Pies dobry na stres


Kontakt z psem może zdziałać cuda. Każdy właściciel czworonoga wie, że wystarczy chwila wspólnej zabawy, a całodzienne zmęczenie i smutki giną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

pies dobry na stres0

 

Przebywanie z psem to najlepsze lekarstwo na stres. Stabilizuje nasz układ krążenia, obniża ciśnienie krwi, zwalnia akcję serca. Dlatego nie żałujmy czworonogom pieszczot i poświęcajmy im codziennie dużo czasu.

• Gdy idziemy z psem na spacer, bawimy się z nim, uszczęśliwiamy tym nie tylko jego, ale i siebie. Będziemy częściej się uśmiechać, a ton naszego głosu i gestykulacja staną się spokojniejsze.

• Pies potrafi bezbłędnie odczytać nasze zmienne nastroje i odpowiednio się do nich dostosować. W chwilach zwątpienia urnie nas pocieszyć. Zapewnia nam także poczucie bezpieczeństwa. No i okazuje bezinteresowną miłość i przywiązanie.

• Małe dzieci rozwijają się lepiej w towarzystwie czworonoga, stają się bardziej odpowiedzialne i pewne siebie. Są później lepiej przygotowane do życia w grupie, uczą się wrażliwości. Starsi ludzie dzięki psom dłużej zachowują młodość i sprawność, rzadziej cierpią na lęki i depresje.
 

• Urozmaiceniem tradycyjnej rehabilitacji osób np. po wylewach czy wypadkach samochodowych jest dogoterapia. Dzięki regularnym spotkaniom ze zwierzakiem, ćwiczeniom i zabawie chorzy stają się otwarci na świat i odzyskują pewność siebie.

• Ta terapia umila czas żmudnych ćwiczeń. Głaskanie, przytulanie czy karmienie psa wyzwala pozytywne odczucia i skojarzenia. A leżakowanie z psem całkowicie odpręża.

pies dobry na stres1

  |  
Source: „Pies terapeuta i przyjaciel rodziny”


Zobacz także:Comments