Kwas foliowy
   

Kwas foliowy


Dlaczego ta witamina jest taka ważna i kto powinien się nią najbardziej zainteresować?

kwas foliowy

Kwas foliowy, znany również jako witamina B9, wspomaga produkcję nowych komórek, a także pomaga uniknąć zmian w DNA, które prowadzą do powstawania nowotworów.



Gdzie możemy znaleźć kwas foliowy?

Oto lista produktów, w których znajduje się go najwięcej:
- fasola, 
- groch, 
- soczewica, 
- pomarańcza, 
- produkty pełnoziarniste, 
- wieprzowina, w szczególności wątróbka, 
- szparagi, 
- buraki, 
- brokuły, 
- brukselki,
- szpinak,
- sok pomidorowy,
- grzyby. 

Ile wynosi dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy?

Zapotrzebowanie dorosłego człowieka to około 400 mcg (mikrogramów). Kobieta w ciąży potrzebuje go więcej, około 600 mcg. Natomiast kobieta karmiąca piersią około 500 mcg. 

Ile jest witaminy B9 w poszczególnych pokarmach?

kubek ugotowanego szpinaku - około 230 mcg
kubek szparagów - 270 mcg
kubek fasoli - 230 mcg
kubek brokułów - 170 mcg
pół kubka soczewicy - 180 mcg
1/4 kubka orzeszków ziemnych - 80 mcg
kubek malin - 65 mcg
1 średnie pomarańcze - 30 mcg
kubek ananasa - 30 mcg
kubek pomidorów - 30 mcg
kubek marchewek - 25 mcg

Ciąża i planowanie dziecka

Kwas foliowy jest szczególnie ważny w okresie przed zapłodnieniem i trakcie ciąży. Odpowiednia ilość kwasu foliowego w tym okresie zapobiega wadom wrodzonym, wspomaga rozwój płodu oraz zwiększa szanse na zajście w ciążę. Ważne jest aby w tym okresie dobrze się odżywiać, tak aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość tej witaminy. Niekiedy doktor może podjąć decyzję o suplementacji kwasu foliowego. Kwas foliowy jest dostępny bez recepty, dlatego ważne jest aby nie podejmować tej decyzji samodzielnie. Jeśli planujemy ciąże porozmawiajmy z lekarzem, czy potrzebujemy takiego suplementu diety i jeśli tak, poprośmy lekarza o nazwę firmy, która będzie dla nas najlepsza. 

Nie tylko kobiety powinny pamiętać o kwasie foliowym. Kwas foliowy poprawia płodność u mężczyzn poprzez zwiększenie liczebności i ruchliwości plemników. 


Kwas foliowy nie tylko chroni dziecko przed poważnymi wadami cewy nerwowej, ale pozwala uniknąć innych poważnych problemów takich jak:
- niska waga po urodzeniu,
- słaby wzrost w łonie matki,
- rozszczep wargi i podniebienia,
- przedwczesny poród, 
- poronienie. 



Depresja

Kwas foliowy jest stosowany w leczeniu depresji i korzystnie wpływa na nasz nastrój. Odpowiedni poziom kwasu foliowego jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mózgu.

Trawienie

Kwas foliowy wspólnie z witaminą B12 i witaminą C, pomaga organizmowi przyswoić i przetrawić białka (proteiny). Kwas foliowy pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu, co może korzystnie wpłynąć na problemy z trądzikiem na twarzy. Ale trzeba też pamiętać, że przedawkowanie kwasu foliowego może prowadzić do zwiększenia problemów z trądzikiem, plam na skórze oraz suchej skóry. 

Porost włosów

Kwas foliowy odgrywa ważną rolę w procesie wzrostu włosów. Niedobór kwasu foliowego może prowadzić do przedwczesnego siwienia oraz wypadania włosów. 

Czerwone krwinki

Kwas foliowy odgrywa ważną funkcję w krwinkach czerwonych. Białe krwinki są również wytwarzane za pomocą kwasu foliowego.

Piękna skóra

Właściwa dawka kwasu foliowego nada skórze naturalny, zdrowy wygląd. Skóra będzie lepiej nawilżona. Kwas foliowy sprawia, że skóra jest bardziej jędrna oraz pomaga zmniejszyć oznaki starzenia się skóry.

Choroby serca

Kwas foliowy wspólnie z witaminą B12, wspomaga serce na wiele sposobów. Witaminy te pomagają zmniejszyć krzepliwość krwi, pamiętajmy że zakrzepy prowadzą do chorób układu krążenia. Dlatego odpowiednia ilość tych witamin w organizmie zmniejsza ryzyko zawału serca. 

Dobra pamięć

Kwas foliowy zapobiega utracie pamięci w wyniku starzenia się oraz może pomóc pacjentom cierpiącym na chorobę Alzheimera.

Cukrzyca i otyłość

Kwas foliowy może zmniejszać zawartość tłuszczu we krwi. Może to pomóc przy problemie otyłości, a tym samym zapobiegania cukrzycy typu 2.

Infekcje dziąseł

Suplement kwasu foliowego można bezpośrednio nakładać na dziąsła, tak aby pomóc wyleczyć ich infekcję.

Niedokrwistość

Niedokrwistość jest bardzo częstym problemem, zarówno u dzieci jak i u osób starszych. 
Jeśli czujesz się zmęczony cały czas, masz bladą cerę i zawroty głowy, zgłosić się do lekarza. Być może cierpisz na anemię. Kwas foliowy, żelazo oraz witamina B12 są bardzo potrzebne w produkcji tworzenia czerwonych krwinek. 

Miesiączka

Niektóre kobiety tracą dużo krwi podczas tych dni. Jeśli masz obfite miesiączki i czujesz się zmęczona, przyczyną może być niedobór żelaza i kwasu foliowego. 

Przyczyny niedoboru kwasu foliowego

Główną przyczyną niedoboru jest nieodpowiednia, niezbilansowana dieta. Dieta uboga w owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste. Często zbyt mocno gotujemy warzywa, co sprzyja wypłukiwaniu się z nich kwasu foliowego.
Alkohol nie sprzyja przyswajaniu się kwasu foliowego, oraz powoduje wypłukiwanie się kwasu z organizmu poprzez częstsze oddawaniu moczu. Również pigułki antykoncepcyjne utrudniają przyswajanie witaminy B9. 

Objawy niedoboru kwasu foliowego

Niedobór kwasu foliowego może powodować objawy, które są często delikatne, trudne do zauważenia i można je pomylić z innymi chorobami. Niektóre z typowych objawów to:
- zmęczenie, 
- owrzodzenia jamy ustnej,
- wrzody żołądka,
- obrzęk języka lub zapalenie języka, 
- szare włosy,
- słaby wzrost, 
- utrata apetytu, 
- drażliwość,
- blada skóra.

 





  |  
Source: whfoods, nhs


Zobacz także:







Comments