Kalendarium, 31 sierpnia
  

31 sierpnia


Kalendarium dnia 31 sierpnia.


Podpisanie porozumien sierpniowych

31 sierpnia 1980 roku w Szczecinie, Gdansku i Jastrzebiu zostaly podpisane porozumienia miedzy rzadem i strajkujacymi robotnikami, które zapoczatkowaly proces wielkich przemian w kraju. Formalnie chodzilo o powolanie samorzadnych, niezaleznych zwiazków zawodowych, zniesienie cenzury i modyfikacje systemu gospodarczego w panstwie. Rozpoczal sie stopniowy proces erozji calego systemu, spowodowany brakiem wydolnosci ekonomicznej i spolecznej akceptacji obowiazujacego porzadku politycznego. Po okresie eskalacji dzialan z obydwu stron doszlo do ogloszenia stanu wojennego w 1981 roku. Obrady Okraglego Stolu z 1989 roku pozwolily na stopniowe przejecie wladzy w Polsce.

Gajusz

Gajusz Juliusz Cezar Kaligula (12-41), syn Germanika i Agrypiny Starszej. Ponuro zapisal sie w dziejach starozytnego Rzymu. Wladze objal po cesarzu Tyberiuszu dzieki poparciu pretorianów i wkrótce zaslynal jako tyran i sadysta, domagal sie czci boskiej i brutalnie zwalczal opozycje. Zginal w 41 roku w wyniku zamachu.

Theophile Gautier

Theophile Gautier (1811-1872), francuski pisarz. W przedmowie do swojej powiesci "Panna de Maupin" okreslil te zalozenia mianem "sztuki dla sztuki", co stalo sie wkrótce glównym haslem parnasizmu, a pózniej calego niemal modernizmu. Dorobek literacki pisarza to zbiory kunsztownej poezji "Émaux et camées", a takze powiesci historyczne "Romans pewnej mumii", "Kapitan Francasse" i opowiadania. Byl ponadto autorem wielu artykulów poswieconych literaturze i sztuce, pisal tez relacje ze swoich podrózy.

Charles Baudelaire

Charles Pierre Baudelaire (1821-1867), poeta francuski. Poczatkowo pisal glównie studia poswiecone malarstwu, "Salon". Wydane w 1857 roku "Kwiaty zla" staly sie glosnym manifestem nowej poezji. Dosadnosc niektórych wierszy, brutalizm metafor i prowokacyjna tematyka naruszajaca obyczajowe tabu sciagnely na poete wyrok sadowy za obraze moralnosci. Wydal jeszcze zbiór poematów proza "Paryski spleen", oraz kolejne studia nad malarstwem "Dzielo i zycie Delacroix" i "Malarz zycia wspólczesnego". Zmarl 31 sierpnia 1867 roku w klinice w Paryzu w wyniku choroby i naduzywania opium.

Odkrycie pozostalosci osady w Biskupinie

31 sierpnia 1933 roku we wsi Biskupin, w Wielkopolsce, miejscowy nauczyciel Walenty Szwajcer zainteresowal sie tajemniczymi drewnianymi szczatkami znajdowanymi w pobliskim jeziorze. O znaleziskach powiadomil archeologa prof. Józefa Kostrzewskiego - tak rozpoczela sie historia najslawniejszego odkrycia prehistorycznego. Miala tam byc wielka osada przedslowianskiej kultury luzyckiej, obejmujaca obszar ok. 2 ha. Znalezisko skladalo sie z elementów budownictwa i kultury materialnej. Dzieki zastosowaniu najnowszych metod badan drewna uzytego do budowy grodu okazalo sie jednak, ze osada jest o dwa wieki starsza niz przypuszczano, nie potwierdzila sie wiec ani teza o slowianskim, ani o germanskim pochodzeniu mieszkajacej tam ludnosci.

Felicjan Slawoj-Skladkowski

General Felicjan Slawoj-Skladkowski (1885-1962), lekarz i polityk. Byl ostatnim premierem Polski przedwrzesniowej. Dzialal w Polskiej Partii Socjalistycznej, potem jako lekarz I Brygady Legionów Polskich. Trzykrotnie pelnil funkcje ministra spraw wewnetrznych, bliski wspólpracownik Józefa Pilsudskiego. W 1939 roku zostal internowany w Rumunii. Po wojnie zas pozostal na emigracji. Opublikowal wspomnienia "Strzepy meldunków" i "Nie ostatnie slowo oskarzonego".

Ilja Erenburg

Ilja Grigoriewicz Erenburg (1891-1967), rosyjski pisarz i publicysta. Po rewolucji pazdziernikowej zostal rosyjskim korespondentem w Paryzu, a w 1942 roku wrócil ostatecznie do Moskwy. Debiutowal zbiorem wierszy "Stychy". Zaslynal jako autor wielu powiesci satyrycznych, takich jak "Niezwykle przygody Julia Jurenity i jego uczniów", "Zycie i smierc Mikolaja Kurbowa" czy "Burzliwe zycie Lejzorka Rojtszwanca", napisal cykl opowiadan groteskowych "Trzynascie fajek". Wielkim przedsiewzieciem powiesciowym byla jego trylogia "Upadek Paryza", "Burza", "Dziewiata fala". Po smierci Stalina opublikowal powiesc "Odwilz", w której podjal próbe rozrachunku z epoka stalinowska.

John Ford

John Ford (1895-1973), amerykanski rezyser filmowy. W 1917 roku zaczal realizowac niskobudzetowe westerny w rezultacie powstaly pózniej slynne westerny "Dylizans", "Miasto bezprawia", "Fort Apache", "Rio Grande" i "Jesien Cheyennów". Otrzymal w swojej karierze az cztery Oscary za rezyserie filmów o tematyce spolecznej i psychologiczno-obyczajowej, "Potepieniec", "Grona gniewu", "Zielona dolina", "Spokojny czlowiek". Nakrecil ponad 150 filmów, w tym równiez komedie i filmy dokumentalne.

Wladyslaw Gomulka

Wladyslaw Gomulka (1905-1982), polityk, dzialacz komunistyczny. Po wojnie znalazl sie we wladzach panstwa, jako wicepremier, minister Ziem Odzyskanych i I sekretarz KC PZPR. W 1948 roku zostal odsuniety z powodu tzw. odchylenia prawicowo-nacjonalistycznego. Po dojsciu do wladzy na fali odwilzy w pazdzierniku 1956 roku wystapil jako zwolennik destalinizacji kraju, wkrótce jednak zahamowal postep reform. Przeciwnik Kosciola i intelektualistów w szeregach partii. Po rozpetaniu kampanii antysemickiej w kraju w 1968 roku i doprowadzeniu do krwawej rozprawy z robotnikami wybrzeza w 1970 roku zostal zmuszony do rezygnacji ze stanowiska I sekretarza KC PZPR.

Zginela ksiezna Diana

 
 
Diana Frances Spencer (1961-1997), ksiezna Walii. W latach 1981-1997 zona ksiecia Karola Windsora, brytyjskiego nastepcy tronu. Nieudane malzenstwo rekompensowala sobie bardzo aktywna dzialalnoscia charytatywna i humanitarna na rzecz chorych dzieci i ofiar min przeciwpiechotnych. Byla najpopularniejszym czlonkiem rodziny królewskiej, osoba cieszaca sie wielkim szacunkiem, sympatia i zainteresowaniem ze strony mediów. Zginela 31 sierpnia 1997 roku w Paryzu w wypadku samochodowym.