Kalendarium, 9 sierpnia
  

9 sierpnia


Kalendarium dnia 9 sierpnia.


Hieronim Bosch

Hieronim Bosch (1450-1516), malarz niderlandzki. Namalowal wiele dziel ilustrujacych kwestie ostateczne i wyobrazenia religijne póznego sredniowiecza, slynne tryptyki "Sad Ostateczny", "Ogród wczesnych rozkoszy" i "Kuszenie sw. Antoniego". Po latach artysta wrócil do ilustrowania niderlandzkich przyslów i przypowiesci, ujawnil tez swój talent portrecisty i pejzazysty.

Józef Hoene-Wronski

Józef Maria Hoene-Wronski (1776-1853), filozof, matematyk, prawnik i ekonomista polskim. W 1800 roku na stale osiadl we Francji. Jego zainteresowania kierowaly sie w strone historiozofii. Opracowal zlozony system filozoficzny, poprzez który wyjasnial wspólczesny swiat i historie. W dziedzinie matematyki opracowal wyznaczniki funkcyjne do teorii równan rózniczkowych. Byl autorem prac "Prodrom mesjanizmu", "Metapolityka" i "Odezwa do narodów cywilizowanych."

Roman Dmowski

Roman Dmowski (1864-1939), dzialacz niepodleglosciowy i polityk. Utworzyl Lige Polska, a potem Lige Narodowa, byl tez zalozycielem i wydawca "Przegladu Wspólczesnego". W ksiazce "Mysli nowoczesnego Polaka" zawarl program swego ugrupowania politycznego. Byl poslem do rosyjskiej II i III Dumy Panstwowej, utworzyl Komitet Narodowy Polski w Paryzu. Jako delegat na paryska konferencje pokojowa podpisal w imieniu Polski traktat wersalski. Opublikowal prace "Niemcy, Rosja i kwestia polska", "Polityka polska i odbudowanie panstwa polskiego" oraz "Kosciól, naród, panstwo".

Bitwa pancerna pod Studziankami

W dniach 9-16 sierpnia 1944 roku w okolicach Studzianek doszlo do bitwy pancernej jednostek polskiej 1. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte i radzieckiej 8. armii 1. Frontu Bialoruskiego z niemiecka 1. Dywizja Pancerno-Spadochronowa "Hermann Goering". Starcie zakonczylo sie zatrzymaniem natarcia niemieckiego. W bitwie zniszczono 40 niemieckich czolgów i dzial pancernych.

Amerykanie zrzucili bombe atomowa na Nagasaki

9 sierpnia 1945 roku Amerykanie zrzucili bombe atomowa na japonskie miasto Nagasaki. Eksplozja miala na celu przyspieszenie kapitulacji Japonii i jednoczesnie przeprowadzenie przez USA swoistej demonstracji sily. Zginelo 39 tys. osób, a 25 tys. odnioslo rany. Okolo 40% zabudowan uleglo zniszczeniu lub uszkodzeniu.

Melanie Griffith

9 sierpnia 1957 roku urodzila sie Melanie Griffith, amerykanska aktorka filmowa. Debiutowala w filmie "W mroku nocy", a rozglos zdobyla w filmie "Swiadek mimo woli". Zagrala w wielu komediach i thrillerach, specjalizujac sie w rolach niebezpiecznych kobiet i glupiutkich, prostych dziewczat w filmach "Dzika namietnosc", "Pracujaca dziewczyna", "Burzliwy poniedzialek", "Zbyt wiele" i "Celebrity".

Whitney Houston

 
 
Whitney Houston (1963-2012), piosenkarka amerykanska. Zaczynala od wykonywania muzyki gospel, potem wyspecjalizowala sie w repertuarze soulowym. Obdarzona doskonalym glosem i swietna technika, wylansowala szereg przebojów takich jak "I Wanna Dance With Somebody", "I'm Your Baby Tonight" i "I Will Always Love You". Zagrala tez role w filmie "The Bodyguard". Zmarla w hotelu w Beverly Hills w wyniku utaniecia, ktore bylo prawdopodobnie spowodowane zazyciem kokainy i innych leków.

Gillian Anderson

9 sierpnia 1968 roku urodzila sie Gillian Anderson, aktorka amerykanska. Studiowala aktorstwo na uniwersytetach w Nowym Jorku i w Chicago. W 1992 roku przyjela role agentki Dany Scully w amerykanskim serialu telewizyjnym "Archiwum X" ("The X-Files"). Za role w serialu aktorka otrzymala wiele nagród m.in. Zloty Glob, zyskala tez miedzynarodowa slawe. Wystapila tez w filmie "Gra w serca".

Mord w willi Romana Polanskiego

9 sierpnia 1969 roku w willi rezysera Romana Polanskiego w Los Angeles w okrutny sposób zamordowano piec osób, wsród nich zone Polanskiego, aktorke Sharon Tate, bedaca w ósmym miesiacu ciazy. Na scianach sprawcy napisali krwia "Smierc swiniom". Morderców ujeto okazali sie nimi mieszkajacy w górach czlonkowie hippisowskiej komuny pod przywództwem psychopatycznego guru Charlesa Mansona. Mord w willi byl trzecia zbrodnia fanatycznej grupy.

Afera Watergate

9 sierpnia 1974 roku prezydent USA Richard Nixon pierwszy w historii tego kraju zrzekl sie urzedu w wyniku skandalu politycznego, zwanego "afera Watergate". Zapoczatkowalo aresztowanie pieciu osób, które wlamaly sie do siedziby komitetu wyborczego Partii Demokratycznej. Sprawe zatuszowano w obliczu nadchodzacych wyborów prezydenckich, w których Nixon zostal wybrany na druga kadencje. Afere naglosnili wkrótce dziennikarze doprowadzajac do procesu, w którym ujawniono nielegalne praktyki sztabu wyborczego urzedujacego prezydenta. Po wykryciu afery zastosowano wobec Nixona prawo laski, pozostale osoby skazano na kary wiezienia.