Kalendarium, 7 wrzesnia
  

7 wrzesnia


Kalendarium dnia 7 wrzesnia.


Utworzenie RFN

7 wrzesnia 1949 roku powstala Republika Federalna Niemiec (RFN). Polaczono najpierw trzy strefy okupacyjne (amerykanska, francuska i brytyjska) w tzw. Trizonie, wreszcie powolano odrebne panstwo niemieckie ze stolica w Bonn. Konstytucja RFN zakladala zjednoczenie calych Niemiec, a samo panstwo od razu stalo sie obiektem negatywnej propagandy ze strony panstw bloku wschodniego. W odpowiedzi na powolanie RFN strona komunistyczna utworzyla Niemiecka Republike Demokratyczna (NRD), obejmujaca obszar dawnej radzieckiej strefy okupacyjnej.

Elzbieta I Tudor

Elzbieta I Tudor (1533-1603), królowa Anglii. Wstapila na tron po smierci swojej przyrodniej siostry, Marii I. Zjednoczyla rozbite spoleczenstwo, zakwestionowala hiszpanska hegemonie na morzach i monopol kolonialny. Dzieki jej polityce morskiej dla angielskiego handlu, rzemiosla i zeglugi otworzyly sie kraje pozaeuropejskie. Popierala tez handel z panstwami basenu Morza Baltyckiego, Rosja i Lewantem, doprowadzajac do rozkwitu gospodarczego Anglii. Za rzadów Elzbiety I Anglia przerodzila sie z drugorzednego panstwa w jedna z wazniejszych sil w Europie.

Michal Kleofas Oginski

Michal Kleofas Oginski (1765-1833), kompozytor i dzialaczy polityczny. Pelnil funkcje podskarbiego wielkiego litewskiego, znalazl sie w kregach wladzy rosyjskiej, byl senatorem i doradca w rzadzie cara Aleksandra I. Jednoczesnie byl znanym kompozytorem, twórca popularnych polonezów, zwlaszcza slynnego "Pozegnania ojczyzny", a takze walców i mazurków na fortepian. Pisal tez piesni powstancze i marsze rewolucyjne, byl autorem pamietników oraz "Listów o muzyce".

Elia Kazan

Elia Kazan (1909-2003), amerykanski rezyser, scenarzysta, aktor i pisarz. Debiutowal w 1932 roku jako wspóltwórca filmu dokumentalnego. Zrealizowal wiele adaptacji utworów literackich i filmów wedlug wlasnych scenariuszy, glównie o tematyce psychologicznej i spolecznej, "Bumerang", "Tramwaj zwany pozadaniem" i "Baby Doll", a przede wszystkim zas slynne "Na wschód od Edenu". Nakrecil równiez kilka glosnych filmów wedlug wlasnych powiesci, "Ameryka, Ameryka" i "Uklad". Otrzymal w swojej karierze dwa Oscary za rezyserie filmów "Umowa dzentelmenska" i "Na nabrzezach", a takze honorowego Oscara za caloksztalt twórczosci w 1999 roku.

Buddy Holly

Buddy Holly (1936-1959), amerykanski muzyk. Poczatkowo wykonywal glównie muzyke country, wystepujac na festiwalu w Nashville z grupa The Crickets, z która wydal plyte "The Chirping Crickets". W 1958 roku przeniósl sie do Nowego Jorku, gdzie wydal solowa plyte "Buddy Holly". Jego blyskawicznie rozwijajaca sie kariere przerwala smierc w katastrofie lotniczej w 1959 roku.

Olgierd Lukaszewicz

7 wrzesnia 1946 roku urodzil sie Olgierd Lukaszewicz, polski aktor. Jego specjalnoscia byly poczatkowo role amantów, pózniej zas glównie delikatnych, nadwrazliwych mezczyzn i intelektualistów o watlym zdrowiu. Duza popularnosc przyniosly mu role w filmach "Brzezina", "Sól ziemi czarnej","Perla w koronie", "Dzieje grzechu", "Seksmisja", "Wierna rzeka" i "Magnat", a takze w serialu telewizyjnym "Slawa i chwala".

Karen Blixen

 
 
Karen Blixen-Finecke (1885-1962), pisarka dunska. Debiutowala krótkimi opowiadaniami. W 1914 roku wyjechala ze swoim mezem do Kenii, gdzie prowadzila plantacje kawy. Wspomnienia z tego okresu opublikowala w glosnej ksiazce "Pozegnanie z Afryka". Pisala ponadto sentymentalne nowele i opowiadania "Siedem fantastycznych opowiesci", "Opowiesci zimowe", "Anegdoty o przeznaczeniu", wydala tez autobiografie "Cienie na trawie".

Joanna Trzepiecinska

7 wrzesnia 1965 roku urodzila sie Joanna Trzepiecinska, polska aktorka filmowa. Zagrala w wielu filmach polskich i zagranicznych, specjalizujac sie zarówno w rolach dziewczat z prowincji, jak i kobiet fatalnych. Najbardziej znane filmy z jej udzialem to "Sztuka kochania", "Stan strachu", "Nad rzeka, której nie ma", "Papierowe malzenstwo" i "Balanga".

Stany Zjednoczone przakazaly Panamie Kanal Panamski

Stany Zjednoczone weszly w posiadanie strefy Kanalu Panamskiego w latach 1902-1903. Panama zgodzila sie bezterminowo wydzierzawic USA pas ziemi o szerokosci 16 km, zwany strefa kanalu. W polowie lat 70-tych Panama zazadala rewizji tych ustalen, co poprzedzily burzliwe demonstracje antyamerykanskie. W 1977 roku przedstawiciele USA i Panamy podpisali nowy traktat, w którym znoszono pojecie "strefy kanalu". Wedle umowy tereny te mialy zostac do 2000 roku stopniowo przekazane suwerennej Panamie.