Kalendarium, 28 sierpnia
  

28 sierpnia


Kalendarium dnia 28 sierpnia.


Johann Wolfgang von Goethe

Johann Wolfgang von Goethe (1749-1832), poeta niemiecki. Byl twórca o wszechstronnych zainteresowaniach, laczacym wyobraznie poetycka z dociekliwoscia badacza. Jego dziela uwazane sa za kwintesencje niemieckiej mysli humanistycznej. Z pierwszego okresu jego twórczosci pochodzi slynna powiesc "Cierpienia mlodego Wertera". Od 1775 roku byl urzednikiem na dworze ksiecia Karola Augusta w Weimarze. W czasie podrózy do Wloch powstalo wiele jego wierszy lirycznych i ballad m.in. "Król olch", a takze dramatów "Egmont" i "Torquato Tasso". Najwazniejsze miejsce zajmuje obszerna tragedia "Faust". Byl tez autorem wielu rozpraw naukowych i pism estetycznych, a takze autobiografii "Z mojego zycia.".

sw. Augustyn

Sw. Augustyn (354-430), filozof, teolog, ojciec Kosciola. Poczatkowo jako filozof byl zwolennikiem manicheizmu, sceptycyzmu i neoplatonizmu, a po przyjeciu chrztu opracowal pierwsza propozycje calosciowego i konsekwentnego wykladu doktryny chrzescijanskiej. Wedlug pogladów sw. Augustyna Bóg jest bytem wiecznym i niezmiennym, zródlem swiatlosci i szczescia ludzi. Swiat zostal przez niego stworzony z niczego, wedlug wiecznych idei boskich. W czlowieku dusza jest wazniejsza od ciala. Napisal wiele tekstów o charakterze teologicznym, filozoficznym i etycznym m.in. "Wyznania", "O Panstwie Bozym", "Dialogi i pisma filozoficzne", "O Trójcy Swietej" i "Traktaty o lasce".

Grocjusz

Grocjusz (1583-1645), prawnik i filozof holenderski. Byl urzedowym historiografem Niderlandów, a takze doradca dworu francuskiego. Jego glównym dzielem jest praca "Trzy ksiegi o prawie wojny i pokoju", w którym przedstawil kompletny system prawa miedzynarodowego. Uczony postulowal humanitarne traktowanie jenców, przestrzeganie umów miedzynarodowych i rozwiazywanie konfliktów droga pokojowa. W pracy "Wolnosc mórz" okreslil ponadto zasade równego prawa do korzystania z morza przez wszystkie panstwa.

Iwan Mazepa

Mazepa (1639-1709), kozacki hetman. Poczatkowo byl dworzaninem króla Jana II Kazimierza, a po jego abdykacji wstapil na sluzbe hetmana Piotra D. Doroszenki. Byl popierany przez Piotra I, pózniej zaczal dazyc do oderwania Ukrainy od Rosji. Po klesce Szwedów pod Poltawa zbiegl do Turcjii, gdzie zmarl 28 sierpnia 1709 roku. Mazepa byl bohaterem wielu utworów literackich.

Tadeusz Czacki

Tadeusz Czacki (1765-1813), historyk, dzialacz i gospodarczy. Dzialal w Komisji Kruszcowej i w Komisji Skarbowej Koronnej, pisal tez liczne memorialy i opracowania z tego zakresu. Opublikowal dzielo o prawodawstwie polskim i litewskim, nastepnie zostal wizytatorem szkól w guberniach wolynskiej, podolskiej i kijowskiej. Utrwalil sie takze jako zapalony bibliofil i zalozyciel slynnego Liceum Krzemienieckiego.

Adam Chmielowski

 
 
Adam Chmielowski (1845-1916), malarz i zakonnik. Zalozyciel zgromadzen zakonnych albertynów i albertynek. Odbyl studia artystyczne w Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona, a takze nauki w monachijskiej Akademii Sztuk Pieknych. Specjalizowal sie w tematyce religijnej, tworzyl sceny powstancze i rodzajowe, a takze pejzaze, pisywal artykuly teoretyczne dotyczace sztuki. Zajmowal sie pomoca bezdomnym i nedzarzom, dla których zalozyl przytulek w Krakowie. W 1989 roku zostal kanonizowany.

John Huston

John Huston (1906-1987), amerykanski rezyser i aktor. Byl bokserem, dziennikarzem i pulkownikiem kawalerii meksykanskiej. Napiasl scenariusze do filmów "Jezebel" i "Eksperyment dra Ehrlicha". Wielkim sukcesem rezysera okazal sie równiez "Skarb Sierra Madre", nagrodzony Oscarami za rezyserie i scenariusz. Zrealizowal okolo 50 filmów, cenionych zarówno przez krytyke, jak i publicznosc. Najglosniejsze to "Asfaltowa dzungla", "Sklóceni z zyciem", "Moby Dick", "Noc iguany", "Honor Prizzich" i "Pod wulkanem". Huston byl scenarzysta i aktorem, wystapil w "Chinatown" Romana Polanskiego, napisal tez autobiografie "Otwarta ksiazka".

Otwarcie Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu

Prawda o zbrodni katynskiej dokonanej na oficerach polskich przetrzymywanych w obozach jenieckich w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku byla przez lata zaklamywana. Dopiero rozpad imperium radzieckiego i polityczne rozgrywki wewnatrz wladz Rosji umozliwily oficjalne ujawnienie prawdy. Po eksploracji miejsc pochówku przystapiono do budowy w Katyniu cmentarza polskich i rosyjskich ofiar terroru stalinowskiego. 28 sierpnia 2000 roku otwarto tam Polski Cmentarz Wojenny i Cmentarz Radzieckich Ofiar NKWD.