Kalendarium, 6 lipca
  

6 lipca


Kalendarium dnia 6 lipca.


William Faulkner

William Faulkner (1897-1962), pisarz amerykanski. Byl kronikarzem dziejów postrzegal je jako alegorie losu ludzkiego, ukazanego w postaci zmagan z destrukcyjnymi silami zla i chaosu. Zaslynal takimi powiesciami jak "Zolnierska zaplata", "Sartoris", "Absalomie, Absalomie..." i "Requiem dla zakonnicy", a takze trylogia "Zascianek", "Miasto" i "Rezydencja". Zostal wyrózniony literacka Nagroda Nobla w 1949 r.

Jan Hus

Jan Hus (1369-1415), czeski reformator religijny, teolog, pisarz i kaznodzieja. Podwazal zasadnosc ekskomuniki, czyli klatwy koscielnej, potepial sprzedawanie odpustów, wystepowal tez przeciw dominacji niemieckiej w Czechach. Z chwila ich oficjalnego potepienia przez Kosciól w 1410 roku represje spotkaly takze Husa. Po wielu szykanach zaufal listowi zelaznemu wydanemu przez króla Waclawa IV i udal sie na sobór do Konstancji, by bronic swych pogladów. Tam zostal potepiony, uwieziony, a nastepnie osadzony i spalony na stosie.

Ludovico Ariosto

Ludovico Ariosto (1474-1533), poeta wloski. Jego najwazniejszym dzielem jest poemat "Orland szalony", w którym autor rozwinal watek legendarnej walki rycerzy Karola Wielkiego z Saracenami. Poeta pisal równiez komedie oparte na utworach rzymskich, a takze poezje lacinskie.

Bitwa pod Guzowem

6 lipca 1607 roku na polach Guzowa w województwie radomskim doszlo do ostatecznej rozgrywki miedzy armia króla Zygmunta III Wazy a wojskami rokoszan Mikolaja Zebrzydowskiego. Buntownicy zostali pokonani przez wojska królewskie, a nastepnie ukorzyli sie przed królem, który musial jednak zrezygnowac z planów umocnienia wladzy monarszej.

Guy de Maupassant

Guy de Maupassant (1850-1893), pisarz francuski. Zaslynal jako autor okolo trzystu nowel zebranych w kilkunastu tomach. Opowiadania de Maupassanta, takie jak slynna "Baryleczka" czy utwory zebrane w tomach "Dom pani Tellier" i "Iwetta", zawieraly pesymistyczna i naturalistyczna refleksje na temat ludzkiej kondycji, moralnosci i stosunków spolecznych. Byl równiez autorem powiesci "Historia pewnego zycia", "Bel Ami", "Piotr i Jan", a takze relacji z podrózy i sztuk teatralnych.

Wojciech Jaruzelski

Wojciech Jaruzelski (1923-2014), polityk i wysoki oficer Wojska Polskiego. Szybko awansowal na najwyzsze stanowiska w wojsku i w PZPR. Od pazdziernika 1981 roku byl pierwszym sekretarzem KC PZPR, po czym juz w grudniu podjal decyzje o wprowadzeniu stanu wojennego. Po roku 1983 roku podejmowal próby umiarkowanych reform politycznych i gospodarczych, jednoczesnie dazyl do zachowania niezmienionego ustroju panstwa, stosujac ograniczone represje wobec opozycji politycznej. Byl jednym z inicjatorów obrad Okraglego Stolu, po czym objal urzad prezydenta PRL, a nastepnie RP. Wkrótce potem wycofal sie z zycia politycznego.

Pierwsza projekcja filmu ze sciezka dzwiekowa

6 lipca 1926 roku w Nowym Jorku odbyla sie pierwsza projekcja filmu ze sciezka dzwiekowa. Byla to muzyka w wykonaniu filharmoników nowojorskich, nagrana jednak nie na tasmie filmowej, lecz na specjalnej plycie dodanej do obrazu.

Józef Weyssenhoff

Józerf Weyssenhoff (1860-1932), pisarz polski. Reprezentowal nurt poslannictwa Polski, slawiacy tradycje "starego" ziemianstwa kresowego "Zywot i mysli Zygmunta Podfilipskiego", " Syn marnotrawny", "Puszcza". Byl zdecydowanym przeciwnik ruchów liberalno-demokratycznych i rewolucyjnych. Znany byl takze jako wytrawny znawca i milosnik przyrody, co wyrazil zwlaszcza w glosnej powiesci "Soból i panna".

Sylwester Stallone

6 lipca 1946 roku w Nowym Jorku urodzil sie Sylvester Stallone amerykanski aktor filmowy. Zdobyl wielka popularnosc dzieki bokserskiemu filmowi "Rocky", który doczekal sie az czterech kontynuacji. Kariera Stallone potoczyla sie blyskawicznie, zwlaszcza po ogromnym sukcesie kasowym filmu "Rambo". Wystapil potem w wielu tego typu produkcjach, takich jak "Kobra", "Tango i Cash", "Demolition Man", "Specjalista", "Zabójcy" czy "Sedzia Dredd".

Louis Armstrong

Louis Armstrong (1900-1971), amerykanski trebacz i wokalista jazzowy. Poczatkowo gral bluesa i jazz klasyczny, a pózniej takze swing. Byl zalozycielem zespolów takich jak Hot Five, Hot Seven czy All Stars. Napisal wiele przebojów, byl tez wykonawca najslynniejszych interpretacji piosenek takich jak "What a Wonderful World" czy "Summertime". Chetnie wystepowal równiez w komediach muzycznych, rewiach i filmach "Hello Dolly", napisal tez wspomnienia "Moje zycie w Nowym Orleanie".

Wladyslaw Szpilman

 
 
Wladyslaw Szpilman (1911- 2000), kompozytor i pianista polski. Byl zwiazany z Polskim Radiem. Zalozyl Kwintet Warszawski, z którym wystepowal w kraju i za granica. Byl twórca wielu popularnych piosenek, takich jak "Pójde na Stare Miasto", "Czerwony autobus" czy "Nie wierze piosence", skomponowal tez sygnal Polskiej Kroniki Filmowej. Szpilman byl ponadto autorem wstrzasajacych wspomnien z okresu okupacji hitlerowskiej "Pianista", obecnie zekranizowanej przez Romana Polanskiego.