Miejsce dnia - Pomysł na podróż - Bory Tucholskie


Ten piękny region nie jest zbyt popularnym celem wakacyjnych wyjazdów. Jeśli chcesz odpocząć z dala od tłumów turystów w otoczeniu pięknej natury to jest to właśnie to miejsce.Bory TucholskieBory Tucholskie leżą zaledwie 300 km od Warszawy i 200 km od Poznania. To piękne miejsce nadal nie jest doceniane wśród turystów. Długie sznury samochodów tylko przemykają tędy latem w drodze na wybrzeże. I jest to swego rodzaju zaletą tego miejsca. 

Bory Tucholskie to jeden z największych kompleksów borów sosnowych w Polsce. Na terenie Borów funkcjonuje park narodowy, rezerwat biosfery, obszar Natura 2000, a także leśny kompleks promocyjny. Znajdują się tutal liczne jeziora, wydmy, sandry i doliny rzeczne. Wśród zwierząt można spotkać jelenie, dziki, wilki, bobry, a nawet rzadkie gatunki takie jak bielik, rybołów, żuraw zwyczajny, łabędź niemy, czapla siwa, kruk, puchacz i bocian czarny. 

Za bazę wypadową można wybrać okolice Jeziora Charzykowskiego, położonego w lasach na północ od Chojnic. Sporo tam pensjonatów i ośrodków wypoczynkowych. Zdwecydowanie ciszej jest w Tleniu, osadzie letniskowej ukrytej w borach porastających brzegi Zalewu Żurawskiego. Miłośnicy spokoju powinni się zaszyć w którymś z gospodarstw agroturystycznych wokół Tucholi bądź na odludnym północnym brzegu Zalewu Koronowskiego. Zo zobaczyć w Borach Tucholskich


1. Tuchola, ciche miasteczko, jego nastarsza część z pięknymi wąskimi uliczkami zachowała pierwotny układ z przełomu XIII i XIV wieku. W Tucholi warto odwiedzić Muzeum Borów Tucholskich, zgromadzono tu regionalne pamiątki, np. stare sprzęty gospodarstwa domowego. 


2. Muzeum Kultury Indiańskiej im. Sat Okha w Wymysłowie. Muzeum poświęcone życiu Indian północnoamerykańskich, z prawdziwymi tomahawkami, fajkami pokoju i wigwamami. 


3. Park Dendrologiczny "Nad Stążką" w Gołąbku, znajduje się tutaj 150 gatunków drzew, na terenie parku są równe ścieżki, można zabrać wózek dziedzięcy. Jest też sklepik spożywczy. 


4. Ścieżka Przyrodnicza „Jelenia Wyspa” - kiedy wybieżemy się do Parku Dendrologidznego warto również przejść ścieżką Jelenia Wyspa. Przebiega ona przez część rezerwatu przyrody „Bagna nad Stążką”.


5. Rezerwat Cisów „Wierzchlas” - największe skupisko cisów w Europie. 


6. Tleń – atrakcją tej sennej osady rybackiej jest Zalew Żurski. Wokół rozciągają się bujne lasy Wdeckiego Parku Krajobrazowego. We wsi działa wypożyczalnia sprzętu wodnego. Są także szlaki rowerowe, lub na piesze wycieczki. 


7. Chojnice – największy ośrodek Borów Tucholskich. W mieście znajduje się pięknie odnowiona starówka z licznymi punktami gastronomicznymi, co godzinę rozbrzmiewa hejnał z neogotyckiego ratusza. Warto tu odwiedzić Muzeum Historyczno-Etnograficzne oraz Park Wodny.


8. Minizoo Canpol w Człuchowie. To jeśli ktoś ma ochotę zobaczyć hipopotama czy niedzwiedzia himalajskiego. 


9. Jezioro Charzykowskie i okolice. Otoczone sosonowymi lasami Zaborskiego Parku Krajobrazowego oraz od wschodu  Parkiem Narodowym „Bory Tucholskie”. Znajdują się tutaj liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego, pensjonaty, kąpieliska i ścieżki przyrodnicze.


10. Akwedukt w Fojutowie – dwupoziomowe skrzyżowanie dwóch rzek. 


11. Pochylnia na zaporze w Mylofie. W Mylofie na Brdzie istnieje jedyna w kraju zapora z przepustem wodnym w postaci schodków i 12-metrową pochylnią do spuszczania tratew. Latem przy odrobinie szczęścia można tu obserwować spływających kajakarzy. 


12. Kamienne kręgi w Odrach. Kilkanaście kilometrów na północ od Czerska w stuletnim lesie sosnowym w pobliżu wsi Odry zachowało się 10 kręgów z kamieni. Pod porastającą je trawą odkryto bruk, a pod nim jamy grobowe. Całość otacza 30 kurhanów. Radiesteci badający kręgi wykrywają tajemnicze promieniowanie. W muzeum w Chojnicach znajduje się wystawa poświęcona Kamiennym kręgom w Odrach.