Kalendarium, 25 wrzesnia
  

25 wrzesnia


Kalendarium dnia 25 wrzesnia.


William Faulkner

William Faulkner (1897-1962), amerykanski powiesciopisarz. Byl kronikarzem dziejów i tradycji poludniowej czesci USA. Zaslynal takimi powiesciami jak "Zolnierska zaplata", "Sartoris", "Absalomie, Absalomie..." i "Requiem dla zakonnicy", a takze trylogia "Zascianek", "Miasto" i "Rezydencja". Zaliczany do grona najwiekszych nowatorów prozy wspólczesnej i prekursor narracji symultanicznej. Wyrózniony literacka Nagroda Nobla.

Pokój religijny a Augsburgu

25 wrzesnia 1555 roku w Augsburgu zostal zawarty pokój religijny, który konczyl konflikt wywolany wystapieniem Marcina Lutra. Glównym postanowieniem tego porozumienia bylo ustanowienie zasady cuius regio, eius religio, nakazujacej poddanym przyjecie wyznania suwerena danego obszaru. Zasady byly przestrzegane az do 1618 roku, gdy w Europie wybuchla wojna trzydziestoletnia.

Koronacja Stanislawa Augusta Poniatowskiego na króla Polski

Stanislaw August Poniatowski (1732-1798), król Polski koronowany 25 wrzesnia 1764 roku. Jego koronacja odbyla sie dzieki poparciu carycy Katarzyny II, z która Poniatowskiego laczyl romans. Zaslynal jako reformator, mecenas sztuki i zalozyciel Szkoly Rycerskiej. Jego rzady zakonczyly sie trzema kolejnymi rozbiorami Polski. Jego rosnaca uleglosc wobec Rosji wywolywaly coraz wielka nienawisc srodowisk patriotycznych, które posunely sie nawet do nieudanej próby zamachu. Jego polityka nie przyniosla sukcesu, a król musial wkrótce abdykowac. Zmarl w Petersburgu w 1798 roku.

Johann Strauss (ojciec)

Johann Strauss (ojciec) (1804-1849), zalozyciel "dynastii" kompozytorów austriackich. Zaczynal jako wspóltwórca swoistej orkiestry rozrywkowej. Z czasem stal sie "królem walca". Czesto wystepowal w Rosji, a od 1835 roku byl dyrektorem balów dworskich. Skomponowal 152 walce, tworzyl tez kontredanse, polki, galopy i marsze. Najdoskonalszymi wykonawcami jego kompozycji jest zespól Filharmoników Wiedenskich.

Dymitr Szostakowicz

Dymitr Szostakowicz (1906-1975), kompozytor rosyjski. Jego twórczosc stanowila polaczenie nowatorstwa i tradycji, cechowal ja przy tym monumentalizm i bogactwo instrumentacji. Napisal 15 symfonii, z których najslynniejsza jest siódma "Symfonia Leningradzka", a takze liczne koncerty, suity, kwartety smyczkowe i utwory kameralne. Byl równiez autorem oper "Nos" i "Lady Makbet mcenskiego powiatu" oraz baletów "Zloty wiek" i "Jasny strumien".

Michael Douglas

 
 
25 wrzesnia 1944 roku urodzil sie Michael Douglas, aktor amerykanski, syn gwiazdora Kirka Douglasa. Kariere rozpoczynal jako asystent rezysera w filmach swojego ojca, nastepnie zagral policjanta w serialu kryminalnym "Ulice San Francisco". Wkrótce zaczal grywac w thrillerach, filmach sensacyjnych i przygodowych, takich jak "Coma", "Chinski syndrom" czy "Milosc, szmaragd i krokodyl". W 1988 roku otrzymal Oscara za role cynicznego maklera w "Wall Street". Specjalnoscia jego pozostaly jednak thrillery psychologiczne, takie jak "Fatalne zauroczenie", "Nagi instynkt", "W sieci" czy "Gra". Grywa takze w komediach obyczajowych "Wojna panstwa Rose", "Milosc w Bialym Domu", "Cudowni chlopcy". Odniósl równiez sukcesy jako producent, otrzymal Oscara za slynny "Lot nad kukulczym gniazdem".

Erich Maria Remarque

Erich Maria Remarque (1898-1970), pisarz niemiecki. Z powodów politycznych przebywal na emigracji w Stanach Zjednoczonych i w Szwajcarii. Jego najslynniejszym dzielem byla pacyfistyczna powiesc "Na Zachodzie bez zmian". Pisarz przedstawil w niej losy mlodych chlopców wyslanych na front po zakonczeniu szkoly. Po drugiej wojnie swiatowej powrócil do tematyki antywojennej w powiesci "Czas zycia i czas smierci". Inne slynne jego ksiazki to "Trzej towarzysze", "Luk triumfalny" i "Czarny obelisk".