Miejsce dnia - Pomysł na podróż - Bornholm


.. śliczne drewniane domki, wiatraki, piękne plaże, skaliste i poszarpane brzegi, rozległe wrzosowiska, urokliwe stare miasteczka..BornholmBornholm to duńska wyspa w południowo-zachodniej części Bałtyku. Zamieszkuje ją około 42 tys. mieszkańców. Powierzchnia wyspy wynosi 588,5 km2, a długość linii brzegowej wynosi 141,4 km. Najcieplejszym miesiącem na Bornholm jest lipiec ze średnią temperaturą 17 C.

Na Bornholm możemy popłynąć bezpośrednio z Polski, z Kołobrzegu. Niestety statki nie zawsze kursują, więc jeśli wybieramy się tam poza sezonem letnim musimy dokładnie sprawdzić czy istnieje taka możliwość. Jeśli nie, możemy popłynąć np. przez Niemcy. Podróż statkiem z polskiego portu trwa około 5 godzin. Wystarczająco długo, by rozkoszować się morską przygodą, a jednocześnie już tego samego dnia zacząć zwiedzanie wyspy.

Warto zabrać ze sobą rowery. Wtedy niespiesznie będziemy mogli jechać z jednego miasteczka do drugiego, oglądając po drodze śliczne drewniane domki, wiatraki i urokliwe plaże. Pętla wokół wyspy liczy 150 kilometrów. Widoki są niesamowite, bo krajobraz zmienia się niemal z każdym kilometrem. Na wschodzie Bornholmu brzegi są skaliste i poszarpane. Na północy zobaczymy strome klify, rozległe wrzosowiska, a wśród nich ponure ruiny zamku Hammershus. Południe przywita nas szerokimi plażami z białym drobnym piaskiem. Prawdziwym klejnotem jest Svaneke, które ma tytuł najlepiej utrzymanego średniowiecznego miasta Europy. Brukowane uliczki odchodzą od głównego placyku. Wiją się pomiędzy domami z ogródkami, w których rosną egzotyczne figowce i mienią się kolorami kwiatowe rabaty. Panujący tu mikroklimat sprawia, że nawet gdy na całej wyspie pada, w Svaneke świeci słońce.


Svaneke

Co zwiedzić na Bornhom?

- Almindingen, trzeci pod względem wielkości las w Danii,
- Svaneke, przepiękne średniowieczne miast,
- Joboland, park rozrywki,
- Dueodde, cudowna plaża z białym piaskiem najwyższej jakości,
- Gudhjem, miasteczko słynie ze stromych uliczek i portu,
- Sandvig i Allinge, kolejne romantyczne miasteczka, Allinge słynie z corocznego festiwalu jazzowego,
- Hammershus – zamek i kompleks fortyfikacji z 1255 roku,
- Slotslyngen, przepiękne tereny koło Hammershus,
- Bornholms Kunstmuseum, muzeum sztuki, największy zbiór sztuki na Bornholm,
- Rytterknægten - najwyższe wzniesienie (162 m n.p.m.) położone w centrum wyspy, znajduje się na nim wieża obserwacyjna,
- Døndalen - piękna dolina, w której znajduje się największy wodospad w Danii,
- Stavehøl - kolejna dolina, jeszcze piękniejsza niż Døndalen.

Co zjeść na wyspie?

Specjalnością Bornholm jest wędzony śledź. Można go kupić w sklepie lub w wędzarniach przy plaży. Na wyspie śledzie jada się pod różną postacią. Oprócz śledzi znajdziemy tu także owoce morza, zbożowy chleb, zbożowe krakersy i lokalne sery.