Kalendarium, 10 sierpnia
  

10 sierpnia


Kalendarium dnia 10 sierpnia.


Antonio Banderas

 
 
10 sierpnia 1960 roku urodzil sie Antonio Banderas, hiszpanski aktor filmowy. Kariere zaczynal w 1981 roku, zagral wtedy w kilku filmach w "Labiryncie namietnosci", "Matadorze", "Prawie pozadania" i "Kobietach na skraju zalamania nerwowego". Wyjechal do Stanów Zjednoczonych, gdzie gral w róznorodnym repertuarze w komediach "Zbyt wiele", filmach sensacyjnych "Zabójcy", "Desperado" i dramatach spoleczno-obyczajowych "Dom dusz", "Filadelfia". Wystapil w kasowym "Wywiadzie z wampirem" i w musicalu "Evita".

Obserwatorium astronomiczne w Greenwich

10 sierpnia 1675 roku w londynskiej dzielnicy Greenwich zostalo zalozone obserwatorium astronomiczne. W 1953 roku zostalo ono przeniesione do zamku Herstmonceux w hrabstwie East Essex. Specjalnoscia pracowników obserwatorium sa badania z zakresu heliofizyki, astrometrii i spektroskopii gwiazdowej.

Stefan Wiechecki

Stefan Wiechecki (1896-1979), pisarz i dziennikarz z zawodu prawnik. Wspólpracowal z "Expressem Wieczornym". Byl autorem popularnych felietonów i humoresek pisanych gwara warszawska. W swych felietonach stworzyl postac Teofila Piecyka, komentujacego codzienne zycie stolicy. Felietony i humoreski byly wydawane równiez w zbiorach "Ja panu pokaze!", "Helena w stroju niedbalem", "Ksiuty z Melpomena", "Smiech smiechem". Przedstawil swych bohaterów równiez w powiesci "Café 'Pod Minoga'", byl tez autorem wspomnien "Piate przez dziesiate".

Otto Lilienthal

Otto Lilienthal (1848-1896), pionier szybownictwa. Konstruktor szybowców, na których wykonal ponad dwa tysiace lotów slizgowych. Prowadzil doswiadczenia z zastosowaniem silnika w lotnictwie, pisal takze prace z zakresu aerodynamiki. Zginal w wypadku podczas jednego z lotów.

Tadeusz Dolega-Mostowicz

Tadeusz Dolega-Mostowicz (1898-1939), pisarz. Debiutowal slynna powiescia satyryczna "Kariera Nikodema Dyzmy". Opublikowal pózniej jeszcze pietnascie utworów, ukazujacych przewaznie konflikty i dylematy psychologiczne bohaterów w cyklu poswieconym losom doktora Murka, a takze w powiesciach "Prokurator Alicja Horn", "Profesor Wilczur", "Znachor" i "Pamietnik pani Hanki". Wiekszosc z tych utworów zostala przeniesiona na ekran jeszcze przed wojna, a niektóre doczekaly sie tez powtórnej ekranizacji. Zginal w niejasnych okolicznosciach, prawdopodobnie zastrzelony przez zolnierza radzieckiego.

Uchwalenie w Prusach tzw. ustawy osadniczej

10 sierpnia 1904 roku wprowadzono obowiazek uzyskiwania zgody na budowe nowych domów i zabudowan gospodarczych na posiadanych gruntach. Polakom najczesciej nie wydawano takich zezwolen. Slynna stala sie wówczas sprawa chlopa Michala Drzymaly, który w odpowiedzi na decyzje wladz pruskich zamieszkal w starym wozie cyrkowym. "Wóz Drzymaly" stal sie odtad symbolem oporu ludnosci polskiej wobec polityki germanizacyjnej.

Bohdan Tomaszewski

10 sierpnia 1921 roku urodzil sie Bohdan Tomaszewski, publicysta i dziennikarz sportowy. Byl redaktorem "Expressu Wieczornego", a potem Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie. Zaslynal jako komentator wielu zawodów sportowych, zwlaszcza lekkoatletycznych i tenisowych oraz igrzysk olimpijskich. Napisal szereg scenariuszy filmowych i ksiazek o tematyce sportowej "Romantyczne mecze", "Listy oldboya, czyli Olimpijskie Somosierry" i "Przezyjmy to jeszcze raz".

Stefan Jaracz

Stafan Jaracz (1883-1945), aktor polski. Odnosil sukcesy w róznorodnych rolach. Wystapil w wielu filmach, takich jak "Przedwiosnie" czy "Jego wielka milosc". W czasie II wojny swiatowej aktor trafil do obozu koncentracyjnego w Oswiecimiu. Zmarl 10 sierpnia 1945 roku, niedlugo po uwolnieniu.