Miejsce dnia - Pomysł na podróż - Bretania


Postrzępione brzegi, o które z hukiem rozbijają się fale Oceanu Atlantyckiego, zatoczki, piaszczyste plaże, tajemnicze głazy-menhiry i średniowieczne legendy. Kraina, która od wieków przyciąga artystów i podróżników.BretaniaBretania to kraina historyczna i region w północno-zachodniej Francji, położony na Półwyspie Bretońskim, nad Oceanem Atlantyckim. Wśród regionów francuskich wyróżnia się dużą odrębnością kulturową.


Magiczne miasteczko Dinan

Zachwycają tu miejscowości nadmorskie - średniowieczne Dinan, a także malowniczo położone u ujścia rzeki Rance Saint Malo. Legenda mówi, że założycielami tej średniowiecznej twierdzy, a także pobliskich Saint Pol i Quimper byli walijscy i irlandzcy święci. Zbudowane z szarego granitu i otoczone potężnymi murami miasto bajecznie prezentuje się od strony morza.


Średniowieczna twierdza St-Malo

Pierwotnie było warowną wyspą. Przed wiekami piraci z St-Malo pobierali opłaty rogatkowe od angielskich statków, przepływających kanałem La Manche. Teraz miasto gości najwięcej turystów w całej Bretanii.

Droga z St-Malo do miejscowości Dinard prowadzi po szczycie tamy. Dinard jest kurortem z luksusowymi willami, kasynami i promenadą Clair de Lune, biegnącą od portu do plaży. W mieście odbywają się regaty i coroczne festiwale filmowe. Przy deptaku prowadzącym do plaży stoi pomnik alfreda Hitchcocka z wielkimi ptakami na ramionach, przypominając w ten sposób o głośnym filmie znanego reżysera. W latach 80. ubiegłego stulecia zakochał się w Bretanii wybitny malarz Paul Gauguin. Mieszkał tu, malował dzikie krajobrazy i ludzi.

Stolicą regionu jest Rennes. Wprawdzie ze średniowiecznego miasta, które ucierpiało podczas pożaru w XVIII w., pozostał tylko fragment zwany Les Lices, ale i on daje wyobrażenie o rozmachu dawnych budowli i fortyfikacji. Stare Miasto jest dziś wyłączone z ruchu kolejowego. Królują tu kafejki, bary i butiki.

Jeśli pojedziemy 30 km na zachód od Rennes, znajdziemy się w Foret de Paimpont. Tu właśnie w okolicznych lasach średniowieczni poeci umiejscowili legendy o królu Arturze i św. Graalu.

Magia legend przyciąga wielu turystów. Najlepiej wybrać się na spacer z miejscowości Mauron trasą do La Fontaine de Barenton. W tej okolicy znajduje się Fontanna Wiecznej Młodości, z której warto się napić.

Inną atrakcją, dla której wielu turystów przyjeżdża specjalnie na południowe wybrzeże Bretanii, są menhiry - rzędy nieociosanych kamieni, ustawionych na sztorc bloków kamiennych (około 2 tys.), porozrzucanych na brzegach w Carnac oraz w usianej wyspami zatoce Golfe de Morbihan. Przypuszcza się, że te ogromne głazy służyły przed wiekami tajemniczym obrzędom.

Klimat jest tu łagodniejszy niż w północnej części Bretanii, ale pogoda, podobnie jak w całym regionie - kapryśna. Osobliwością wybrzeża są potężne przypływy i odpływy morza.


Z południa Bretanii można się wybrać na pobliskie wyspy, np. Ile de Louet

Godna odwiedzin jest także Belle Ile, na której gościli Monet, Matisse, Proust, aktorka Sarah Bernhardt i Aleksander Dumas, w którego "Trzech muszkieterach" pojawia się miejscowa cytadela.