelnil funkcje dyrektora jego gabinetu, zajmowal sie tez wspóltworzeniem nowej konstytucji panstwa. W latach 1962-1968 sprawowal urzad premiera, a nastepnie prezydenta Francji. Jego imieniem nazwano futurystyczne centrum kultury w Paryzu.

Wprowadzenie cenzury prewencyjnej w Polsce

5 lipca 1946 roku zostal wydany dekret, na mocy którego powolano w Polsce Urzad Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk. Bylo to oficjalne ustanowienie cenzury prewencyjnej, delegalizujacej publikacje zawierajace tresci niezgodne z ideologia panstwowa jeszcze przed ich rozpowszechnieniem. Urzad istnial formalnie do 1990 roku.

Otto Skorzeny

Otto Skorzeny (1908-1975), austriacki oficer SS, byl specjalista od wykonywania szczególnie trudnych zadan. Walczyl we Francji, Serbii i ZSRR, a jego najslynniejsza akcja bylo uwolnienie z rak aliantów Benita Mussoliniego. Byl jedna z najbarwniejszych postaci II wojny swiatowej.