Miejsce dnia - Pomysł na podróż - Gruner See i znikający park w Austrii


Jest takie niezwykłe miejsce na ziemi, całkiem niedaleko Polski, gdzie wiosną wszystko zalewa woda i wtedy nadal możemy przechadzać się alejkami, siedzieć na ławce w parku, ale już tylko z maską tlenową.Gruner See i znikający park w AustriiGrüner See, czyli Zielone Jezioro jest jezioro w środkowej Austrii, w Styrii, w gminie Tragoess, położone w zalesionej dolinie w górach Hochschwab.
Zimą jest zwykłym maleństwem, jego głębokość to zaledwie 1-2 metry, a tereny w okół jeziorka są ulubionym miejscem pikników i biwaków. Natomiast wiosną, zasilone wodą z topniejącego śniegu, poszerza swoją przestrzeń tak bardzo, że pod jego szmaragdowymi wodami znajduje się cały tutejszy park - ścieżka turystyczna, ławki, mostki to wszystko przechodzi do podwodnego świata. O tej porze roku jeziorko staje sie rajem dla miłośników nurkowania. 
Grüner See jest siedliskiem dla pstrągów, ślimaków, wioślarek, krabów oraz czerwi. Ze względu na skaliste dno flora jest uboga, latem wody jeziora zalewają przybrzeżne łąki.
Od 2006 roku jezioro, podobnie jak góry Hochschwab, stanowią obszar chroniony.