Kalendarium, 20 sierpnia
  

20 sierpnia


Kalendarium dnia 20 sierpnia.


Boleslaw Prus

Boleslaw Prus (1847-1912), polski pisarz i publicysta. Wspólpracowal z takimi pismami jak "Kurier Warszawski", "Kurier Codzienny", "Nowiny". Zaslynal w "Kurierze Warszawskim" znakomitymi "Kronikami". Programowa powiescia Prusa jest "Lalka" w doskonaly sposób przedstawiajaca polskie spoleczenstwo. W powiesci "Emancypantki" poddal krytyce mieszczanskie idealy moralne. Waznym jego utworem jest monumentalna powiesc "Faraon".

Boleslaw III Krzywousty

Boleslaw Krzywousty (1085-1138), ksiaze. Objal wladze tylko nad Malopolska i Slaskiem, podczas gdy jego przyrodni brat Zbigniew otrzymal Wielkopolske i Mazowsze. Doszlo miedzy bracmi do konfliktu o wladze, wygranego przez Boleslawa. Odparl interwencyjna wyprawe cesarza Henryka V na Polske, a sprzymierzonego z wrogiem Zbigniewa uwiezil i kazal oslepic. Stlumil bunt wojewody Skarbimira, opanowal Pomorze Gdanskie i Zachodnie, zawarl sojusz z Dania. Boleslaw nigdy nie zostal królem.

Bernard z Clairvaux

Sw. Bernard z Clairvaux (1090-1153), teolog i mistyk cysterski, doktor Kosciola. Od 1115 roku byl zalozycielem klasztorów i reformatorem reguly zakonnej. Jako doradca papiezy, królów i ksiazat nazywany "niekoronowanym wladca Europy". Autor licznych pism oraz traktatów ascetyczno-mistycznych, "O stopniach pokory i pychy", "O milowaniu Boga,", a takze kazan poswieconych biblijnej "Piesni nad piesniami". Zostal kanonizowany.

Vitus Bering odkryl Alaske

Vitus Jonassen Bering (1681-1741), dunski zeglarz. Stal na czele wyprawy badajacej pólnocno-wschodnie wybrzeza Azji. Przeplynal ciesnine, nazwana pózniej Ciesnina Beringa. Odkryl pózniej brzegi Alaski i Aleuty. Jego imieniem nazwano pózniej wyspe w archipelagu Wysp Komandorskich, a takze morze w pólnocnej czesci Oceanu Spokojnego.

Friedrich Arnold Brockhaus

Friedrich Arnold Brockhaus (1772-1823), niemiecki wydawca leksykonów. Jego wydawnictwo opublikowalo wiele encyklopedii oraz slowników, slynny "Konversationslexicon". Po II wojnie swiatowej firma zostala przeniesiona do Wiesbaden, pozostawiajac filie w Lipsku.

William Booth

William Booth (1829-1912), zalozyciel Armii Zbawienia. W 1861 roku kaznodzieja porzucil metodyzm i wraz z zona Katarzyna zaczal prowadzic niezalezna dzialalnosc misyjna akcje charytatywna w londynskich dzielnicach nedzy. Powolal do tej misji oddzielna organizacje nazwana Armia Zbawienia.

Lew Trocki

Lew Trocki (1879-1940), dzialacz komunistyczny. Dzialal w ruchu robotniczym byl wieziony i zsylany na Syberie, wreszcie wyemigrowal z kraju. W maju 1917 roku wstapil do partii bolszewickiej. Czolowy organizator rewolucji pazdziernikowej. Po smierci Lenina stal sie jednym z glównych kandydatów na nowego przywódce, przegral rywalizacje ze Stalinem i stanal na czele opozycji wewnatrzpartyjnej. Wystepowal przeciwko dyktaturze aparatu stalinowskiego. Stopniowo odsuwano go od wladzy i zeslano do Alma Aty, po czym wydalono z ZSRR. 20 sierpnia 1940 roku zginal w Meksyku z reki moskiewskiego agenta.

Tadeusz Zawadzki (Zoska)

 
 
Tadeusz Zawadzki (1921-1943), dzialacz harcerski. Suzyl w Armii Krajowej i nalezal do Szarych Szeregów. Byl komendantem hufca Mokotów Górny i dowódca okregu Wawer, stal na czele Grup Szturmowych Choragwi Warszawskiej. Polegl jako podporucznik 20 sierpnia 1943 roku w akcji skierowanej przeciw niemieckiej strazy granicznej pod wsia Sieczychy. Jego pseudonimem Zoska nazwano pózniej harcerski batalion szturmowy. Stal sie jednym z glównych bohaterów ksiazki "Kamienie na szaniec".

W sklepach pojawily sie pierwsze torby plastikowe dla klientów

Plastikowe torby na zakupy, zwane popularnie "reklamówkami", zostaly po raz pierwszy uzyte 20 sierpnia 1960 roku w USA, w sklepie Williama Hamiltona. Produkowala je szwedzka firma Akerlund & Rausing, która wyposazala je w raczki wykonane ze sznurka. Obecnie plastikowe torby sa wyposazeniem wiekszych sklepów, zwlaszcza supermarketów.

Wkroczenie wojsk Ukladu Warszawskiego do Czechoslowacji

Z 20 na 21 sierpnia 1968 roku wojska radzieckie, polskie, wegierskie, bulgarskie i NRD wkroczyly do Czechoslowacji i opanowaly cale panstwo, konczac tym samym "praska wiosne". Dubczek czeski komunista zlozyl rezygnacje z funkcji I sekretarza Komitetu Centralnego KPCz, a jego nastepca Gustaw Husak odstapil od zamierzonych przemian politycznych i gospodarczych.